Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Анатолій Онищук: Найголовніше, щоб за реформу МВС не бралися політики

Вторник, 2 Сентября 2014, 17:16
Діяльність правоохоронних органів слід розвернути на 180 градусів – від карально-репресивних функцій до надання сервісних послуг населенню

Починаючи з середини 90-х років в МВС було здійснено кілька спроб реформування, але правоохоронну систему європейського зразка ми так і не отримали. Нинішній міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков пообіцяв довести цю справу до кінця. "Правоохоронна система в країні потребує радикальних, серйозних  змін. В судах, СБУ, прокуратурі, МВС - проблеми з ключовими функціями. Треба змінювати ситуацію. І відкладати не можна, навіть з оглядкою на війну. Прийняв рішення, свою частину - реформу МВС представити до 15 вересня і запропонувати прийняти в Кабміні і парламенті до кінця жовтня", - повідомив керівник правоохоронного відомства.

Про те, якою має бути реформа МВС, "ДС" поцікавилась у голови професійної спілки атестованих працівників органів внутрішніх справ України Анатолія Онищука.

"ДС". З чого треба розпочинати реформування правоохоронної системи?

А. О. Найголовніше - щоб за це не бралися політики. Тому що коли за реформування правоохоронних органів беруться політики, це приречене на невдачу. Випадкові люди, які займають високі державні посади, банально не розуміють проблематику правоохоронної системи, не можуть визначити причин, що провокують негатив і, як наслідок, - неспроможні визначити шляхи та зміст реформ. Так, міністерськими високопосадовцями під виглядом чогось надзвичайно позитивного, а саме кадрового очищення у міліцейських лавах, гучно подається інформація про звільнення 17-ти тисяч працівників міліції, у тому числі  понад 2,2 тисяч у східному регіоні країни. У зв'язку з цим приходять на думку слова Станіславського - "Не вірю!".

"ДС". Чому не вірите? Хіба міліція не потребує очищення своїх лав?

А. О. Не вірю тому, що влада упродовж 23-х років незалежності замість проведення комплексних реформ правоохоронного сектору, здатних реально налагодити партнерські зв'язки міліції з населенням, натомість добилася її суспільної  ізоляції.  Міліцію і населення штучно розвели "по різні боки барикад". А так не повинно бути.

Оголошення про звільнення, як крок до очищення системи - популістські та непрофесійні. За останні 10 років органи МВС оновилися майже на 100%, проте від цього система не стала кращою, а скоріше навпаки. Більш того, непоодинокі випадки, коли місця звільнених працівників займають далеко не кращі за них, оскільки, із дня в день, так звана "планка" вимог до суспільно-фахової репутації претендентів на службу в органах внутрішніх справ невпинно падає. Як висновок: система не лише не змінюється, а стає надзвичайно агресивною, при цьому "поїдає" як своє оточення, так і саму себе.

"ДС". Вже неодноразово здійснювалися спроби реформувати правоохоронні органи. Чому вони провалювалися? 

А. О. За всі роки незалежності нам так і не вдалося зруйнувати стару систему та створити нову. Ключовим для реформ є якісні законодавчі зрушення - тому вони мають йти попереду будь яких змін. Чи можна реформувати систему МВС, не розуміючи, що сьогодні необхідні кардинальні зміни у кримінально-процесуальному законодавстві? Сьогодні кримінально-процесуальне законодавство "імені Портного" захищає у першу чергу злочинців, а не потерпілих від злочину законослухняних громадян. У цьому сенсі діяльність правоохоронних органів слід розвернути на 180 градусів - від карально-репресивних функцій до впровадження так званих сервісних послуг.

"ДС". Що треба зробити, щоб знов не наступити на одні ті ж самі граблі?

 А. О. Реальні зміни не настануть унаслідок популярних нині "косметичних ремонтів". Для цього потрібний комплексний підхід до реформування усього правоохоронного сектору держави - МВС, прокуратури, СБУ, судів. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков говорить, що він хоче представити реформу МВС окремо. Але скажіть - чи можна в нашій країні реформувати щось окремо? Якщо поміняти одне колесо в старому автомобілі, він що, буде новий?

Спочатку треба вирішити стратегічне питання - створити концепцію реформування всього правоохоронного сектору. Насамперед, слід визначитися, де місце кожного органу в правоохоронній системі держави. А що відбувається в дійсності? Поки що кожен реформатор тягне ковдру на себе! Прикладом цьому є спроба створити Службу фінансових розслідувань України. Це - цілковита маячня, нерозумний, нелогічний підхід, і цього не можна робити.