Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Як Порошенко буде шантажувати «Газпром»

Среда, 23 Сентября 2015, 11:02
Голова Меджлісу Рефат Чубаров анонсував на жовтень енергетичну блокаду Криму. Вона може стати вагомим козирем Києва на газових переговорах з російським газовим монополістом

Фото: timer-odessa.net

"Ми не виключаємо, що на других етапах акції головним буде припинення постачання електроенергії, але я завжди говорю, що як на мене, це буде в жовтні місяці", - заявив Чубаров в ефірі 5 каналу. Якраз на жовтень плануються чергові переговори з "Газпромом", який у випадку припинення постачання електроенергії на анексований півострів, стане переговороздатним. Останнім часом російський монополіст та його кремлівські куратори у питанні постачання газу помітно змінили тактику з традиційного агресивного натиску на вдавану ліберальність. Це і зрозуміло, адже Україна продемонструвала, що може жити без російського газу, а може із російським газом, але на прийнятних для Києва умовах. Якщо анонсована Чубаровим енергетична блокада стане реальністю, а в цьому мало хто сумнівається, враховуючи, що і нинішня продовольча блокада відбувається за повної підтримки влади, то Україна отримає чудову можливість шантажувати "Газпром" "віджатим" Росією Кримом.

Жовтень - гарний вибір для цього. Адже до зими у Росії ще є час подумати, що їй важливіше - постачання газу Україні і Європі за вигідними для них умовами, чи "Кримнаш" у холоді, голоді і при свічках. А ще - з космічними цінами на продукти і товари. Це не апокаліптичні прогнози, а найближчі кримські реалії. Які стануть ще жахливішими взимку, коли Керченська переправа буде непридатною для перевезення вантажів. Чи зможе Путін ось протиставити енергетичній блокаді Криму? Окрім пропагандистського шуму, більше нічого. Навіть про "гуманітарну катастрофу" не зможе сказати, адже проблеми анексованого півострова - це його проблеми.

До зими у Росії ще є час подумати, що їй важливіше - постачання газу Україні і Європі за вигідними для них умовами, чи "Кримнаш" у холоді, голоді і при свічках

Зараз багато розмов на тему, чому не можна було блокувати півострів раніше. По-перше, падіння цін на нафту і, автоматично, на газ, фактично, змушує російського газового монополіста грати за правилами, які він вже не може встановлювати. Але для того, щоб це відбулося, потрібен був час. По-друге, повністю відрізати Крим від постачання продуктів та електрики було неможливо, доки на Донбасі тривала гаряча фаза війни. Зараз санкції та пов'язані з ними економічні проблеми РФ змусили Путіна шукати, як відступитися від Донбасу та заморозити там конфлікт. "Вилка", яку Кремль намагався ставити Україні - блокуєте Крим, активізуємо війну на Донбасі - тепер працює проти нього: і далі тримаєтесь за Донбас, отримуєте вал проблем з Кримом. Київ отримав нагоду для контрнаступу, але не військового, а економічного. І шантаж "Газпрому" енергетичною блокадою один із тактичних ходів цього контрнаступу.