Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Після „російського Інтернету" і „російського Гуглу" настала черга „російського Windows"

Четверг, 3 Июля 2014, 11:28
Держкомпанії та організації РФ можуть зобов'язати віддавати перевагу IT-продукції, що не використовує ліцензованих імпортних компонетів

А також ввести зовнішній аудит таких рішень з боку ФСБ. Відповідні поправки до закону про держзакупівлі готують депутати Держдуми РФ. Відповідно до цих поправок держкомпанії будуть змушені перейти на вітчизняний софт, а ФСБ отримає доступ до програмного забезпечення під приводом перевірки його безпеки.

Цей законопроект став відповіддю ІТ-компаніям, які приєдналися до санкцій проти Росії. В першу чергу його жертвами мають стати такі гіганти індустрії, як Microsoft, Oracle та HP. Їх звинувачують у тому, що їхні продукти містять "жучки" і "закладки", здатні "паралізувати програмне забезпечення", що робить Росію "заручником у руках західних держав", - відповідно до висновків профільної комісії, яку цитує Газета.Ру.

Ще один важливий фактор відрази до західного програмного забезпечення з боку російських думців - необхідність платити за нього гроші. Комісія порахувала, що тільки найбільші з ІТ-компаній "викачують" з країни 285 млрд руб. ліцензійних відрахувань, з яких 85 млрд - "прямі втрати федерального бюджету".

Небажання платити - відома хвороба усього пострадянського істеблішменту. Про неї варто пам'ятати російським розробникам, які думають, що тепер зможуть зайняти нішу, звільнену Microsoft-ом та Oracle-ом. Втім, якщо вони зуміють, на відміну від західних чистоплюїв, правильно "домовитися" з відповідними людьми у держустановах, вони не залишаться ображеними - їхні продукти будуть закуплені і встановлені. Незалежно від споживацьких якостей. А скільки це буде коштувати держбюджету, порахує Навальний. Якщо в нього до того часу калькулятор не відберуть.

Але не варто забігати аж так далеко наперед - ніякої заміни продуктам західних ІТ-фірм в Росії поки що немає. Експерти глухо висловлюють надію на те, що військові дозволять використовувати свої розробки для створення необхідних програм. Але по-перше, невідомо, наскільки це виявиться можливо технічно, а по-друге, військові поки що не поспішають погоджуватися. Тому все, що є наразі у галузі тотального введення російського ПО на просторах всея Русі - лише законопроект. Згідно з яким компаніям, швидше за все, дозволять використовувати тільки ПЗ і IT-технології, розроблені фактично з нуля тільки в Росії без застосування іноземних технологій та комплектуючих.

Втім, члени комісії і експерти, які її обслуговують, чомусь впевнені, що російські розробники не просто впораються у рекордні терміни - вони створять "більш досконалу операційну систему, ніж Windows". Адже "Windows використовує застарілий підхід до ПЗ, оскільки системи розробляються на базі закритого коду. Зараз мова йде про перехід на операційні системи сімейства Linux, побудовані на базі відкритого програмного забезпечення ", - цитує Газета.ру президента російської Національної асоціації інновацій і розвитку інформаційних технологій Ольгу Ускову.

Заради справедливості варто зазначити, що "про перехід на операційні системи сімейства Linux" зайшлося зовсім не "зараз", як чомусь вважає шановна експерт, - ці розмови такі самі старі, як і "застарілий підхід" Windows. І що найобразливіше, Linux - також зовсім не російська розробка. Якщо йдеться про "виключно російський продукт", від Linux також доведеться відмовитися.

А поки що, як вказують експерти, навіть програми, які прийнято вважати "російськими", розробляють іноземні фахівці. Ще один експерт "виявив", що 99% систем моніторингу ГЛОНАСС зроблені на західних рішеннях з закритим кодом. І невідомо, що обурює експерта більше - те, що в такий спосіб ГЛОНАСС виявився вразливим з боку "потенційного супротивника", чи те, що "додана вартість відходить західним вендорам".

Єдине, що залишається незрозумілим - що станеться з сердешним ГЛОНАССом, а також з базами даних банків, аеропортів, державних установ, не кажучи вже про улюблені пасьянси секретарок Держдуми, коли закон набере чинності, а "російська Windows" разом з "російською Oracle" все ще будуть у стані винаходження коліс для майбутнього велосипеду.