Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Яценюк образився, що йому не дали створити корупційного монстра

Вторник, 10 Ноября 2015, 17:30
Прем’єр-міністр розкритикував прийнятий парламентом безвізовий пакет і прозоро натякнув, що його доведеться переголосовувати

Фото: УНИАН

Після того, як парламент підтримав закон №2540а "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо окремих питань накладення арешту на майно з метою усунення корупційних ризиків при його застосуванні", в бік депутатів полетіла критика з боку прем'єр-міністра Арсенія Яценюка. Він лякав нардепів: "коли прийнятий закон не відповідатиме європейському законодавству, то це стане передумовою того, що Україні не дадуть безвізовий режим". За словами Яценюка, в стінах парламенту немає повної єдності щодо вилучення поправок, "які позбавляють правоохоронні органи реальної функції боротьби з корупцією". Прем'єр натякнув, що законопроект доведеться переголосовувати.

Ця заява Яценюка виглядає як ложка дьогтю, адже ставить під сумнів весь безвізовий пакет. Тепер незрозуміло - українцям радіти за депутатів, які нарешті доросли до прийняття важливих антикорупційних документів, чи розчаровуватися. До того ж представник ЄС в Україні Ян Томбінський наголошував, що урядовий пакет законопроектів відповідав мінімальному рівню вимог ЄС щодо прав держави на арешт, конфіскацію та повернення активів, а тут сам прем'єр критикує законопроект. На думку експертів, висловлювання Яценюка можуть бути викликані тим, що із запропонованих парламенту документів вилучили низку норм, які наші західні партнери не пропустили б. Зокрема йдеться про автоматичну конфіскацію майна.

Висловлювання Яценюка можуть бути викликані тим, що із запропонованих парламенту документів вилучили низку норм, які наші західні партнери не пропустили б. Зокрема йдеться про автоматичну конфіскацію майна.

Приміром, тепер закон чітко регулює процедуру арешту майна третіх осіб: відомості щодо отримання доходу від майна, здобутого внаслідок вчинення злочину, приховування ними злочину повинні бути встановлені в судовому порядку на підставі достатності доказів. Тобто, конфіскувати майно у третьої особи можна лише за рішенням суду, що не дає можливості відбирати його у добросовісного набувача. Крім того, прийняті закони завадять зловживанням правоохоронних органів, які не зможуть відбирати власність лише через підозру у корупційних діях. Адже існує ризик, що правоохоронні структури, покликані боротися з корупцією, зловживатимуть своїми функціями, самі перетворюючись на корупційного монстра. На такого собі державного "вишибайла". Тут варто згадати різку критику законопроекту Тетяни Чорновол і Олега Барни, що передбачав спеціальну конфіскацію майна представників режиму Януковича та інших осіб. Зокрема, американці наполягали на тому, що цей законопроект не відповідає світовій практиці спецконфіскації.

Ще одним поясненням репліки Яценюка щодо безвізового пакету може бути звична для нього спроба перекласти відповідальність на парламент. Всі розуміють, що безвізові документи, проголосовані сьогодні, відразу не відкриють українцям кордони країн ЄС. Аби упередити звинувачення уряду у гальмуванні процесу скасування віз, Яценюк і спробував перевести стрілки на депутатів.