Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Чи виростуть патріотами маленькі українці і росіяни

Вторник, 19 Августа 2014, 18:58
Питання політичного виховання дітей в умовах конфлікту набуває гостроти по обидва боки україно-російського кордону

Депутати Компартії РФ у Державній Думі готують законопроекти щодо посилення пропаганди патріотизму серед школярів. Для цього у школах запровадять політінформації (два уроки на тиждень), при цьому "політична підготовка" потрапить у список екзаменаційних предметів. Як повідомляє "Независимая газета", глава юридичної служби КПРФ Вадим Соловйов наполягає також на відродженні радянські традиції в школах: учні, як і раніше, повинні виступати перед своїми товаришами з доповідями про політичну ситуацію в країні, обговорювати з учителями питання патріотичного характеру, а стіни школи повинна прикрашати наочна агітація, потрібно відроджувати і піонертабори, і дитячу патріотичну військову гру "Зірниця". Ініціативу комуністів схвалили у "Єдиній Росії", а у фракції ЛДПР образилися, бо вважають, що цю ідею комуністи вкрали в них.

А поки політики сваряться і миряться щодо нововведень у школі, мас-медіа вже взялися до політичного виховання найменших самотужки - показують дітям мультики про те, як українська армія бомбить Донбас. Мультик "Одного разу наше життя змінилося" починається з дитячих малюнків мирного життя, яке зруйнувала, як це стверджують автори мультфільму, українська армія. Ролик переконує, що саме українські військові розгромили життя на Донбасі. Мультик супроводжується титром: "Врятуйте жителів Донбасу від української агресії".

Таким чином "патріотичне виховання" в Росії знову, як за радянських часів, перетворюється на "військово-патріотичне" - мабуть, тільки зброя і є справжнім виявом любові до батьківщини. Як інакше пояснити повернення до ідеї запровадити для середніх і старших класів обов'язкову військову підготовку, де учнів навчать поводитися зі зброєю? Політики і не заперечують, що серед головних цілей їхніх шкільних нововведень - знизити рівень ухиляння від служби у збройних силах.

Втім, Україна також готова запровадити військову підготовку. Але не для школярів, а взагалі для громадян. Втім, якщо Міноборони планує зробити військову підготовку "загальнообов'язковою для усіх громадян" це, швидше за все, означає тільки те, що її запровадять саме у школах.

Але Міносвіти наразі, здається, не виявляє готовності повертатися до ПВП у школах. Проте воно висловило ініціативу щодо введення "уроків мужності". Формат таких уроків поки що незрозумілий. Передбачається, що діти будуть зустрічатися з бійцями, відвідувати їх у госпіталях, писати листи та малювати малюнки для тих, хто на війні. Цікаво, що серед пріоритетних цілей таких уроків, - навчити дітей співчувати, розуміти біль іншого.

Втім, на цьому шляху українській школі ще треба пройти чималий шлях. Адже у суспільстві дотепер немає спільного уявлення щодо того, на які ідеали орієнтувати дітей. Наприклад, ідея розпочати цього року навчання уроком "Україна - єдина країна" не отримала підтримки у багатьох вчителів сходу країни. В їхніх класах вчаться також діти сепаратистів - отже, для цих дітей це може стати травмою. Після всього, що сталося в результаті сепаратистського руху на Сході лякатися травми від уроку єдності - вияв цікавої логіки, звісно. Але зрозуміло, що вчитель, який сам не підтримує ідеї єдності країни, не зможе навчити цього дітей. І тут запевнення МОНу щодо перевірки вчителів на "ставлення до сепаратизму" видаються сумнівними. Адже навряд чи у трудових угодах співробітників шкіл є графа про політичні переконання. А у законодавстві України непросто знайти підстави для звільнення з ідеологічних міркувань.