Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Військовий стан на Донбасі. Хто на цьому заробить

Вторник, 3 Июня 2014, 16:20
Головна причина введення військового стану не стільки військові дії, скільки перенесення парламентських виборів

Порошенка вмовляють відтермінувати дочасні вибори

Вчора в ефірі "Шустер Live" в. о. заступника голови Адміністрації президента України Андрій Сенченко висловив переконання, що в Донецькій і Луганській областях слід ввести військовий стан. "Те, що зараз є необхідність негайного введення воєнного стану в цих двох областях, це очевидно", - заявив Сенченко. На його думку, подібна міра може покращити хід АТО.

Думка про введення військового стану в "Лугандоні" не нова. Про це йшлося ще під час президентської кампанії. І мотивувалося це тим само - антитерористична операція за таких умов буде успішнішою. Проте експерти і фахівці-силовики не поділяли цю думку, оскільки військовий стан тягне за собою багато обмежувальних заходів для мирного населення. Приміром, передбачає комендантську годину, ускладнює виїзд та в'їзд у бунтівні регіони тощо. Все це могло ще більше посилити і без того критичне ставлення мешканців Донбасу до дій українських силовіків. До того ж вводити комендантську годину можна лише тоді, коли забезпечити її зможе місцева міліція. А вона, нажаль, або бездіє, або відверто стала на бік терористів. Тому військовий стан у східних областях - це не панацея. 

Але у подібних закликах можна розгледіти інший момент, пов'язаний з торгами за відтермінування парламентських виборів або взагалі їх не призначення. Військовий стан може означати, що до тих пір, поки не буде стабілізовано ситуацію в Донбасі, парламент має працювати. Бо, а) мусить в разі чого приймати швидкі законодавчі рішення; б) якщо почнеться передвиборна кампанія, то з'явиться безліч бажаючих піаритися на темі АТО. А це лише ускладнить завдання силовиків. Нині і без кампанії ми бачимо, як деякі політики підливають масла у вогонь. Сидячи у м'яких кріслах вони вказують силовим структурам, як слід ефективно діяти на Сході.

Проте, як кажуть, добрими намірами встелена дорога до пекла. Навіть якщо будуть призначені парламентські вибори, Рада все одно працюватиме. Що ж до різного роду "диванних героїв", то кожному в рота кляп не засунеш. Тому заклики ввести в двох східних регіонах військовий стан виглядають як спроба відтягнути дочасні вибори. Бо ніхто нині не може сказати, як довго триватиме АТО. А військовий стан не можна вводити на місяці, бо цим влада лише злитиме мирне населення.

Інший момент, який свідчить про торги в Раді - сьогоднішній вихід із фракції Партії регіонів відразу двадцяти депутатів. Колишня партія влади валиться просто на очах. Але у двадцятці "щурів, які втікають з тонучого судна" можна знайти не лише кримських депутатів і депутатів-сепаратистів, проти яких порушені карні справи, але і тих, хто заради відміни виборів цілком може прийняти сторону нового президента. Ті ж Вечерко, Денисенко, Повалій чи Васильєв. Таким чином провладна група, яка переконує Петра Порошенка відтермінувати вибори хоча б до грудня, може пред'явити новому президенту з десяток його нових прихильників. І сказати, що пропрезидентська більшість буде і без перезавантаження Ради.

І, останнє. Сьогодні вже вкотре парламент провалив рішення про об'єднання посад Київського міського голови і голови КМДА. Без цього об'єднання виникає правова колізія навіть в разі, якщо Порошенко призначить Віталія Кличка керівником столичного виконкому. Для позитивного рішення не вистачило лише кількох голосів. Бо дехто з провладних депутатів був відсутній або не голосував. Здебільшого це люди, які залишилися вірними Юлії Тимошенко. Або ж бачать її в якості лідера майбутньої опозиції. Мало хто сумнівається, що посади градоначальника і глави виконкому рано чи пізно депутати поєднають. Коли "тимошенківці" отримають те, заради чого йде торг. Він не про відміну дочасних виборів. Скоріше за все про їх відтермінування з осені на грудень. Оскільки Тимошенко почала реформування своєї партії і для його завершення необхідний час. Інакше якщо йти на вибори вже в жовтні, "Батьківщина" багато чим ризикує.