Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Влада вирішила розчистити місце для Антимайдану

Среда, 9 Июля 2014, 14:40
Генпрокурор анонсував розгін Майдану. І не виключив силового варіанту. Такі наміри нової влади дивують, бо проблема не у майданівцях, а у можновладцях

Ярема хоче, щоб його ненавиділи як "Беркут"?

"Можливий силовий варіант, якщо буде надаватися збройний опір, співробітники міліції мають право застосовувати зброю", - сказав Ярема на брифінгу, повідомляє "Інтерфакс-Україна". При цьому він уточнив, що "протистояння ніякого не буде", а люди будуть затримуватися, якщо чинитимуть опір. За словами Яреми, дії з боку правоохоронців будуть зроблені, якщо учасники Майдану "сьогодні, завтра, або найближчим часом не звільнять захоплені приміщення". Генпрокурор також закликав майданівців негайно звільнити приміщення у центрі Києва. Таких приміщень, за його даними, дев'ятнадцять.

Власне, Ярема озвучив те, що у влади, в тому числі й київської, давно на умі. Але, по-перше, чому саме Ярема, а не хтось із міліцейського керівництва? До чого тут Генпрокуратура? У цього органу зовсім інші функції. До того ж, наскільки відомо, жодних кримінальних справ щодо майданівців, які утримують певні приміщення, порушено не було. Тобто, днюють і ночують вони там законно. По-друге, про які 19 приміщень йде мова. З найбільших - "Український дім". Але це не адмінспоруда. Жодна з адмінбудівель не захоплена. Приміщення, в яких перебувають майданівці, або ж у комунальній власності, або ж у приватній. У другому випадку власники приміщень могли б вирішити проблему звільнення своїх квадратних метрів від непроханих гостей за допомогою судового припису. Але ніхто цього не робить. Тобто, або гості приватникам не заважають, або ж вони хочуть, аби замість них постояльців виселяла міліція.

Що ж до приміщень комунальної форми власності, у тому числі і деяких кімнат у будівлі КМДА, які до цих пір частково зайняті "квартирантами", то тут варто нагадати, що під час Євромайдану самі ж політики пояснювали: мерія є власністю громади Києва, а не державною адмінбудівлею. А кияни нічого проти перебування майданівців там не мають. З тих пір форма власності споруди на Хрещатику, 36 не змінювалася. Що ж до думки киян про нинішній Майдан, то вона дійсно змінилася, але жодних ініціатив з боку місцян про вигнання майданівців з центру столиці не надходило. Більше того, новообрана київська влада могла вже давно організувати "народну ініціативу", натомість ми бачимо інші речі, досить вибухонебезпечні.

Мова йде про створення для залишенців з Майдану некомфортних побутових умов, час від часу в районі наметового містечка виникають незрозумілі сутички (хоча, якщо вірити майданівцям, досить такі зрозумілі, - їх намагаються тримати в чорному тілі за допомогою новоявлених "тітушок"), плюс - навколо тих, хто живе на Майдані, активно створюється ореол пиятик, дармоїдів, волоцюг. Доля правди в цьому є, бо постояльці наметового містечка та залишенці у зайнятих приміщеннях вже давно забули про сухий закон та про самодисципліну, якими славився Євромайдан. Таке враження, що певні зацікавлені сили навмисно тримають на Майдані людей асоціального штибу, фінансують їх, використовують для розбірок з конкурентами, аби деморалізований вигляд таких осіб створював стійку відразу до мітингів на майбутнє. Проте на Майдані зараз далеко не всі є асоціальними суб'єктами. Переважна більшість - проти присутності там пришелепкуватих маргіналів. Але і силового розгону не допустить.

Ситуація тільки збоку виглядає патовою. Насправді люди, яким би запропонували роботу (і не тільки йти в добровольчі загони) і гідну оплату пішли б з Майдану. Хто може запропонувати таку роботу? Було б у влади бажання домовитися з працедавцями, а його немає. Інший варіант - до цих пір незрозуміло, що столична влада планує зробити на місці протистоянь. Якщо йде мова про меморіальний комплекс, то це не лише скульптурна композиція, але й інфраструктура навколо. Не ятки з символікою, як нині. Частина майданівців навряд чи відмовилася працювати при такому меморіальному комплексі. До складу якого могли увійти декілька наметів і барикад. Могли б функціонувати мистецькі об'єднання, які виникли на хвилі Євромайдану, молодіжні осередки. Власне, мова йде про те, щоб не просто поставити пам'ятник, до якого б кожного року у лютому клали квіти, а зберегти дух тих подій. Хоча б настільки, наскільки це можливо.

Але, судячи з намірів, озвучених Яремою, центр Києва таки планують зачистити. Замість того, аби домовлятися. Тут новій владі можна нагадати нещодавню історію. Після Помаранчевого Майдану також певний час були проблеми з ветеранами тих подій, які не бажали розходитися. Врешті-решт центр міста вони звільнили і на Майдані Незалежності один із телеканалів влаштував танцювальне шоу. Яке ніби програмувало українців на те, що краще танцювати і співати, аніж бунтувати. Якщо сьогоднішні майданівці підуть повністю, а влада й собі займеться "вивітрюванням" духу Майдану, можна зі стовідсотковою впевненістю казати, що за декілька місяців на місці загибелі Небесної Сотні стоятиме Антимайдан. Який просто займе звільнену територію...