Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Дії режиму Путіна не залишають впевненості, що він зупиниться на Сході України, адже він уже не зупинився в Криму

Суббота, 3 Мая 2014, 17:36
Уривки з інтерв'ю єврокомісара з питань розширення та політики сусідства Штефана Фюле для Радіо Свобода

- Пане Фюле, Ви завжди виступали за діалог Заходу з Росією. Чому він не склався? І чи сьогодні, після військового вторгнення Росії в Україну, вже не запізно його вести?

- Я шкодую щодо багатьох речей, зокрема й через те, що не наполягав у повній мірі на проведенні консультацій з Росією, коли для цього був час. Це не значить, що ми не пропонували Росії говорити про угоду про асоціацію, про Митний союз, про Євразійський союз, щоб знайти modus operandi між двома інтеграційними проектами в Європі. Це створює складну картину. Україна стала до певної міри жертвою цієї ситуації.
І наше завдання - не дозволити президенту Путіну припуститися ще більшої помилки, ніж він припустився в Криму. Загалом зрозуміло, що ми несемо відповідальність перед обома сторонами. Якщо ми не спроможемося визначити належні механізми для того, аби дві групи країн працювали задля блага європейського континенту, то ми отримаємо нову лінію поділу. Це буде лінія економічного та торговельного поділу в Європі.

- На Вашу думку, Росія справді намагається змінити світоустрій, принаймні на європейському рівні?

- Ми вже жили в двополярному світі раніше, що був розділений "залізною завісою". Потім ми перейшли до багатополярної моделі. Президент Путін намагається побудувати світ без полюсів, де діяло б лише одне правило - правило про відсутність будь-яких правил. Це жахливо. Будапештський меморандум стосувався не лише безпеки, а й поваги до територіальної цілісності. Це був вкрай важливий документ, на його базі Україна відмовилася від ядерної зброї, що була розташована на її території. Який меседж ми надсилаємо іншим країнам, які прагнуть набути ядерне озброєння? Що, мовляв, ми готові дати вам гарантії територіальної цілісності, але можемо порушити їх, коли вважатимемо за потрібне?

- Пане Фюле, чи визнаєте Ви за ЄС певні прорахунки, які, зрештою, вплинули на наростання нинішньої кризи у відносинах із Росією?

- Тобто в чому ми зазнали невдачі? Наша сильна віра в те, що можна побудувати об'єднану Європу за принципом, коли кожен виграє, а не коли хтось виграє, а хто програє (zero sum game), зазнала краху. І найбільших помилок ми припустилися, коли не сприйняли серйозно меседжі, які президент Путін надсилав нам. Кілька років тому назад він заявив, що розпад Радянського Союзу був найбільшою катастрофою 20 століття. Хтось із нас сміявся з цих слів, хтось не міг зрозуміти, про що він говорив. На саміті НАТО в Бухаресті в 2008 році я був присутній у кімнаті, коли президент Путін сказав, що "Україна - це штучна країна". І знову ж таки хтось із нас сміявся з того, хтось не зрозумів. Тепер ми розуміємо - і нам уже до сміху. Ми не повинні полишати спроб відповісти на це. Якраз, навпаки, нині настав час бути рішучими, єдиними й знайти мирне вирішення цієї проблеми. Путін не зупинився в Криму. Чому я повинен сподіватися, що він зупиниться на Сході України?

- 30 квітня Ви сказали про те, що події в Криму та на Сході України будуть мати наслідки для ЄС, вимагатимуть єдності з боку його членів, коли порушується Гельсінський заключний акт 1975 року. Як ЄС буде виявляти рішучість?


- За двома напрямками. По-перше, ми виявлятимемо далі солідарність з Україною. Ми готові не лише посилити нашу фінансову та експерту допомогу цій країні. Щодо угоди про асоціацію, ми готові в односторонньому порядку запропонувати всі переваги, які його економічна частина надає. По-друге, ми будемо далі вести діалог з Росією, намагатимемося запросити її за стіл переговорів, щоб знайти мирне вирішення. Ми маємо єдину позицію щодо санкцій, два кола санкцій було реалізовано, зокрема є список осіб, які не можуть приїхати до країн Шенгенської зони, їхні рахунки в європейських банках заблоковані. Цей список розширяється.
Лідери країн ЄС чітко висловилися: якщо ескалація триватиме, то ми перейдемо до третього рівня санкцій - економічних та фінансових акцій. Те, що зараз відбувається, робить нас більш єдиними, зміцнює принципи не лише ЄС, але й нашої співпраці зі східними партнерами.

Повне інтерв'ю читайте та дивіться на сайті "Радіо Свобода"