Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Чому ФСБ шукає "центри ісламського екстремізму" в Криму

Вторник, 24 Июня 2014, 20:22
На півострові розпочалися акції силового тиску на кримських татар

Фото: facebook.com/acimambetov

Сьогодні силовики ФСБ у формі "Беркута" вдерлися до мусульманської школи в селі Кольчугіно Сімферопольського району та вчинили обшук. На той час в школі знаходилися діти, яких ФСБ-шники відмовилися випустити з будівлі школи на час обшуку, що тривав кілька годин. Натомість вони заодно обшукали і особисті речі учнів.

Як повідомила директор школи Усніє Асанова, ФСБ-шники належали до Центру боротьби з екстремізмом і шукали в школі зброю. Зброю знайшли - один пневматичний пістолет "перероблений під бойові патрони". Також була вилучена "екстремістська література" і кілька комп'ютерів. Також ФСБ-шники нанесли такий самий "візит ввічливості" з вибитими дверима і наляканими дітьми до оселі заступника директора медресе Айдера Османова. Там також вилучили комп'ютер і забрали з собою господаря дому.

Асанова пов'язує обшук школи з підписанням угоди між Коломойським і Джемілєвим - меморандуму про розвиток і зміцнення відносин між кримськотатарським народом і жителями Дніпропетровщини. "Зараз пройшла інформація, що нібито підписана угода стосується і того, щоб створити центр екстремізму в Криму", - зазначила директорка. Тобто, згідно з інформацією, яку поширюють на території Криму, серед іншого в угоді Коломойського з Джемілєвим йшлося про створення "центру екстремізму" - навряд чи директорка сама таке вигадала.

Втім, поява "центрів екстремізму" в Криму була наперед визначеною. "Екстремізм", зокрема поширення "екстремістської літератури" - улюблена розвага російських спецслужб, коли треба когось притиснути. Російський закон про екстремізм настільки гнучкий, що під його дію можна підвести будь-яку релігійну організацію. Російські мусульмани, зокрема, час від часу слізно благають свої компетентні органи вивести зі списку "забороненої літератури" ту чи іншу класичну богословську працю, в якій пильні експерти обов'язково знаходять "ісламський екстремізм".

Втім, пошук "екстремізму" - це привід, а не причина. Напад на школу, в якій на той час перебували діти, обшук дитячих речей - це не просто собі "попередження екстремізму", це відверта психологічна атака.

Цікаво, що серед звинувачень на адресу Києва з Криму зазвичай лунало, що центральна українська влада "не помічала", "не звертала уваги" і т.п. Кремлівська влада так чинити не буде - і про це мусульмани Криму вже попереджені. Нещодавна Рада муфтіїв Росії запропонувала своїй владі звернути увагу на виховання духовних лідерів для мусульман Криму. Бо ж в Криму немає вищих мусульманських навчальних закладів - кримські духовні провідники навчаються за кордоном, головно в Туреччині. Треба відкрити власний, кримський мусульманський вуз, який готував би кадри під наглядом і відповідно до державних інтересів.

Справа, звісно, не обмежується виключно питаннями освіти. Мусульманські організації Криму вже відзначали нездорову активність дотепер маргінальних угруповань, які хотіли би отримати духовну владу на півострові. Цілком можливо, що так само, як відбулося "віджимання" маргіналами світської влади на півострові, відбудеться і з владою духовною. Налякані подібними акціями кримські татари сильно опиратися не будуть - принаймні, на це розраховують "відповідальні товариші". Нинішні кримськотатарські лідери зовсім не підходять Москві - як не намагався Путін схилити на свій бік Джемілєва, нічого з того не вийшло. Тому тепер саме його будуть звинувачувати у всіх бідах кримськотатарського народу - от, бачте, він вже створює "центри ісламського екстремізму". Разом з юдеєм Коломойським. А страждають діти... Це видається абсурдним, навіть смішним. Але останнім часом стає очевидним те, що з почуттям гумору в Росії такі самі проблеми, як і зі здоровим глуздом.

На тлі загострення ісламського конфлікту на сході світового співтовариство наразі доволі стримано ставиться до сунітських угруповань. А надто до тих з них, які воюють у Сирії, тобто є бойовими побратимами екстремістів з ІДІЛ. А оскільки відомо, що серед інших добровольців там воюють і кримські татари, проблеми кримських мусульман у світі, швидше за все, намагатимуться не помічати - адже офіційно йдеться про "боротьбу з ісламським екстремізмом", а це наразі знову в тренді.