Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Яценюк проти всіх: чи звалить коаліція прем’єра

Суббота, 4 Апреля 2015, 19:25
Схоже, головною темою сесійного тижня в парламенті стануть не важливі законопроекти, а битва за тимчасові слідчі комісії і відсторонення Яценюка на час слідства

Фото: www.facebook.com/nashkiev

Опоненти Арсенія Яценюка знайшли можливість усунути прем'єра від керівництва урядом без його відставки, що автоматично б потягло за собою серйозні процеси, головний з яких - розпад коаліції. Група народних депутатів як від "Блоку Порошенка", так і позафракційних (першість тут тримають "свободівці") протискають створення у парламенті ТСК з розслідування заяв вже екс-голови Держфінінспекції Миколи Гордієнка. Нагадаємо, Гордієнко публічно звинуватив Яценюка в корупції. Мінюст здійснив перевірку заяв опального чиновника і відзвітував: Гордієнко - брехун. Проте документи, в яких начебто викладені факти багатомільйонних зловживань уряду Яценюка передано до Генпрокуратури. А це означає, що просто зам'яти справу не вдасться, очільник уряду - на гачку. Таким чином, питання про створення парламентської ТСК неминуче з'явиться у порядку денному у вівторок. Але окрім того група найбільш активних опонентів Яценюка пропонує йти ще далі - відсторонити прем'єра на час слідства. Це щось нове, раніше подібних способів усунення політичного противника у нас ще не було.

І тут головне питання, як поведуть себе не міноритарні члени коаліції, а дві найчисельніші фракції - "Блок Порошенка" і "Народний Фронт". Пропрем'єрська фракція навряд чи дасть голоси за ТСК. Особливо, коли йтиметься про відсторонення Яценюка. Але голоси за постанову знайдуться і без "фронтовиків". Опонентам Арсенія Петровича радо підставить плече політсила Льовочкіна-Ахметова та десятки інших депутатів, які знеславили себе ганебним голосуванням за закони 16 січня. Чи голосуватиме група "Відродження", яку пов'язують з Коломойським, та частина з ним же пов'язаних депутатів "Самопомочі"? Скоріше за все так. Нині така кон'юнктура, що всі купою б'ють прем'єра і відстоятися з боку політично недалекоглядно. Тож, створення ТСК з розслідування фактів, оприлюднених Гордієнком, справа, по суті, майже вирішена. Складніше буде з відстороненням Яценюка. Це рішення приймати повинна коаліція. Без голосів "фронтовиків" в ініціаторів антипрем'єрської кампанії нічого не вийде. А заручатися підтримкою промосковських "опозиціонерів" у цьому питанні - зіграти на руку Яценюку. Який за таких розкладів буде виглядати жертвою розправи "агентів Кремля" в купі зі "зрадниками Майдану".

Окрім цього в опонентів прем'єра є інші проблеми. Уявимо, що коаліція приймає рішення відсторонити керівника уряду, хоча ніде - ні в законах, ні в Конституції, ні в коаліційній угоді - такого немає. Хто буде т.в.о. голови уряду? Стороннього брати неможна за законом. Першого віце-прем'єра немає. Арсеній Петрович завбачливо гальмував процес запровадження такої посади, розуміючи, навіщо її так протискують. Віце-прем'єр Валерій Вощевський начебто хворіє. З інших віце-прем'єрів залишаються В'ячеслав Кириленко, якому, як висуванцю "НФ", звісно ж керівництво не довірять, і Геннадій Зубко. Його коаліція могла делегувати в тимчасові "прем'єри", адже у переважної більшості населення Зубко взагалі ні з чим і ніяк не асоціюється. Є собі та й є. Але проблема в тому, що відсторонення Яценюка не вирішує низки інших питань. Приміром, підвищення тарифів і того, хто при таких розкладах візьме на себе відповідальність за соціальні наслідки. Це тільки на телеекранах критики уряду кричать, що високі тарифи - геноцид. А насправді ніхто з них не хоче, аби його ім'я асоціювалося зі зростанням цін на газ, тепло і воду.

Є три міністри, які за обов'язками відповідальні за тарифні процеси - Мінфін, Мінпаливнерго і Мінсоцполітики. Розенку точно не до т.в.о., йому б із субсидіями розібратися. Демчишину підмочив репутацію контракт на поставки світла до Криму. Лишається Яресько. Схоже, чутки про її "підвищення" можуть стати реальністю. Проте варто розуміти, що в статусі т.в.о. чиновник буде обмежений у підписанні договорів. Тому виведення з гри Яценюка без подальших тектонічних процесів у коаліції все одно неможливе. Питання, будуть вони восени, чи все ж витримається процедура і перевибори ВР відбудуться взимку наступного року. Власне, всі ті, хто у вівторок голосуватимуть за ТСК і підтримуватимуть відсторонення Яценюка, мають прораховувати, що до наступного парламенту вони можуть не потрапити, - швидкоплинний період постмайданної демократії закінчився.

Звісно, ми забули, як на тиск можуть відреагувати Яценюк і його команда. В медійному плані вони опиняються в програші. Прем'єру не вдасться, як це зробив свого часу Ющенко, вийти з Ради і гордо заявити, що він іще повернеться. Зараз Арсеній Петрович асоціюється з підвищенням тарифів і повільним здійсненням реформ. Ну і віднедавна завдяки Гордієнку, з "корупцією". Тож у "фронтовиків" і загнаного в кут Яценюка є єдиний вихід - йти ва-банк. І або виходити з коаліції (це питання складне, адже згідно з останніми рейтингами у "НФ" в новій Раді фракція може бути за чисельністю така, як нині в Тимошенко), або самому прем'єру заявляти про відставку. Причиною демаршу "Народного Фронту" може стати, наприклад, ініціювання паралельної ТСК - з розслідування дій Генштабу та Головнокомандуючого в подіях у Дебальцевому. На таку комісію вже не підпишеться "БПП". Або, приміром, ставити питання про виключення з коаліції Сергія Капліна, Сергія Лещенка, Дмитра Добродомова та всіх, хто воює з Яценюком. На це "БПП" також не піде. Можна знайти й інші причини. Але чомусь здається, що "фронтовики" на це не зважаться. Попри їхню славу "хунти", нічого такого у фракції насправді немає. Переважна більшість депутатів там - не "буйні", а залежні від політичної кон'юнктури. Яка, навіть якщо "НФ" воюватиме з усіма, наразі для цієї політсили складається не надто добре. Більш ймовірно, що про відставку оголосить прем'єр. Все одно він буде в.о. поки коаліція не призначить новий уряд. А ця коаліція його навряд чи призначить остаточно не пересварившись.