Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

"Картка киянина" - квиток у інформаційне суспільство

Четверг, 6 Августа 2015, 16:53
Результативним може стати локальне впровадження електронних технологій в окремих містах та регіонах

фото: thehobbit.com

Протягом усієї незалежності України тема впровадження електронного урядування носила радше популістичний, ніж практичний характер. Реально впровадити те, що значно спростить життя громадян (та й самій владі), викорінить корупцію та сприятиме модернізації держави, політикам  увесь час щось заважало. І це при наявності потужної ІТ-сфери, спеціалісти якої можуть на рівних конкурувати зі своїми міжнародними колегами.

Після Революції гідності, на якій громадяни вимагали кращі стандарти життя, впровадження "цифрової України", у тому числі, визначено серед одних з пріоритетів розвитку. У першу чергу це стосується впровадження дієвого електронного урядування на загальнонаціональному рівні, з огляду на потребу великої роботи, передусім, у плані законодавства та інфраструктури. 

Між тим, як видається, більш результативним може стати локальне впровадження електронних технологій в окремих містах та регіонах. Особливо це виглядає актуальним на тлі реформи децентралізації влади та місцевого самоврядування. Кожна окрема громада могла б у рамках своїх повноважень та наявних ресурсів сама спрощувати спілкування по лінії місцева влада-громадянин, або навіть громада-громада. Окремі міські пільги, оплати адміністративних та комунальних послуг, петиції чи місцеві референдуми – все це та багато іншого можна було реалізовувати спрощено в електронному варіанті. 

Піонером у цьому плані можна розглядати "Картку киянина", яка пропонує квиток в інформаційне суспільство та електронну демократію, поки що, лише для мешканців столиці. У разі, якщо проект буде успішним, як заявляв прем"єр Арсеній Яценюк, цей досвід може бути перейнятий і по всій Україні.

"Картка киянина" може дати можливість усім торгівельним мережам відмовитися від своїх карток знижок, оскільки їх номери у цих системах будуть прив"язані до номеру "Картки киянина". Тобто, власник приходить у магазин, і торгівельна мережа ідентифікує його як свого бонусного покупця

Про "Картку киянина", її можливості та новації в ефірі радіо "Ера" розповів Євген Лісняк, виконавчий директор компанії "Універсальні інформаційні технології" ("УнІТ"), яка виступає інвестором та розробником програмного забезпечення даного проекту.

"Картка киянина" - це вихід на інший рівень відносин громадян з державою, адже інформатизація суспільства та електронне урядування поступово зведуть до мінімуму контакт з чиновниками і можливості для корупції. А це і є адміністративна реформа на ділі, про яку так давно говорять у державі. Фактично,  "Картка киянина" є першим кроком до створення е-документу громадянина", - наголошує Євген Лісняк.

Маючи банківський та ідентифікаційний додатки, структурно картка складається з низки модулів, які охоплюють головні сфери життя громадян. Так, модуль "Освіта" передбачає електронні учнівські квитки, аналогів яким немає ані в країні, ані у світі. Сплановано, що інноваційний документ буде прив'язаний до "Картки киянина" одного з батьків та стане пільговим проїзним школяра у громадському транспорті, пропуском на територію навчального закладу через турнікет, платіжним засобом у їдальні, а також "електронним щоденником".

На сьогоднішній день вже повноцінно функціонує Транспортний модуль. З червня за наявності "Картки киянина" пільговики, переселенці з Донбасу та учасники АТО безкоштовно їздять в Київському метрополітені. При чому, на відміну від проїзних, "Картка киянина" видається безкоштовно.

