Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Чому «підгорецькі отці» цікавіші СБУ, ніж ФСБ

Среда, 24 Июня 2015, 10:55
СБУ провела обшук у монастирях Української правовірної греко-католицької церкви в Брюховичах, а також затримала принаймні п'ятьох кервіників цієї релігійної групи

Стоп-кадр zn.ua

Частину затриманих було видворено з України, оскільки вони є іноземцями, що порушили правила перебування на території країни. Якщо вірити сестрам монастиря святого Іллі УП ГКЦ, в якому проходив обшук, жодних документів щодо обшуку їм не надали. В СБУ цей факт, нажаль, наразі ніяк не коментують.

Втім, ця подія мало кого здивувала. В СБУ вже давно були приводи поцікавитися "підгорецькими отцями". Від початку революційних подій на Майдані (і навіть ще до них), від початку війни на Сході керівництво УП ГКЦ не приховувало свого ставлення до ідей євроінтеграції, а війну взагалі препіднесло як цілком заслужене "покарання" за ту "помилку", якої українці припустилися на Майдані, "піддавшись" на "маніпуляції" з боку Заходу, особливо - США.

Натомість з початком війни в "догналітів" з'явилася ще одна можливість для інформаційної війни проти УГКЦ. Ця війна, здається, взагалі є чи не найголовнішою місією цієї релігійної групи від моменту створення. Навіть щодо нинішнього обшуку "отці" не втрималися від спокуси, і переконують читачів свого сайту, що серед "нападників" були "перевдягнені у міліцейську форму монахи УГКЦ". Щоправда не зовсім зрозуміло, навіщо такий маскарад, якщо, як каже настоятелька постраждалого монастиря, "міліція робить те, що їй в УГКЦ кажуть". Маленький, не надто вишуканий, але все одно приємний подаруночок московським апологетам "релігійної війни в Україні" - "міліція на службі в уніатів".

Думка про те, що "підгорецькі отці" - спецпроект ФСБ, запущений проти УГКЦ за популярною в Росії моделлю "розділяй та володарюй" - дуже популярна. Втім, не варто приймати її беззастережно. Адже проект УП ГКЦ виявився настільки маргінальним, що важко уявити собі його хоча б скільки-небудь масовим, а отже - успішним. Тобто таким, який міг би бути справді цікавим для ФСБ.

 

Думка про те, що "підгорецькі отці" - спецпроект ФСБ, запущений проти УГКЦ за популярною в Росії моделлю "розділяй та володарюй" - дуже популярна. Втім, не варто приймати її беззастережно. Адже проект УП ГКЦ виявився настільки маргінальним, що важко уявити собі його хоча б скільки-небудь масовим

На користь ФСБ-шної версії каже те, що свого часу, ще до Євромайдану - тобто раніше за всіх інших - саме "патріарх" Ілля Догнал та його група закликали Путіна ввести війська в Україну, аби не допустити підписання угоди про євроінтеграцію України. А вже у розпал війни "підгорецькі отці" розповсюджували листи з закликами ухилятися від мобілізації та проводити пікети під органами влади всіх рівнів і - особливо - представництвами США в Україні з вимогою "припинити війну негайно". Ще з цікавинок - частина відозв "патріарха" Ілії, згідно з вихідними даними документів, була написана у "Донецьку, Новоросія", а частина розсилок мала московські ІР-адреси.

Здавалося б, все зрозуміло. Включно з обшуками і депортацією.

Єдине питання - навіщо ФСБ такі цілковиті, такі відверті маргінали? Де керівництво здійснюють чомусь громадяни Чехії та Словаччини і постаттю Яна Гуса цікавляться більше, ніж подіями в Україні. Які постійно виступають в ролі клоунів, піддаючи анафемі усіх підряд - з папами римськими, президентами і патріархами включно. Вони можуть бути корисними - зчинити галас у політично правильний момент, але до них неможливо ставитися серйозно. І ніяких реальних важелів впливу вони не мають. Їхнє безсилля цілковите - вони так і не зуміли отримати державну реєстрацію як релігійна організація. Навіть за часів Януковича. Ви собі уявляєте, щоби ФБС-шний проект не отримав реєстрації в Україні часів Януковича? Так отож...

Цілком можливо, що цей проект мав якесь відношення до ФСБ (чи навіть ще КГБ) на початку свого існування - але, здається, втратив зв'язок і з "центром", і з реальністю, і тепер використовується колишніми кураторами у зручному випадку. Ніякої реальної ваги не на був, стати "альтернативою" УГКЦ не зміг, але час від часу використовується аби попсувати нерви супротивнику просто в нього вдома - адже ця група діє головно на Львівщині і поза Галичиною майже нікому не відома. Також вона є ситуативним союзником Москви у протистоянні з Ватиканом. Щоправда союзник з неї смішний - тому ніхто не визнає цього союзу відкрито.

Втім, є ще деяка користь від "підгорецьких отців". Щоправда не стільки кремлівському керівництву, скільки останкінському. Запасаємося поп-корном і чекаємо на чергову серію "звірств хунти" - барвисту, сповнену благородного гніву і пікантних подробиць. Адже як повідомляє офіційний сайт УП ГКЦ, монашок виводили "без вернхнього одягу", "виносили за руки і за ноги", і все це робили "перевдягенені монахи УГКЦ". З цього матеріалу можна такий сюжет зліпити, що розіп'яті хлопчики від заздрості цвяхи з'їдять.