Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

У Раді почалася тактична боротьба за вихід із коаліції

Суббота, 22 Августа 2015, 10:35
Олег Ляшко висунув голові Верховної Ради свої умови проведення позачергового засідання парламенту. Проте навіть цей ультиматум не призведе до вигнання «радикалів» з коаліції. Принаймні найближчим часом

Фото: vkulake.com

Ляшко обурився тим, що порядок денний пленарного засідання спікер визначив "одноосібно разом із Президентом Порошенком", без обговорення  з його фракцією. Він вважає таку поведінку спікера парламенту "кричущим проявом неповаги до парламентських партій, за які голосували мільйони українських громадян". "Фракція Радикальної партії наполягає на включенні до порядку денного і розгляді на позачерговому пленарному засіданні питань про: відставку генпрокурора Шокіна, голови Нацбанку Гонтарєвої, уповноваженого з прав людини Лутковської, про призначення нового складу Центрвиборчкому, законопроектів про імпічмент Президента і тимчасові слідчі комісії, соціальних законопроектів, зокрема, про підвищення мінімальної заробітної плати та пенсії", - написав Ляшко у Facebook.

Ну, щодо обговорення порядку денного з фракцією Радикальної партії, то тут Олег Валерійович дещо лукавить, адже останнім часом він перебував на італійському острові Капрі. Тож обговорити можна було хіба по телефону чи у соцмережах. Що ж до порядку денного від Ляшка, то його пропозиції - збірна солянка. Тут змішалися й вже давно відпрацьована тема відставки Гонтарєвої (зараз вона точно не актуальна), і непрохідна тема законопроектів про імпічмент, і актуальна тема про новий склад Центрвиборчкому. З огляду на підбір питань порядку денного можна припустити, що справа зовсім не у них, а в небажанні "радикалів" голосувати за зміни до Конституції. Про це небажання можна було сказати інтелігентно, як це, приміром, зробила віце-спікер Оксана Сироїд та "Самопоміч", а можна в ультимативному вигляді. Як це робить Ляшко.

"Ляшківцям" та їхньому лідерові новий політичний сезон обіцяє певні неприємності, адже депутатам доведеться визначатися щодо подання ГПУ на зняття недоторканості з Андрія Лозового. Та й самого Олега Валерійовича ніяк не дочекаються на допит в Генпрокуратурі. Кажуть, що вже сто днів він не може потрапити до слідчих у справі щодо пропозиції депутатам фракції "Радикальної партії" хабара за неголосування за зняття депутатської недоторканності з Сергія Клюєва. Тому, очевидно, Ляшко і вирішив оборонятися за допомогою наступу. Бо чудово розуміє: в країні передвиборча кампанія і  чим радикальніше ти виглядаєш, тим більше мандатів у місцевих радах можеш отримати.

Як на вимоги Ляшка відреагують у "Блоці Порошенка" та в коаліції в цілому? На думку експертів, "БПП" розумно було б здійснити бліцкриг і вигнати "радикалів" із коаліції

Як на вимоги Ляшка відреагують у "Блоці Порошенка" та в коаліції в цілому? На думку експертів, "БПП" розумно було б здійснити бліцкриг і вигнати "радикалів" із коаліції. Все одно останнім часом представники цієї фракції голосують у розріз з позицією коаліції. Але проблема в тому, що подібно до "ляшківців" себе поводять і "Самопоміч", і "Батьківщина". Остання, правда, за зміни до Конституції голосувала. Тож або переформатовувати більшість повністю, або терпіти вибрики коаліційних міноритаріїв.

Президентові коаліція потрібна, навіть така хитка, як зараз, оскільки наявність чисельної більшості в парламенті - один із чинників довіри до України з боку західних партнерів. Іти шляхом Віктора Ющенка і розпускати парламент через якісь образи - це неправильний шлях. Особливо в період ескалації конфлікту на сході. Це чудово розуміють у Ляшка, Садового і Тимошенко. Звідси і тактична боротьба за вихід з коаліції. Кажуть, що неможна бути трохи вагітною, а ось бути опозицією в коаліції, виявляється, можна. І навіть дуже зручно: ніби й влада, але можеш скільки завгодно критикувати уряд і Президента. Не боячись, що тебе виставлять за двері.

Скоріш за все, ніяких різких рухів щодо переформатування коаліції не буде. Якщо, звісно, той таки Ляшко сам не оголосить про перехід в опозицію. Що малоймовірно. А президентська політсила у ВР спостерігатиме за тим, як "радикал" №1 відверто тролитиме колег по коаліції, прокуратуру, голову Нацбанку і так далі. І зароблятиме на цьому бали для своїх висуванців на місцевих виборах. Або ж "БПП" підштовхне фракцію Ляшка до виходу з більшості. Наприклад, підтримавши подання ГПУ на Лозового.