Общество

Не "Крути". Топ-10 справді історичних фільмів

Серед фільмів - картини про загибель Великої Іспанії, відкриття Америки та Велику французську революцію

Дмитро БІЛИЙ історик, письменник

Среда, 20 Февраля 2019, 10:00

Одна з головних кіноподій лютого - прем'єра фільму "Крути 1918". Про те, що ця картина не може називатись історичною драмою, самі історики почали говорити ще за рік до прем'єри. Втім, автори картини до зауважень не дослухались. "ДС" вирішила з'ясувати, чи є в скарбниці світового кінематографа фільми, за якими справді можна вчити історію. У цьому нам допоміг історик, письменник Дмитро Білий. 

"Шкіра історії лущиться з її обличчя у вигляді кіноплівки".

Андре Базен

Кінематограф як один з різновидів мистецтва виник відносно нещодавно, але майже відразу став найбільш популярним і поширеним мистецтвом. Можна знайти людей, які не прослухали жодної опери, але неможливо знайти людину, яка би не подивилася жодного кінофільму. Отже, кінематограф перетворився на найбільш впливове джерело поширення знань (чи імітацією "знань"?). Одним із перших жанрів стало "історичне кіно": відбулося диво і минуле стало сучасним. Зрештою, якщо глядачі не стають учасниками дійства, яке спостерігають, то й дійства немає. В Елладі це називали "містерією" - коли повторення минулого ставало сучасним. Неможливо сказати, скільки сьогодні знято фільмів на історичну тему. Однак наважуся назвати фільми, які я дуже люблю і демонструю своїм студентам для ілюстрації і подальшої дискусії про ключові теми історичних подій. Звісно, насправді таких фільмів набагато більше, аніж десять.

Спершу про критерії, за якими я обирав. Є чимало фільмів, які передають "відчуття історичної доби", але не розповідають про конкретні історичні події. Тому я їх, із болем в серці, відкинув. Можливо, про це буде інший топ історичних фільмів. Не потрапили до добірки і історичні серіали, серед яких теж є чимало вартих уваги. Тож критерії, за якими сформований топ-10, наступні:
1. Показ реальних історичних подій, які мали ключове значення для переламної історичної доби. Принаймні, відповідно до загальноприйнятої історичної концепції.
2. Висвітлення історичних персонажів як живих людей - із перевагами, вадами і почуттями. Вигадані персонажі навіть бажані, але лише такі, що відтіняють і підкреслюють дух своєї доби та історичних героїв.
3. Максимальна увага до історичних реалій.
4. Витриманий, динамічний сюжет.
5. Хронологічні межі - Від Античності до Французької Революції (кінець ХVІІІ ст).

1. "Клеопатра" / Cleopatra (1963) (США) реж. Джозеф Л. Манкевіч


Історія Античності стала базою, на якій формувалося уявлення про історію випускників класичних гімназій, а також читачів Біблії. Перші історичні фільми спиралися або на біблійні сюжети, або на історію Стародавнього Риму. Навіть виник дещо презирливий термін "пеплум" про фільми, де м'язисті гладіатори у коротких спідничках переможно билися і перемагали. Проривом став спочатку оскароносний фільм "Бен-Гур", але шедевром став фільм "Клеопатра" 1963-го. У фільмі сюжет досить ретельно дотримується "Римської історії" Тіта Лівія у переказі подій, які вивели Римську республіку на шлях до Римської імперії - від появи Юлія Цезаря в Александрії до епічної морської битви біля мису Акціум в 31 році д.н.е.

2. "Хоробре серце" / Braveheart (1995) (США) реж. Мел Гібсон.

Із Середньовіччям теж були проблеми в кінематографі. Тобто, є безліч фільмів про рицарів у панцирах, але вкрай мало фільмів, які б наважилися показати добу "Темних віків". Тож наважився запропонувати фільм про "ренесанс" Середньовіччя - ХІV сторіччя - про шотландського повстанця Вільяма Воллеса. Фільм розрахований на сучасні почуття шотландців та ірландців, але філігранна гра акторів та масштабні і епічні битви є незабутніми для глядачів. Та що там казати - здається, цей фільм бачили всі.

3. "Загибель Отрару, або Тінь завойовника" (1991) (Казахстан). реж. Ардак Амиркулов

Похід Чингізхана до "Останнього моря", перша спроба після Олександра Македонського створити глобальний світ. Але якою ціною? Отрар - столиця кипчаків, народу, що постійно був для українців найбільшим другом/ворогом. Отрар тримався найдовше проти монгольської навали. Фільм наповнений реалістичними батальними сценами, живими персонажами. Одна з цитат, яка найбільше запам'яталась: "Так, я стріла Аллаха, але поки він заховав її в свій сагайдак".

4. "1492: Завоювання раю" / 1492: Conquest of Paradise (1992) (Франція, Іспанія) реж. Рідлі Скотт.

