Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Чому Порошенко не хоче бачити в Україні московського патріарха

Четверг, 19 Июня 2014, 21:02
Мінкульт, заборонивши Кирилу в'їзд в Україну, говорив від імені і за дорученням Порошенка

Департамент у справах релігій Міністерства культури оприлюднив заяву, в якій, фактично, забороняє патріарху Московському і всієї Русі відвідувати територію України, в тому числі тієї її частини, у якій ідуть бої і яка на даний час є окупованою.

Ця заява видана у зв'язку з повідомленням УПЦ КП про можливий переворот у керівництві під час візиту патріарха та Архієрейського собору, які традиційно відбуваються в дні святкування Хрещення Русі. За цією інформацією, владики УПЦ МП мали запросити патріарха до України на святкування сьогодні, під час засідання Священного Синоду у Києво-Печерській Лаврі. "Під тиском зовнішніх сил", - нагадує нам директор департаменту у справах релігій В.Юшкевич. Ця заява, судячи з усього, мала стати формальним приводом, на який владики зможуть послатися перед своїм московським начальством - вони би обов'язково запросили, але державна влада, бачте, все одно "зробить усе, щоб приїзд не був здійснений на будь-яку територію нашої держави, включно з тимчасово окупованою".

Щоправда, щодо "зовнішнього тиску" вийшло дещо незграбно. Так, "тиск ззовні" на УПЦ МП був. По соцмережах ходять чутки, що російське диппредставництво не приховало від владик роздратування витоком інформації щодо планів на приїзд патріарха Кирила. Але ця заява Мінкульту дає, в той же час, можливість Москві звинувачувати українську владу в тому, що вона сама чинить тиск на церкву. Втім, там вже і без того встигли висловити новому українському президенту своє невдоволення. І, судячи з усього, незадоволення з обох боків буде тільки наростати.

Також можна очікувати чергового раунду московських заяв про те, що православ'я в Україні під загрозою з боку розкольників (нарешті, вони перехоплять пальму першості від "уніатів"). Адже нинішнє керівництво держдепу у справах релігій знаходиться під впливом УПЦ КП. Втім, справжня біда Московського патріарха в тому, що витік інформації, яку поширила УПЦ КП, забезпечили не "ворожі шпигуни розкольників", а самі ж представники УПЦ МП - бо вони самі не в захваті від планів Московського патріарха. А "державна підтримка", яку надав їм Мінкульт своєю заявою, - цілком узгоджена позиція української влади, на чолі з парафіянином УПЦ МП Петром Порошенком.

Судячи з усього, нинішній український "православний президент" не має жодного замилування ані до Московського патріарха, ані до його державницьких проектів. Навпаки, цією різкою заявою українська влада дає зрозуміти главі РПЦ, що вона вважає патріарха Московського політичною фігурою. Тобто він є відповідальним за події на Сході України так само, як і весь решту російський політикум. Ігри в "церква-над-конфліктом" і "церква-поза-політикою" для патріарха Кирила в Україні закінчена. Цілком можливо, що тепер українська влада намагатиметься тримати Московського патріарха подалі від української частини "канонічної території", тобто зробить його владу над українською частиною церкви суто номінальною.