Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

На кого злиться "злитий" Бондарчук

Четверг, 30 Апреля 2015, 18:45
Російський режисер Федір Бондарчук звинуватив Держкіно України у організації витоку в інтернет фільму "Духless-2"

Фото: УНИАН

Як заявляє режисер, фільм з'явився в піратів за кілька днів до прем'єри. Причому буцімто з'явилася саме та версія, яка була надіслана в Україну - вона, за словами режисера, мала спеціальне маркування, була трохи інакше змонтована і мала українські субтитри. Скандал навколо витоку стався майже два місяці тому. Але лише сьогодні Бондарчук заявив, що має намір позиватися до суду на Комітет з кінематографії України, який володів копією стрічки.

Держкіно України у свою чергу запевняють, що до витоку фільму в Інтернет стосунку не мають, нікому нічого не "зливали", а звинувачення - "відповідь на боротьбу з російською пропагандою".

Позиції обох сторін виглядають дещо надумано. Незрозуміло, чи є докази в пана Бондарчука, що це саме українська сторона і саме Держкіно причетні до витоку фільму в Інтернет. Адже змонтована для України версія була зроблена на російській студії, і могла "витікати" звідти з таким самим успіхом. Чи навіть з більшим. Адже тоді на всеньку Росію можна було в черговий раз звинуватити "хохлів", які весь час крадуть - як не газ, то кіно. Нехай всі в Росії знають, як попри заборони і цензуру український глядач прагне всіма правдами і неправдами дивитися російське кіно Зокрема "забороненого" вже одного разу Бондарчука.

З іншого боку, Держкіно мало би вестися цивілізовано. Якщо є порушення закону, треба спочатку провести розслідування. Або хоча б пообіцяти "зробити все, що передбачено законом". Якщо вже Комітет з кінематографії прийняв стрічку - він взяв на себе певні зобов'язання і мусить їх виконувати. І якщо дійсно Комітет не має жодного стосунку до витоку - тим більше варто було би спробувати довести це і в такий спосіб викрити чергову "кремлівську провокацію".

Це в свою чергу могло би стати цікавою медіаподією. Бо одна річ - говорити, що російські кінематографісти ображені обмеженнями на російську кіно- та телепродукцію. Інша - показати, як ця образа керує їхніми діями. І якщо до витоку кіно в мережу українська сторона дійсно стосунку не має, і це вдалося б довести, історія з "хохлами, які все крадуть" стане черговим "анекдотом про москалів".

Про те, що фінансові втрати російського культурного ринку від розриву з Україною будуть відчутні, писали від початку україно-російського конфлікту в Криму. Кінематографісти, як одні з найбагатших представників культурного виробництва, мали відчути ці втрати найбільшою мірою. Тому, попри можливість того, що копію дійсно злили в Інтернет в Україні, є велика ймовірність того, що російські кіновиробники взагалі і Бондарчук особисто дійсно зводять порахунки. І за втрачені гроші з кишень українців, і за моральні збитки від заборони фільмів. А заодно ще й трохи попсують Держкіно ділову репутацію - аби ті, хто захоче замістити російській імпорт на українському кіноринку, десять разів подумали, чи варто з мати з цим до справи.