Відкриття Америки, як влучно зауважив іспанський філософ Хосе Ортега-і-Гассет, "змінило вісь європейської історії з вертикальної на горизонтальну". Трактувань відкриття Америки було дуже багато. Цей фільм імпонує мені декількома важливими патернами. По-перше, порівняння Середньовічної Європи (Іспанії) цілком у дусі критики доби Просвітництва і вільної, архетипної Америки із вільними людьми, які не знають, що таке аутодафе. По-друге, натяк, на значення Університету, який як головний експертний орган має зробити висновок, чи варто вірити проекту Колумба. І, нарешті, третє: зіткнення двох цивілізацій - європейців та індіанців. А ще мене вразило порівняння падіння однієї цивілізації - Кордовського Халіфату і майже водночас відкриття іншої - Америки. Над цим варто замислитися.

5. "Королева Марго" / La reine Margot / Queen Margot (1994) (Франція, Італія, Німеччина) реж. Патріс Шеро

Сучасна Європа відбулася під час релігійних війн, які тривали майже півтора сторіччя. Фільм "Королева Марго" - один з небагатьох винятків, коли літературну першооснову режисер зміг інтерпретувати у шедевральний історичний фільм. Глядачі очікували від чергової екранізації Дюма блиску, буфонади та співучих д`Артаньянів, а натомість побачили жорстку і криваву сагу про Варфоломіївську ніч. "Кров Історії" складається із крові людей, вбитих за те, що в деяких теологічних питаннях вони були не згідні з іншими.

6. "Міхай Хоробрий" / Mihai Viteazul (1970) (Румунія) реж. Серджиу Ніколаєску


Центрально-Східна Європа. Карпати. Відень. Турецька навала. ХVІ сторіччя. Султан дає "добро" яничарам керувати Влахією. І ось знаходиться людина, яка попри всі свої привілеї починає повстання проти Імперії, що править Світом. Це Міхай Хоробрий. До речі, основу його командного складу складали українські козаки. Хочемо зрозуміти "Балканський вузол"? Дивимось цей фільм!

7. "Тінь воїна" / Kagemusha (1980) (Японія) реж. Акіра Куросава

Азія немов тигр вичікувала і зрештою стрибнула на Європу, що вважала себе абсолютно непереможною. Цей фільм про ключовий момент історії Японії: наприкінці XVI ст. припиняється сторіччя кривавих громадянських війн ("доба Сєнгкоху"), а головний претендент на верховне правительство ("Сьйогунат") на островах Такеда Сінген програє противникам. Картину створено на основі легенди про "тінь": правителям часто готували двійників. Роль Сінгена доручають виконувати дрібному шахраю. Як двійник перейнявся цінностями самурайського клану? І чи зміг пережити загибель клану Такеди, фейковим головою якого йому довелось стати?

8. "Капітан Алатрісте" / Alatriste (2006) (Іспанія) реж. Агустин Діас Янес

Проект "об'єднана Європа" свого часу намагались створити Іспанська імперія, згодом Наполеон і Гітлер. Однак найуспішнішим проектом все ж став Євросоюз. Це фільм про Іспанську імперію, де головний герой героїчно воює у Фландрії з побратимами Тіля Уленшпігеля, а потім не менш героїчно воює у битві під Рокруа, коли французи рознесли по байраках іспанську піхоту (в якій іспанці складали десь 20%). "Капітан Алатрісте" - картина про загибель імперії і приреченість головного героя. В художньому оформленні він постійно апелює до картин Веласкеса. Я би його означив як фільм про те, як гинуть імперії.

9. "Потоп" / Potop (1974) (Польща) реж. Є Гоффман


Насправді, цей фільм про Україну і про те, що діялось на теренах Білорусі, Польщі та України в середині ХVІІ ст. Гєнрік Сєнкєвич написав геніальний історичний роман "Потоп", а Єжи Гофман зняв по ньому геніальний фільм, що отримав "Оскара". Історична пропорція вивірена до міліметру (шведських гармат?), є й безчинство шляхти, і пошуки героя, і класичний набір патріотів, які не впевнені, "а за кого ми воюємо, врешті решт". У підсумку фільм Гофмана став окремим масштабним історичним полотном, а не просто ілюстрацією до літературного першоджерела.

10. "Дантон" /Danton (1983) ( Франція, ФРН, Польща) реж. А. Вайда


Часи релігійних і інших війн закінчилися. А потім почалася Велика Французька Революція. І ось тут я замислився. Знято про цю подію дуже багато фільмів. Але який обрати? Обрав фільм "Дантон". Обрав, згадуючи вислів Дантона під час революційного суду: "Революція, як Сатурн, пожирає своїх дітей! Бережіться, Боги спраглі на нові жертви!". У цьому фільмі закладені не лише історичні події, але і логістика Революції, що постійно повторюється.

Больше новостей об общественных событиях и социальных проблемах Украины читайте в рубрике Общество

Читайте также: