Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Олексій Кафтан: Не Корольовим єдиним

Вторник, 12 Апреля 2016, 15:20
Привітання з Днем космонавтики останнім часом у нас мають два взаємопов'язані перекоси, які для мене особисто є абсолютно неприйнятними

Фото: radiosvoboda.org

По-перше, це привітання здебільшого з Днем Української космонавтики - адже, мовляв, саме українець створив радянську космічну програму. По-друге, вони, як слідує з першого пункту, вузькоперсоніфіковані. Так от, друзі, і те, й те - несправедливо. По-перше, День космонавтики - свято глобальне, незалежно від того, святкують його деінде поза межами слов'янського ядра екс-СРСР, чи ні. Втім, не буду сильно занурюватись в історію всіх винаходів та наукових теорій, що привели до закидання поганого пілота й недицсиплінованого офіцера на навколоземну орбіту. Зупинюсь тільки на одній проміжній ланці. Нагадаю, що балістична ракета Р-1,з якої почалася ця епопея, мала за прототип такий собі Агрегат-4 (точніше, Aggregat-4, або А-4), краще відомий як Vergeltungswaffe-2, або просто V-2. І створений цей "агрегат" був під керівництвом нікого іншого як Вернера фон Брауна. Того самого, який вдавав симпатії до нацистів, аби отримувати фінансування на свої проекти, але мав розплачуватись із режимом так, як це заведено в диктатурах. Втім, врешті решт він таки створив американську космічну програму й доправив людину до Місяця. Однак щось я не бачив жодного разу, щоб професора на наших просторах хтось вітав чи згадував у відповідні дати. Цікаво, це через наш егоцентризм чи просто з незнання?

Втім продовжу. І знов-таки нагадаю, що українця Сергія Корольова від перетворення на табірний порох врятував росіянин Андрєй Туполєв. Геніальний авіаконструктор, як би ви не ставились до країни й режиму, яким йому довелося служити. Чи варто його згадати в цей день? Я вважаю, що так - і не лише за порятунок Корольова, якщо вже на те пішло.

Ну й нарешті, якщо вже говорити про україноцентризм радянської космічної програми, то чому ми оминаємо увагою людину, без чиєї роботи конструкції Корольова ніколи б не злетіли - від слова абсолютно? Згадайте бодай мимохідь одесита Валентина Глушка. Батька радянського ракетного рідкопаливного двигунобудування, творця двигуна для Р-1 та генерального конструктора комплексу "Енергія-Буран".

Можна перелічувати ще багатьох і багатьох. Я цього не робитиму - мій допис про інше: ніколи не звужуйте свій кругозір. Навіть - і особливо - пишаючись. Із святом.

Джерело: facebook.com

Больше интересного из Сети читайте на сайте dsnews.ua