Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Вадим Денисенко: Панамський офшор Рошена проти НАБУ

Понедельник, 4 Апреля 2016, 09:57
Скандал з офшором, який, за версією журналістів був створений для уникнення оподаткування при продажі Рошен, може стати глобальною проблемою для НАБУ

Фото "ДС"

Суть головних посилів коментаторів скандалу: Порошенко сказав неправду і він винен у всіх смертних гріхах. Хоча, як на мене, головне питання, яке виникло після цього розслідування: чи справді ця справа зможе стати глобальною проблемою для Порошенка в майбутньому?

Поки все виглядає так, що справа з офшором - це всього-на-всього ще одна історія, яка поповнить негативну скарбничку іміджевих втрат Порошенка. Насправді, що розкопали німецькі журналісти? Що Порошенко зареєстрував на своє ім'я офшор, який мав би допомогти йому уникнути оподаткування при теоретичному продажу корпорації Рошен. Продажу не відбулося, історія зі сліпим трастом, який управляє Рошеном поки не зрозуміла. І нескладно передбачити, що цю історію, як черговий доказ "корупційності влади" розповідатимуть всі критики Порошенка. Для нас більш важливо, що в масовій свідомості ще більше зафіксується те, що "продаж Рошена - це якась мутна історія".

Головний негатив, який очікує Порошенка - це те, що ряд впливових діячів можуть почати торпедувати НАБУ з вимогою відкрити справу проти Порошенка. Те саме, за деякий час буде робитися із НАЗК, так як журналісти Громадського напряму звинуватили Порошенка в тому, що він не задекларував одну тисячу доларів (згідно з нашим законодавством - це адмінпорушення, яке передбачає невеликий штраф). Власне від того, наскільки активними будуть громадські діячі першого ешелону, залежитиме і те, наскільки цей скандал буде розкручуватися далі. Хоча, справедливості ради, відкинувши всі емоції, треба визнати, що нічого кримінального в реєстрації офшору нема, і з юридичної точки зору НАБУ не має за що зачепитися.

Простіше кажучи - ця історія поки що лежить виключно в pr-площині. Але саме в цьому і криється головна пастка, як для самого Порошенка, так і для НАБУ. Справа в тому, що, виходячи виключно з юридичних норм, цю історію взагалі можна було б ігнорувати (в усякому разі, якщо існують тільки ті документи, які засвічені і немає чогось іншого). І, очевидно, у Банкової буде велика спокуса просто проігнорувати цей скандал. Але треба розуміти, що це не юридична війна в Лондонському суді - це піар-війна і до неї треба ставитися, як до процесу, який може тривати дуже довго. Відтак, заява про те, що 12 квітня буде розпущений парламент, якщо не буде нового уряду, тему Рошена ніяк не переб'є.

Є ще один аспект цієї історії - чи стане панамський офшор причиною для погіршення стосунків із Заходом? Без сумніву, поки ні. Я впевнений, що нинішній злив був адресований виключно одній людині - Володимиру Путіну. І звинувачення Путіна в його оборудках на 2 мільярди, куди важливіші для Заходу, ніж теоретично можливе в далекій перспективі ухиляння від податків президента України. І Порошенко, і Мессі, і десятки інших віп-персон, які потрапили в шорт-список цього інформаційного зливу ідуть лише причепом до Путіна. Але треба пам'ятати, що нинішнє прохолодне ставлення Заходу до Порошенка, не може покращитися без системних змін в країні. І можна не сумніватися, що при збереженні нинішньої моделі управління країною, кількість подібних зливів почне рости в арифметичній прогресії.

Вся риторика Заходу по відношенню до України починає кардинально мінятися. ЄС і США дозрівають до того, щоб ініціювати дострокові парламентські вибори, а після цього один крок і до дострокових президентських виборів з усіма можливими наслідками для країни. Втома від України - це не втома від корупції, як багато хто хоче це подати. ЄС прекрасно співіснує з десятками корупційних режимів. Втома від України - це перш за все втома від країни, еліти якої прагнуть нічого не робити і жити під протекторатом. ЄС не хоче надавати протекторат, він хоче контролювати нас, але він вимагає від місцевої еліти встановити зрозумілі правила гри. Наші ж еліти (це стосується всіх політичних і громадських діячів вищого ешелону), говорять, що ми не хочемо брати всю повноту відповідальності на себе. І це головна причина втоми від країни.

Джерело: facebook.com

Больше новостей о политической жизни Украины читайте в рубрике Государство