Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Кримські татари знайшли секретну зброю проти Путіна?

Понедельник, 12 Октября 2015, 14:25
Якщо Україна не встигла налагодити альтернативні шляхи поставок вугілля на вітчизняні ТЕС, то розпочата енергетична блокада Криму закінчиться пшиком

фото: ru.krymr.com

Сьогодні, слідом за продуктовою блокадою анексованого півострова, кримські татари розпочали анонсовану раніше енергетичну війну проти окупаційного керівництва автономії. Зокрема, була відключена електролінія Мелітополь-Джанкой, а найближчим часом активісти обіцяють перекрити ще три існуючі шляхи постачання електроенергії в Крим. Реакція української влади на цю акцію обмежилась лише формальним відкриттям кримінального провадження. Натомість, ніяких спроб зупинити дії кримських татар вжито не було, отже Київ чудово знає про плани активістів. Інша справа, чи має Банкова козирі, здатні протистояти можливим контрзаходам з боку Росії. Адже вугілля з окупованої частини Донбасу досі їде в Україну через територію РФ, тому блокада Криму може швидко закінчитись, як тільки на складах вітчизняних ТЕС закінчиться паливо.  

Якщо вірити обіцянкам міністра енергетики та вугільної промисловості Володимира Демчишина, то до кінця жовтня Україна має накопичити достатню кількість вугілля для виробництва електроенергії вітчизняними ТЕС. Однак, є факти, що породжують серйозні сумніви щодо виконання цього плану. Зокрема, це перенесення поставок вугілля з ПАР на листопад. Зрештою, немає ніякої гарантії, що прибуття в Україну 160 тис. т заокеанського паливного ресурсу знову не перенесуть. Не менш хиткою залишається і ситуація з поставками вугілля через Росію з окупованої частини Донбасу. Адже інформаційна війна між власником компанії-постачальника – ДТЕК Рінатом Ахметовим та Мінпаливенерго продовжується, а отже потяги з вугіллям можуть зупинитися в будь-який момент. Зрештою, зупинити їх може і російське керівництво у відповідь на розпочату кримськими татарами енергетичну блокаду автономії.

Електроенергія продовжує поступати на півострів трьома іншими лініями. Якщо кримські татари відважаться пошкодити і їх, то тільки тоді й можна буде говорити про повноцінну енергетичну блокаду

Зараз все виглядає так, ніби дії кримських татар узгоджені з Банковою. На це вказує і той факт, що зупинка подачі електроенергії на лінії Мелітополь-Джанкой відбулася фактично за підтримки керівництва Запорізьких магістральних електричних мереж та повній бездіяльності правоохоронців. З іншого боку, керівництво України може списати цей інцидент на планові ремонтні роботи, тим більше, що електроенергія продовжує поступати на півострів трьома іншими лініями. Якщо кримські татари відважаться пошкодити і їх, то тільки тоді й можна буде говорити про повноцінну енергетичну блокаду. І якщо так трапиться, то це стане першим випадком, коли Україна вдасться до радикальних заходів заради досягнення важливих цілей в торзі з керівництвом Росії. А це може бути і ціна поставок газу в Україну, і реструктуризація $3 млрд. боргу Віктора Януковича.

Однак, говорити про якийсь торг у вищеозначених питаннях можна лише за умови достатнього накопичення Україною запасів вугілля. Тобто, хочеться вірити, що Мінпаливенерго таки знайшла альтернативних донбаським постачальникам вугілля і тримає цей козир в рукаві, поки РФ не висуне свої претензії по блокаді Криму. Але якщо це лише наші фантазії, які не мають під собою жодного підґрунтя, то акції по зупинці електропостачання на окупований півострів дуже швидко завершяться ганебним провалом. Росія просто зупинить поставки вугілля і Київ буде змушений приструнити кримських татар, щоб не допустити перебоїв з постачанням електроенергії в самій Україні.