Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Чому діти полюбили антиутопію

Четверг, 26 Февраля 2015, 18:10
В Англії опубліковані результати опитування „Що читають діти", яке з'ясувало, які книги за останній рік були найбільш популярними

Фото: teenfamilyliteracy.blogspot.com

Найперший висновок сподобається сучасним письменникам - майже всі "призери" в обох списках не належать перу класиків. Звісно, і тепер жодна дитина, напевно, не виростає без "Карлсона" та "Вінні-Пуха", але найбільшою популярністю у юних читачів все-таки користуються книги, написані у "їхній" час.

Отже, молодші школярі продемонстрували любов до історій, сповнених гумором або чудесами. Їхніми фаворитами стали смішний "Демон стоматолог" Вольямса, "Мій надзвичайний світ" про Тома Гейта від Ліз Пічон та "Гаррі Поттер і Таємна кімната" Роулінг.

Натомість підлітки обрали щемливу мелодраму "Винуваті зірки" і дві антиутопії - "Голодні ігри: І спалахне полум'я" Коллінз та "Дивергент" Рот. Окрім цих книг, до переліку "похмурих історій" - фаворитів увійшли книги Клер з серії "Знаряддя смерті". Але також виявилося, що підлітки полюбляють розбишацькі та "анти-героїчні" комічні історії штибу "Щоденника плакси" Кінні, "Родини Твіт" Даля та "Бабці-грабіжника" Вольямса.

Найбільше зацікавлення викликали результати підліткової групи, де перемогли відразу дві постапокаліптичні антутопії. Обидві - про сміливих, сильних, непересічних дівчат, які опиняються у цілком ворожому світі, де проходять через випробування, яке може коштувати життя.

Перебільшувати значення цих результатів, тим більше говорити на їхніх підставах про "нові тенденції в літературі для підлітків" - не варто. Просто тому, що всі лідери-призери мають "друге життя" в кіно

Популярність антиутопій у підлітків дехто сприйняв з тривогою - адже це може виявитися ознакою того, що сучасні підлітки мають доволі похмурий погляд на світ. Втім, те, що підліткова література дала, нарешті, своїм читачам саме такі твори, "впустила" дітей на дотепер дуже "дорослу" територію антиутопії - на краще. Просто тому, що цей жанр є дуже близькій саме людині у підлітковому віці - коли "весь світ проти тебе", коли "дитячі" стосунки зі світом вже не актуальні, і треба "ставати на ноги", звикати розраховувати на себе, знаходити нові схеми взаємодії з іншими, вступати у боротьбу. Перші "недитячі" сутички зі "справжнім" світом в багатьох підлітків виявляються доволі болючими, сповненими неприємних відкриттів. Тому підліткам хочеться і відповідної похмурої "художньої правди" про "справжній" світ, де, на відміну від казково-дитячого світу, головною ознакою "справжності" є справжнє кохання і справжня смерть. Теми, які особливо хвилюють підлітків, що саме у цьому віці починають підпадати під владу Ероса і усвідомлювати владу Танатоса. Не дивно, що саме ці "дієві особи" присутні у всіх трьох книгах - лідерах підліткового читання.

Антиутопія трохи посунула з високих позицій у рейтингах жанр фентезі. Героїчним дівчаткам-воїнам, які воюють за місце під сонцем у "справжньому" світі насильства і несвободи, поступилися чарівники, вампіри, ельфи та лицарі у блискучих обладунках, які ще донедавна були фаворитами підліткової аудиторії. Втім, вони пішли не надто далеко у забуття - у "десятку" увійшли книги Каландри Клер з серії "Знаряддя смерті", "міське фентезі", переповнене вампірами, демонами та іншою нечистю. Особливо зацікавило експертів те, що до "десятки" не потрапив "Володар перснів" Толкіна - вперше за багато років спостережень. Чи антураж цієї саги занадто казковий для сучасних підлітків, чи "сила слабкого" нині не в тренді, чи читач просто втомився від магів та ельфів - як би там не було, похмура історія про героїв з волохатими ногами витіснена з "топів" не менш похмурими історіями про струнких дівчаток, які без промаху палять з різних видів стрілецької зброї.

Втім, перебільшувати значення цих результатів, тим більше говорити на їхніх підставах про "нові тенденції в літературі для підлітків" - не варто. Просто тому, що всі лідери-призери не є виключно книгами, які відмічені читачами, власне, за непересічні літературні якості. Всі ці книги мають "друге життя" в кіно - тобто додаткову і винятково ефективну промоцію за посередництвом великого екрану. Три книги-лідери екранізовані - і екранізовані вдало. А вихід яскравого кінофільму завжди підігрівав інтерес до книг-першоджрел. Так в період регулярного виходу на екрани "Поттеріани" в лідерах читання називали "Гаррі Поттера", в період виходу "Володаря перснів", як зазначають експерти, що проводили опитування, сага Толкіна впевнено тримала перед. Тепер експерти очікують "ефекту "Гобіта". Також показово те, що "Знаряддя смерті" Клер, що також були екранізовані, але не надто вдало - відповідно, мають нижчий рейтинг і у книжковому чарті.

Теги: #Дети #книги