Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Кому доведеться заплатити за піратів

Четверг, 9 Апреля 2015, 17:33
Держава черговий раз згадала про галузь авторського та суміжних прав. У суспільстві піднімається чергова „антипіратська" хвиля, а уряд готує законопроект, який дасть можливість отримати копієчку у бюджет за рахунок провайдерів

Фото: provolyn.com

На поважних заходах в Держслужбі інтелектуальної власності нам черговий раз нагадують про те, що піратство - страшне зло, яке позбавляє фінансування і душить голодом вітчизняне кіно. Щоправда, йдеться все рівно не про створення позитивного інвестиційного клімату для кіноіндустрії. І, кінець кінцем, не про піратів. Які, звичайно, є великим злом - але з ним направду ніхто й не збирається боротися.

"Боротися" взагалі не є наміром українських "захисників авторських прав". Вони не приховують, що їхній головний намір - не встановити справедливість та законність, а здобути грошенят. Так, нам весь час нагадують, що в нас через піратство погана репутація у світі. Нам весь час погрожують санкціями. І це щира правда - світові виробники контенту (тобто головно, США та Європа) дуже хочуть, щоби ми щось зробили зі своїми піратами. Бо їхні тримачі прав - серйозні лобісти - не бажають втрачати на нас свій прибуток.

Тому аби додати шансів своєму законопроекту, який передбачає вираховувати 3% з доходу операторів і провайдерів телекомунікацій, дистриб'юторів, а також усіх, хто публічно показує фільми, уряд показує нам на своїй конференції у Держслужбі інтелектуальної власності медіаекспертів зі США та Європи. Аби вони самі сказали нам, що якщо ми хочемо справляти на них враження цивілізованих людей і надійних партнерів, то ми маємо "щось зробити" зі своїми піратами.

Провайдери будуть змушені віддавати частину доходів "на кіно" - не тому, що вони транслюють піратський контент (хто буде перевіряти?), а виключно тому, що вони можуть це робити. Але вони від того не дуже постраждають - оскільки ці видатки вони закладуть у ціну послуг

Ми їм віримо. Але чи розуміють сердешні закордонні медіа експерти, що нинішня ініціатива уряду не має нічого до прибутку RIAA? Тому що вона не спрямована на боротьбу з піратством - вона спрямована на лобіювання законопроекту, який невдовзі розглядатиме Верховна рада. З можливістю отримання 3 % прибутку комерційних організацій, які не чинять нічого протизаконного, для подальшого розпилу чи "правильного розподілу" між більш і менш наближеними вітчизняними виробниками контенту.

Бо судячи з усього, виключно фондом Держкіно все не обмежиться. Оскільки у відповідь на інформацію про розробку законопроекту "боротьби з піратством" на користь кіноіндустрії, відгукнулися телеканали. Можливо, їм не сподобалося те, що їх за цим законопроектом хочуть змусити платити новий податок "на кіно". А може, вони і собі хотіли би чогось отримати від "боротьби з піратством". Тому вони нагадали державі та громадськості, що пірати крадуть не лише кіно, а й контент, який створюють телеканали. Тобто вони самі є жертвами піратів - за що ж їх "піратським податком" обкладати?

Якщо телеканали відіб'ються від податку, "крайніми" лишаться провайдерів кабельного ТБ та Інтернету. Які і будуть платити оті 3% збору "на розвиток вітчизняного кіно". А телеканали, якщо виявлять необхідну спритність,
навіть зможуть отримати свій шматок пірога. У світлі того, що російські телесеріали в українському ефірі потіснили, відкривається можливість запустити власні, тобто також претендувати на якісь бюджетні грошенята, відведені "на кіно".

Отже до боротьби з піратами вся ця історія не має рівно нічого. Бо все, що ми бачимо наразі є боротьбою чи то з провайдерами, чи то, швидше, з користувачами. Провайдери будуть змушені віддавати частину доходів "на кіно" - не тому, що вони транслюють піратський контент (хто буде перевіряти?), а виключно тому, що вони можуть це робити. Але вони від того не дуже постраждають - оскільки ці видатки вони закладуть у ціну послуг. Тобто "на кіно" будуть платити користувачі. В тому числі ті, хто не викачав з Інтернету жодного піратського байту.

Фото: pisatoday.itЇх усіх можна зрозуміти - депутатів, урядовців, чиновників з Держслужби інтелектуальної власності, МВС і ГПУ, які рапортують про "принципову готовність боротися з піратством". Це дуже заморочлива справа. До того ж, як демонструє американський досвід, вона грозить скандалами - коли, приміром, під судом опиняється багатодітна мама або інвалід дитинства, якого жирні власники брендових студій звукозапису намагаються засудити до захмарних сум штрафу чи навіть тюремного ув'язнення. Куди як простіше і приємніше просто обкласти провайдерів, тобто їхніх користувачів, тобто нас з вами, черговою податтю.

Боротьба з піратством в нас набуває цілком звичного радянського вигляду - ніякої презумпції невинності плюс колективна відповідальність. Тут наша влада в точності повторює Росію, де Нікіта Міхалков вибив для свого "Союзу правовласників" відрахування з кожного проданого апарату для звукозапису і чистого носія. Людина мусить платити не за те, що вона зробила, а за те, що може зробити.

Чи, може, це стимулюватиме нас качати піратський контент бочками? Якщо ми за нього і так платитимемо - то "треба брать". І нам - тобто безпосередньо піратам - за це знову нічого не буде. "Кіна", щоправда, теж не буде - хоч 3% закласти у закон, а хоч і 10. Тому що не у "наповнені фондів" проблема. А у тому, хто і як їх використовує, і в тому, що виключно державним коштом сучасного фільму не зробиш, а про залучення інвестицій в кіно індустрію не йдеться, і ще багато в чому. Втім, і йдеться зовсім не про кіно. Виключно про гроші.