Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

За що Порошенко має бути вдячний депутатам "регіоналам"

Среда, 29 Октября 2014, 22:00
"Регіонали", які не проголосували за зміни до закону про вибори, вставили ніж в спину Яценюку

Фото: svoboda.org

Однією з ключових обіцянок Петра Порошенка під час його президентської кампанії в травні була ініціатива відновлення пропорційної системи виборів, яка діяла в Україні до 2011 року. Главі держави так і не вдалося її виконати і, судячи з кількості отриманих його партією мандатів, на щастя для самого Порошенка. Адже змішана схема обрання Верховної Ради дозволила його команді завести до парламенту 132 депутати (64 за списком та 69 через мажоритарні округи). Також в активі у глави держави щонайменше 23 переможці одномандатних округів, які йшли на вибори самовисуванцями. Загалом виходить мінімум 155 голосів. В той час, як пропорційна система з колишнім 3% бар"єром дозволила б партії президента отримати в новій Раді лише 106 мандатів та значно зменшила вплив Банкової на формування нової коаліції.

Звичайно, в політиці, як і історії, немає умовного способу інтерпретації минулих подій. Проте оцінка результатів виборів 26 жовтня за умовами виборчої схеми, яку нам обіцяв глава держави, чітко демонструє, наскільки суттєво може відрізнятися розклад сил в Раді залежно від чинних правил обрання парламенту. 

Припустімо, що Рада VIII скликання обиралась таки за пропорційною системою та при 3% прохідному бар"єрі, як це було до того, як команда Віктора Януковича змінила правила проведення виборів у 2011 році. В цьому випадку "Народний фронт", який отримав за підсумками голосування 26 жовтня 22,17% голосів, провів би в парламент не 82 депутати, як зараз (разом з переможцями в мажоритарних округах), а 108. Тобто, загалом на 2 голоси більше, ніж "Блок Петра Порошенка", а не на 50 менше, як зараз. І такий результат гарантував би команді Арсенія Яценюка роль повноправного першого номера в переговорах щодо створення нової коаліції.

Фото:  firtka.if.uaБільше того, НФ міг би спробувати створити таку коаліцію і без партії президента. Для цього достатньо було заручитися підтримкою 54 депутатів "Самопомочі" (за нинішнім розкладом – 33), 28 голосами "Батьківщини" (16), 23 картками "Свободи" (не подолала 5% прохідний бар"єр), та 15 депутатами "Громадянської позиції" (також набрала менше 5%). Разом вийшла б доволі хитка (228 голосів), але більшість. З іншого боку, якби і НФ і БПП вирішили створювати коаліцію разом, що цілком логічно, то їм однаково довелось би залучати до цього процесу ще одну політичну силу, наприклад, "Самопоміч". Що, з одного боку, могло ускладнити парламентський діалог, але, з іншого – створити більш складний механізм контролю за владою в цілому.   

З іншого боку, пропорційна система виборів та 3% прохідний бар"єр – це справжній подарунок в нинішніх умовах для проросійських сил. За таких умов в Раді нового скликання знову опинилася б Компартія (15 мандатів), а "Опозиційний блок" отримав би 46 мандатів замість нинішніх 27. Тобто, частина тих одіозних "регіоналів", які цього разу прорвалися до парламенту через мажоритарні округи, зайшли б туди по списку партії Юрія Бойка.