Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Як змінить місцеве самоврядування нова Конституція

Понедельник, 29 Июня 2015, 15:20
Депутати облрад не зможуть відправляти у відставку керівника області, але отримають компенсації за витратні рішення Центру

Фото: ipnews.in.ua

Конституційна комісія направила главі держави свій проект нової Конституції в частині децентралізації влади. Судячи зі змісту цього документу, Україну чекає косметичний адміністративно-територіальний ремонт, впровадження системи фінансових компенсацій, які будуть виплачуватись місцевим радам за надмірно витратні рішення центральної влади, та посилення контролю президента за діяльністю депутатів та міських голів. "ДС" проаналізувала ключові новели нової редакції Основного закону.

Перша новація запропонованого законопроекту – зміна адміністративно-територіального устрою України. Зараз його будова виглядає так: області, райони, міста, райони в містах, селища та села. Натомість пропонується обмежитись більш простим поділом на громади, райони та регіони, де громада є первинною адміністративною одиницею. Як відбуватиметься розподіл повноважень між цими трьома центрами місцевого самоврядування – проект не уточнює. Всі деталі, вже після його затвердження в Раді, будуть прописані в новому законі "Про місцеве самоврядування. 

Передбачені в представленому проекті зміни і для виконавчої вертикалі центральної влади на місцях. Так, замість інституту обласних та районних державних адміністрацій розроблений конституційною комісією документ пропонує запровадити офіси префектів. Окрім наявного сьогодні у глав ОДА набору повноважень, ці посадові особи зможуть спрямовувати і організовувати діяльність територіальних органів центральних органів виконавчої влади та забезпечувати їх взаємодію з органами місцевого самоврядування. В тому числі в умовах воєнного чи надзвичайного стану. 

Також префекти видаватимуть акти, які будуть обов"язкові до виконання на підконтрольній йому території. Якщо ж ці акти суперечитимуть Конституції чи законам України, то президент чи Кабмін зможуть їх скасовувати. Так само глава держави зможе призупиняти рішення місцевих рад чи голів цих рад, з одночасним поданням на таке неправомірне, на його думку, рішення до Конституційного Суду. Судді з Жилянської, у свою чергу, будуть зобов"язані, в разі прийняття цієї редакції змін до Основного закону, розглянути таке подання  невідкладно. А поки вони перевірятимуть рішення місцевих органів влади на відповідність Конституції та законам, президент зможе призупиняти повноваження місцевих рад та мерів, доручаючи їх повноваження тимчасовим державним уповноваженим.

Глава держави зможе призупиняти рішення місцевих рад чи голів цих рад, з одночасним поданням на таке неправомірне, на його думку, рішення до Конституційного Суду. Судді з Жилянської, у свою чергу, будуть зобов"язані, в разі прийняття цієї редакції змін до Основного закону, розглянути таке подання невідкладно

Працювати такі уповноважені зможуть до 180 днів – це крайній термін, після закінчення якого на території громади мають пройти позачергові вибори, якщо КС все ж визнає прийняті її керівництвом рішення незаконними. Відтак, в разі прийняття цього проекту Конституції, контроль Банкової за діяльністю місцевих рад суттєво посилиться. Паралельно, в проекті конституційної комісії пропонується вилучити наявне сьогодні право депутатів обласних рад висловлювати недовіру главам ОДА (в майбутньому префектам). Нагадаємо, що відповідно до чинної Конституції, прийняття такого рішення не менш ніж двома третинами депутатів обласного парламенту зобов"язує президента відправити керівника регіону у відставку. Таким чином, органи місцевого самоврядування позбавляються можливості впливати на політику президентських намісників в областях.  

Натомість проект нової Конституції в частині децентралізації влади передбачає, що держава буде компенсувати витрати органам місцевого самоврядування, спричинені рішенням органів державної влади. Оскільки деталі цієї новели в проекті не прописані, неважко здогадатися, що на практиці такі компенсації будуть виплачуватися в ручному режимі, що, знову ж таки, є додатковим інструментом тиску на місцеві ради та мерів.  

Судячи з поданого президенту проекту Конституції, його автори вирішили спростити процедуру організації майбутньої адміністративно-територіальної реформи. Адже в новій редакції Основного закону немає переліку складових адміністративно-територіального устрою України, в якому зараз значиться АР Крим, всі області та міста Київ і Севастополь. Відтак, складання такого списку, як і питання утворення, ліквідації, зміни меж чи перейменування адміністративно-територіальних одиниць також буде регулюватися законом про місцеве самоврядування.