Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Де ще Росія шукатиме шпигунів

Понедельник, 9 Февраля 2015, 18:50
Історія капітана Петрина - подзвін не по російській церкві, не по шпигунах, які кинулися натовпом зраджувати Батьківщину, не по ФСБ. Це подзвін по СБУ

Фото: facebook.com

Російське полювання на шпигунів виходить на новий яісний рівень. Не встигли ми видихнути з приводу звільнення Світлани Давидової, яка "шпигувала" усього на всього в інтересах України, інформагенції відкрили нову сторінку шпигунського роману: у Лефортово, мовляв, ув'язнений священнослужитель РПЦ, співробітник відділу зовнішніх церковних зв'язків, який працював в Україні передавав державні таємниці про РПЦ безпосередньо американським шпигунам.

У цьому повідомленні прекрасне все. Починаючи з того, що "священнослужитель" виявився цілком світською особою. Євген Петрин дійсно працював секретарем у ВЗЦЗ МП (принаймні, це ім'я згадується в їхніх офіційних документах), на момент затримання мав звання капітана ФСБ, влітку минулого року був відкликаний з України, де перебував у "церковному відрядженні". У червні, відразу після прибуття до Москви, був ув'язнений за підозрою у державній зраді.

Отже, не священнослужитель, а капітан ФСБ, який працював у найвпливовішій структурі РПЦ. Ув'язнений був не вчора і навіть не "на днях", а півроку тому. Ніколи не працював "у відділі зовнішніх церковних зв'язків у Києві", як пишуть російські ЗМІ, і, судячи з того, що це ім'я нічого не каже представникам Київської митрополії, стосунку до УПЦ безпосереднього не мав.

Ще цікавіше те, що звинувачують цього співробітника в тому, що він здавав американським агентам якусь секретну інформацію про... РПЦ. Цікаво, яка саме "інформація про РПЦ" складає державну таємницю Росії, якщо церква - за Конституцією РФ - відділена від держави?

Арешт співробітника ВЗЦЗ МП поки що ніяк не коментують у РПЦ. Те, що у цій структурі на непоказних "секретарських" посадах працюють співробітники спецслужб, здається, нікого не дивує і не обурює. Але цікаво, що саме такого співробітника відрядило начальство у "гарячий час" до України (щоправда, за іншою версією, озвученою братом капітана, він приїхав сюди сам, за власним бажанням - розібратися, хто тут розколює російське православ'я). А ще цікавіше те, що звинувачують цього співробітника в тому, що він здавав американським агентам якусь секретну інформацію про... РПЦ. Цікаво, яка саме "інформація про РПЦ" складає державну таємницю Росії, якщо церква - за Конституцією РФ - відділена від держави? І що найцікавіше, капітан Петрин не спростовує цього звинувачення - він вказує на те, що передавав тільки ту інформацію, яка "була у відкритих джерелах".

Отже, капітан підтверджує, що якась там "секретна інформація" щодо РПЦ була, що в ній були зацікавлені американські спецслужби, і все це якимось чином пов'язано саме з Україною. А не встигла новина пролетіти просторами Інтернету, знайшовся брат капітана, який миттєво дав інтерв'ю про те, що капітан Петрин викрив "агентурну мережу", яка "працювала на розкол російської та української церкви", і за якою - як не важко здогадатися - стояли американські капіталісти. Те, що родина і адвокат (до речі, той самий, який "топив" Світлану Давидову і від чиїх послуг вона змушена була відмовитися) мовчали півроку, брат пояснив тим, що "вони чекали, що слідство розбереться". Хоча, за його ж словами, капітана в цей час "катували" і "вибивали покази".

У тому, що це чергова спецоперація, майже немає сумніву. Півроку "православного капітана", який викрив "американську змову проти російського православ'я" тримали в рукаві. Аж тут прийшов час викласти на стіл козирного валета. Симптоматично, що першим дав цю новину в ефір Лайфньюз - з купою недомовок та неточностей, які мали спровокувати - і спровокували публіку. А усього за кілька годин нагодився брат, готовий давати інтерв'ю. Особисто я не здивуюся, якщо в кінці кінців героїчний капітан буде визнаний "захисником православ'я".

Тих, хто за цією черговою спецоперацією побачив намір влади "тиснути на РПЦ", "попередження патріархові Кирилу" і т.п., я можу заспокоїти: ця історія патріархові нічим не загрожує. Радше навпаки: будь-які спроби УПЦ віддалитися від МП тепер будуть розцінюватися виключно як підступи Держдепу. З посиланням на розслідування капітана Петрина - яких ніхто на власні очі не бачив, але ж усі газети пишуть і по телевізору казали...

Фото: maxpark.comКапітан ФСБ Євген Петрин "хотів стати священиком", але чомусь не став, а натомість вирішив послужити церкві "за фахом" - був агентом ФСБ "під прикриттям" в ВЗЦЗ МП. Його постать органічно доповнює вервечку з несподіваних шпигунів - багатодітна мама, фізик-ядерник, моряк чорноморського танкера, тепер от - капітан ФСБ, який пішов у новинарні стрічки як "священик". Хто наступний у цьому переліку? Я би поставила на лікаря. Або колгоспника. Тобто до цього списку "ворогів народу" може попасти будь хто - це, поза сумнівом, головний меседж російської влади у цьому полюванні на відьом.

Але історія капітана Петрина - подзвін не по російській церкві, не по шпигунах, які кинулися натовпом зраджувати Батьківщину, не по ФСБ. Це подзвін по СБУ. Що це за "церковне відрядження" було в капітана ФСБ в Україні? Давно було варто поцікавитися роллю "руського православ'я" в українській війні. Розібратися з "церковною картою" цього конфлікту. Але мати до справи з цією "картою" ніхто не спішить. Участь у подіях "православних мільярдерів", "православних реконструкторів" і навіть цілих "православних армій" - здається, не привід для відповідних розслідувань. Ну то ось вам ще й "православний капітан ФСБ" - добра нагода перевести питання у більш світське, фахове, можна сказати "колегіальне" русло.