Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Глосарій мемів тижня. Операція "Антипила" та Судацька Хатинь

Воскресенье, 20 Августа 2017, 10:00
Нові слова та словосполучення, які поповнили словник української мови завдяки креативу користувачів Інтернету за останній тиждень

Мовчання Біг-Бену - тривала зупинка в роботі дзвонів годинникової Вежі Єлизавети Вестмінстерського палацу - всесвітньо відомого Біг-Бену. Згідно попереднього плану, востаннє перед чотирирічним ремонтом один із найвідоміших символів Лондона припинить відбивати час опівдні 21 серпня 2017 року, годинник розберуть на складові частини, щоб реставрувати і його, і саму вежу, а всі чотири циферблати також оновлять. Утім, перед самим стартом давно вже анонсованого ремонту в ситуацію раптом втрутилася прем'єр Великої Британії Тереза Мей, котра досі нічим не може похвалитися перед британцями в питанні вигідного для них сценарію Brexit. "Змушувати мовчати Біг-Бен чотири роки неправильно", - заявила Мей, через що депутати британського парламенту пообіцяли переглянути нинішні плани щодо реставрації годинникової вежі Вестмінстерського палацу.

Операція "Антипила" - комплекс дій і заходів російської ФСБ на території анексованого Росією українського Криму, здійснених, як йдеться в прес-релізі цієї спецслужби від 15 серпня 2017 року, для "запобігання вчинення низки диверсій на об'єктах інфраструктури і життєзабезпечення півострова та затримання "агента СБУ". На думку ФСБ, затриманий на трасі Судак - Новий Світ громадянин України Геннадій Лимешко планував цілу серію диверсій: спочатку пошкодити тамтешні лінії електропередач, потім спалити місцевий ліс, а на останок викликати гірський обвал для перекриття згаданої автомагістралі. При чому, з оперативного відео, люб'язно викладеного Луб'янкою в YouTube, чітко видно, що "агент" Лимешко при собі мав не пляжні капці, як торік у випадку із іншим "українським диверсантом" Євгеном Пановим, а справжнє знаряддя злочину - ручну пилу, в якій багато-хто одразу впізнали звичайну ножівку по дереву.

Ракетіада - нетривалий серіал із необґрунтованими та нічим не підтвердженими звинуваченнями щодо причетності продукції українського державного підприємства "Південмаш" до ядерної програми КНДР, спровокований публікацією 14 серпня 2017 року відповідної статті у американському виданні The New York Times із посиланням на співробітника Міжнародного інституту стратегічних досліджень Майкла Елемана. Буквально через декілька годин після початку скандалу цей експерт заявив у своєму Twitter, що журналісти NYT його, мовляв, не так зрозуміли та взагалі закрив публічний доступ до свого акаунту, особливо коли стали масово постити інформацію про тривалу роботу Елемана в Росії у попередні роки та фото його дружини, вбраної у військову форму російського полковника. Згодом джерела агентства Reuters у розвідці США повідомили, що створення режимом Кім Чен Ина власних ядерних ракет жодним чином не пов'язане ні з Україною в цілому, ні з дніпровським "Південмашем" зокрема, а сліди можуть вести лише до Росії. Зрештою, США офіційно оголосило про візит до Києва керівника Пентагону Джеймса Меттіса в День незалежності України, 24 серпня 2017 року, що апріорі було б неможливо вразі будь-яких найменших підозр офіційного Вашингтона, оприлюднених в скандальному матеріалі The New York Times.

Судацька Хатинь - чергова фантасмагорія російських пропагандистів в стилі "розіп'ятого хлопчика" та "масових вбивств снігурів" на тему ФСБ-затримання в окупованому Криму українського громадянина Геннадія Лимешка. "Чому в СБУ вибрали для диверсій Новий Світ? Просто все. Відрізана бухта. Єдина аварійна вузька дорога. Обвали. Повзучі по схилах старі стовпи ЛЕП. Ліс і море, вітер роздує. І ще, в Новому Світі немає води. Зовсім. Якщо заблокувати дорогу і вирубати електрику, згорить все селище з тисячами туристів. "Одеська Хатинь" могла виявитися дитячою витівкою перед пожежею в Новому Світі", - поділився власним "розслідуванням" кримський власкор НТВ Олег Крючков. Та, звісно, нарвався на встановлення цілком очевидного психіатричного діагнозу.

Шкала Шабуніна - пропозиція частини української інтернет-спільноти заснувати універсальну систему вимірювання на всі випадки суспільного життя. Виникла внаслідок палких, але цілком непродуктивних суперечок навколо розвитку сюжету у справі глави "Центру протидії корупції" Віталія Шабуніна. 16 серпня 2017 року у Дніпровському відділенні поліції Києва йому оголосили підозру щодо нанесення тілесних ушкоджень маловідомому до червневих подій біля Дніпровського військомату блогеру Всеволоду Філімоненку, а Дніпровський суд обрав Шабуніну запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання повідомляти слідчому, прокурору або суду про зміну місця проживання або роботи. Відтак, автори ідеї вважають, що нова шкала дозволила б вимірювати цілу низку актуальних параметрів: персональний рівень переслідування владою окремих громадських діячів та політиків; важливість для країни конкретних "санітарів лісу", котрих не можна відволікати підозрами у дрібному хуліганстві від важливішої боротьби з корупцією; хто ким насправді є - активістом/журналістом/блогером/провокатором/тітушкою (потрібне підкреслити) та чим він більше матері-історії цінний; рівень "зради"; рівень "перемоги" тощо. Звісно, прості виходи із подібних до шабунінської ситуацій апріорі цією шкалою не розглядаються.

Больше новостей об общественных событиях и социальных проблемах Украины читайте в рубрике Общество