Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Достукатись до небес. Нобеля з літератури отримав рок-музикант, чиїми словами проповідував Папа Римський

Четверг, 13 Октября 2016, 21:40
Для Боба Ділана цьогорічна Нобелівська премія - не перша літературна відзнака

У четвер, 13 жовтня, у Стокгольмі оголосили Нобелівського лауреата з літератури. Цього року найпрестижнішу нагороду в галузі красної писемності отримав Боб Ділан - американський рок-музикант. Його відзначили з формулюванням: "За створення нових поетичних проявів у великій американській пісенній традиції". Тобто, Ділана визнано найкращим саме як вправного поета-пісенника і саме як яскравого представника американської літературної традиції. Це не перша літературна відзнака Боба Ділана: 2008-го він одержав Пульцерівську премію з дуже подібним до нинішнього формулюванням - "за ліричні композиції виключної поетичної сили" і "за видатні впливи на популярну культуру". На Нобелевку він теж уже номінувався - минулого року. І все таки це нагородження стало сюрпризом. 

Нобелевська премія з літератури - це завжди політичне рішення. Її присуджують за письменницьку майстерність плюс ще щось. Інтригу це "ще щось" і становить. Ми можемо погоджуватися з вибором журі чи традиційно обурюватися: "Знову не тому дали!". Але у списку письменницьких імен, відзначених цією нагородою, випадкових людей дуже і дуже мало. Це талановиті і успішні автори, чий спадок і здобуток визначають літературні ландшафти не тільки в їхніх країнах. Цей рік винятку не становить: відзначена постать непересічна. Але з погляду власне літератури (як ми її собі досі уявляємо: товсті фоліанти в старих бібліотеках) - дуже неоднозначна.

Отже. Боб Ділан. Кожного року ім'я нового лауреата супроводжує те саме питання: "А хто це?". Однак не цього разу. Ім'я нового нобеліанта знають, певно, всі. Але як слушно (і трішки зло) запитав у публічному дописі в ФБ поет Олександр Ірванець: "А хто з вас читав нового лауреата Нобелівської премії з літератури? Ключове слово - "читав"".

Зазначу принагідно, що - як і завжди у нас з нобеліантами - професійних перекладів Ділана українською мовою немає. Але, як завжди у нас з нобеліантами, скоро будуть.

Справжнє ім'я Боба Ділана - Роберт Аллен Ціммерман. За псевдо він взяв прізвище іншого відомого англомовного поета - валійця Ділана Томаса. Їхня творчість насправді подібна: увагою до простих чоловічих історій, тонкою роботою з мовою і дещо хуліганськими навіювальними інтонаціями. Але, мабуть, це порівняння так Бобу Ділану набридло, що з часом він став заперечувати той факт, що назвався на честь старшого колеги.

Предки Боба Ділана походять з України і Литви. По лінії батька дід і баба виїхали до Америки з Одеси через єврейські погроми 1905 року. По материнській лінії пращурами були литовські євреї, які покинули батьківщину у 1902 році. Сам же музикант-поет любить наголошувати: його коріння сягає Туреччини. І звідти його родичі по матері теж не від хорошого життя втекли.

Ці вічні втечі заради збереження власного життя прописані "як генетичний код" й у його поезії. Про це він пише й у своїй прозі. Так, Ділан пише ще й прозу - факт не дуже відомий. До речі, він ще й малює, режисує та знімається в кіно.

Лише лінивий, згадавши українське походження минулорічної нобеліантки Світлани Алексієвич, не пожартував: письменницьку Нобелевку отримують тільки українці. Гіркий взагалі-то дотеп. "Наші люди всюди" - це може і втішити; але літературна Нобелевка українською ще не заговорила і, навіть за найоптимістичнішими прогнозами, не скоро заговорить.

Ділан-музикант є одним із найбільш успішних у світі: він продав понад 100 млн. платівок. Його альбоми початку 1960-х, як-от "Часи змінююся" (The Times They Are A-Changin'), були, зокрема, й впливовим громадянським антивоєнним висловлювання. Але нам зараз важливіше інше.

Пісні Ділана, тексти до котрих він пише - ясно - сам, розійшлися на цитати. Його рядки "розбіглися" і по текстах його колег. Джона Леннона, до прикладу. Це, певно, найбільш цитований автор пісенних текстів на сьогодні. Один тільки факт: 1997-го Папа Римський Іоанн Павло ІІ оголосив в Болоньї проповідь, засновану цілком на вірші Ділана "За вітром" (Blowin' in the Wind).

Поезія рокера - насправді популярна література. При чому дуже широкого спектру: від громадянської лірики, релігійних гімнів до потоку змінених станів свідомості.

Ділан кілька разів докорінно змінював свою поетику. Це у принципі природно: поети розвиваються і міняються, але ж не так різко, як він. Для одного такого "стрибка" навіть рік є точний, 1966-й. Боб Ділан потрапив в аварію, результатом травми голови стала коротка амнезія. Поет заявив щось на зразок "я забув, як писав раніше". І почав складати геть нові вірші - баладні, елегійні і складні водночас.

Так, його біографія "потягне" на той самий великий довгий роман, за котрий зазвичай Нобелевку і дають.

Боб Ділан як письменник - автор шести книжок. З них чотири - поетичні збірники. Звуться вони невибагливо: "Лірика: 1962-1985", "Лірика: 1962-2001", "Тексти і малюнки Боба Ділана" тощо. Але є ще, скажімо, "Хроніки. Том перший" - мемуарна проза, перша з трьох заявлених частин автобіографії митця (бестселер 2004 року, до речі). І є химерний "Тарантул" - складна експериментальна проза, така собі сповідь обкуреного поета. "Тарантула" він дописував, до речі, коли забив в аварії голову. Показово, чому Ділан у формулюванні нинішньої премії відзначений саме як поет. Бо він саме поет.

А як щодо того "ще щось", яке має додаватися до таланту нового нобеліанта? Минулого року престижну премію отримала документалістика, яку уже багато років всі читають і купують охочіше за художню прозу. Але визнавати за літературу не поспішають. Цього року відзначена пісенна поезія, котру теж слухають і знають, котра так само формує літературні смаки і культурні поля. Але за літературу її теж не охоче мають. І от що ж сталося? Нобелевка, котра формує (!) уявлення, якою є впливова актуальна писемність, приютила разом цих двох "напівкровок".

Література починає повертатися до реального, а не уявного свого читача. Популярна література може бути просто літературою, зрештою, вона і є просто літературою. Таке-от нескладне політичне послання цьогорічної Нобелевки.

Офіційно Нобелівська премія Бобу Ділану буде вручена 10 грудня.

Ганна Улюра, літературознавець, спеціально для "ДС"

Больше новостей об общественных событиях и социальных проблемах Украины читайте в рубрике Общество