Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

ТОП-5 тез Петра Порошенка з презентації змін до Конституції

Среда, 1 Июля 2015, 18:32
Президент представив поправки до Основного закону в частині децентралізації влади

Фото: УНИАН

Сьогодні глава держави Петро Порошенко презентував проект змін до Конституції України стосовно децентралізації влади. Відповідні зміни були розроблені Конституційною комісією та схвалені Венеціанською комісію. За словами президента, він внесе документ на розгляд парламенту до кінця дня і не вноситиме в нього жодних правок. "ДС" зібрала підбірку ключових тез-новацій з презентованого проекту.

1. Право на розпуск місцевих рад. Відповідно до проекту змін до Основного закону, глава держави отримає право зупиняти дію рішень місцевих рад, якщо ті суперечать законам чи Конституції України. Одночасно президент вноситиме відповідне подання до Конституційного Суду і, в разі підтвердження суддями факту порушення, зможе підписувати указ про дострокове припинення повноважень місцевого органу самоврядування. За словами Петра Порошенка, така новація необхідна для того, щоб можна було оперативно реагувати на можливі сепаратистські прояви регіональних еліт.

2. Префекти. Замість діючого сьогодні інституту голів державних адміністрацій проект змін до Конституції передбачає запровадження посад префектів. Нові чиновники також будуть призначатися главою держави за поданням Кабінету міністрів, координуватимуть діяльність органів виконавчої влади на місцях та здійснюватимуть нагляд за роботою місцевих рад.

Фото: УНИАН

3. Статус Донбасу. Жодних змін в частині повноважень окупованих нині територій Донецької та Луганської областей в проекті змін до Конституції не передбачено. Відповідно до презентованого президентом документу, проект припускає лише можливість специфічного порядку здійснення місцевого самоврядування в окремих адміністративно-територіальних одиницях Донбасу, що вже прописано в закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей".

4. Контроль місцевих рад за діяльністю префектів. Відповідно до презентованого проекту змін до Конституції в частині децентралізації місцеві ради фактично позбавляються можливості впливати на діяльність представників президента на місцях – префектів (нині глав обласних державних адміністрацій). Так, якщо зараз депутати можуть висловити недовіру губернатору (не менш як двома третинами голосів) і це зобов'яже президента відправити його у відставку, то запропоновані зміни до Основного закону такий механізм виключають.

5. Реорганізація Кабміну. Після проведення децентралізації відбудеться скорочення апаратів центральних органів влади зокрема уряду, - пообіцяв президент. "Оскільки значна частина функцій буде передана органам місцевого самоврядування, то непотрібна така кількість людей у Києві", - відзначив Петро Порошенко.