Частково впроваджений і Торговий модуль, до якого вже долучилися такі великі мережі, як "Фуршет", "Білла", "Новус", "ВестЛайн", "Фокстрот". "Картка киянина" може дати можливість усім торгівельним мережам відмовитися від своїх карток знижок, оскільки їх номери у цих системах будуть прив"язані до номеру "Картки киянина". Тобто, власник приходить у магазин, і торгівельна мережа ідентифікує його як свого бонусного покупця. Таким чином, у подальшому не потрібно буде усіх цих карток знижок з різних мереж – буде така собі "картка карток", універсальна картка лояльності", - обіцяє виконавчий директор компанії "УнІТ".

Активно йде реалізація модулю "Культура", до якого долучилися всі 13 музеїв комунальної форми власності  та 14 із 17-ти діючих муніципальних театрів. Деякі заклади пропонують власникам картки спеціальні ціни зі знижкою до 30%, інші – дні безкоштовного відвідування.

На черзі реалізація модулю "Медицина", який не лише замінить паперову медичну картку та рецепт на ліки, а взагалі автоматизує роботу лікувально-профілактичних закладів.

"Зараз ми ведемо роботу по інтеграції з веб-порталом міського Центру надання адміністративних послуг. Це дасть можливість ідентифікації громадянина за його соціальним ID, нарахування адресної грошової допомоги, замовлення адмінпослуги он-лайн у персональному кабінеті та її отримання у цьому Центрі. Таким чином, на шляху до інформатизації суспільства Україна має всі шанси піти навіть далі, ніж країни ЄС. Приміром, німці розробили World Medical Card, яка містить дані про здоров"я її власника. При підтримці ЮНЕСКО існує International Student Identity Card (ISIC), яка є виключно студентською дисконтною карткою. В Естонії створили ID-карту, яка посвідчує особу і використовується, як проїзний квиток в деяких містах, а в подальшому буде долучена до електронної системи охорони здоров"я. Аналога ж "Картці киянина", який би об'єднував в собі одночасно електронний документ, банківську, медичну, дисконтну, транспортну, учнівську та студентську картку з можливістю нанизувати нові функції, немає", - додає Вадим Дмитренко, комерційний директор компанії "УнІТ".

За умови відповідної модернізації законодавства, картка дозволить громадянам офіційно спілкуватись з органами влади, отримуючи електронні послуги он-лайн та маючи в результаті чинні електронні документи. Більш того, "Картка киянина" - це крок до системи електронних виборів, створення електронного реєстру виборців

При цьому, універсальний функціонал проекту за відповідної політичної волі дозволить дуже швидко запровадити систему у будь-якому місті, чи взагалі створити "Картку громадянина України". За умови відповідної модернізації законодавства, картка дозволить громадянам офіційно спілкуватись з органами влади, отримуючи електронні послуги он-лайн та маючи в результаті чинні електронні документи. Більш того, "Картка киянина" - це крок до системи електронних виборів, створення електронного реєстру виборців. Саме тому, "Картка киянина" випереджує час та зроблена з прицілом на майбутні зміни.

"При цьому, зберігається можливість отримання через картку прямої соціальної допомоги, якої тільки в поточному році було виділено на суму 227,5 мільйонів гривень. Можна буде створювати і записувати на неї  локальні програми. Наприклад, для студентів певних університетів, для пенсіонерів це мож-ливість пільгового проїзду в транспорті. І головне - у кожного користувача картки є особистий електронний "кабінет", в якому можна відстежити свої поїздки, витрати, та все що завгодно. Нічого подібного в світі ще немає. Що особливо важливо: цей проект має практично безмежні можливості для свого розвитку. Мене це дуже надихає", - розповів в інтер"ю "Фактам та коментарям" Ігор Ніконов, перший заступник голови Київської міської адміністрації.

При цьому, проект не вимагає залучення бюджетних коштів, картка безкоштовна для користувачів. З долученням до проекту найбільшого державного "Ощадбанку" скоротиться строк випуску та спроститься сама процедура видачі карток. На сьогодні утримувачами "Картки киянина" є понад 600 тисяч осіб, а до кінця року, за прогнозами розробників, їхня кількість зросте удвічі.