Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Судді послали Мін’юст… далеко

Среда, 15 Октября 2014, 21:06
Усі спроби нової влади навести лад у суддівському корпусі поки що ні до чого не призвели

Фото: fedpress.ru

Вища кваліфікаційна комісія суддів відсторонила від посади 3-х суддів, але при цьому не захотіла відкрити справи ще проти 637 суддів. Через притягнення до кримінальної відповідальності відсторонені від посади на 2 (!) місяці суддю Савранського районного суду Одеської області Оксану Трачову, Біляївського районного суду Одеської області Ніну Мельничук та суддю Дережнянського районного суду Хмельницької області Олега Дворніна. Але відсторонивши 3-х суддів комісія відмовилась відкрити дисциплінарну справу ще стосовно 637 суддів.

Подібна ситуація викликає не лише подив, але й сумнів у здатності нинішньої влади виконати одну із вимог Майдану - навести порядок у суддівському корпусі. І реалізувати закон про люстрацію. Під дію якого, як відомо, потрапляють члени Вищої ради юстиції (крім Голови Верховного Суду України), члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Голова Державної судової адміністрації України, його перший заступник, заступники. До речі, стало відомо, що голова Вищої кваліфікаційної комісії Ігор Самсін звільнився ще 10 жовтня. Він підпадав під дію люстраційного закону, тож, вочевидь, вирішив піти сам. Але що робити з іншими?

Нині Мін'юст запланував реформувати суддівську гілку влади, внісши зміни до закону про судоустрій та інші законодавчі акти. Зокрема, планується об'єднати суди цивільної і господарської юрисдикції, ліквідувати ВККС і переатестувати суддів

Як тут не згадати, що однією з перших спроб почистити суддівські авгієві конюшні був закон про відновлення довіри до судів, розроблений Мін'юстом і прийнятий парламентом після серйозного вихолощення. І цей закон не спрацював. У більш ніж двох третинах випадків судді переобрали головами судів тих самих осіб, які отримали посади за квотами Ківалова, Портнова, Лавриновича. Власне це одна із, але далеко не остання проблема, яку влада вирішити не може. Таж Вища кваліфікаційна комісія, приміром, й далі приймає рішення з призначення чи переведення суддів. Хоча закон про відновлення довіри скасував повноваження чинних на момент його прийняття членів комісії.

Нині Мін'юст запланував реформувати суддівську гілку влади, внісши зміни до закону про судоустрій та інші законодавчі акти. Зокрема, планується об'єднати суди цивільної і господарської юрисдикції, ліквідувати ВККС і переатестувати суддів. Але знову ж проблема - хто їх переатестовуватиме і чи переатестація не стане корупційною. У нас на папері все виглядає гарно, коли ж справа доходить до реалізації, то побороти суддівську інерцію практично неможливо.

Тому має бути або політичне рішення, коли є критерії для переатестації і ніхто не зможе їх обійти. Навіть якщо це родич впливового політика. Плюс - прозорі критерії призначення суддів. Щоб після всіх цих реформ ми не отримали ситуацію, коли Ківалова замінить якийсь новий Ківалов. І судді знову стануть ручними і знову нікого і нічого не боятимуться.