Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Після війни на Донбасі зміниться клімат – екологи

Понедельник, 6 Октября 2014, 11:15
За час АТО на сході України відбулось три тисячі пожеж

Фото из открытых источников

З червня по вересень у зоні проведення антитерористичної операції сталося близько трьох тисяч пожеж - це у 15 разів більше, ніж за аналогічній період минулого року. Більшість загорянь відбулись на території лісів, лісосмуг і степів. Такі дані наведені у дослідженні, що провела Міжнародна благодійна організація "Екологія-Право-Людина".   

Чому виникло так багато пожеж і до яких наслідків це може призвести, "ДС" запитала у заступника керівника Національного екологічного центру України Олексія Василюка.

"ДС". В яких місцях виникають пожежі?   Фото: "ДС"

О. В. Більшість загорянь у східних областях України відбулись саме в зоні АТО. Значна кількість пожеж виникла у нечисленних лісових масивах регіону, найбільше  - на околицях міст Щастя та Слав'яносербськ. Інтенсивність пожеж на територіях, Луганської і Донецької областей, що не входять в зону АТО, не відрізняється від середніх для даного регіону показників. Це дозволяє зробити висновок про те, що екстраординарне збільшення кількості пожеж на сході України є прямим наслідком військової агресії проти України. Розташування загорянь на карті дозволяє зробити висновок, що такі "піки" приурочені до днів активних бойових дій.  

"ДС". Які причини збільшення кількості загорянь?

О. В. Є збіг кількох факторів: посушливий сезон, що традиційно супроводжується в регіоні збільшенням кількості загоряння сухої рослинності; неможливість гасіння пожеж (розкрадена пожежна техніка, ліси і степи заміновані, постійно тривають обстріли). Велика кількість загорянь сталася від вибухів, а також через умисні підпали в тактичних цілях. Наприклад, підпалювали ліси там, де базувались сили ворога, випалювали лісосмуги для того, щоб ландшафт прострілювався.  Ще гірше інше - навколо блокпостів бойовики  заливали ліси і лісосмуги машинним маслом, а коли треба було відступати - підпалювали його. Це створювало димову і вогняну завісу, що допомагала організувати відступ та заважала живій силі противника йти в наступ.

Инфографика: civicua.org"ДС". На якій площі вигоріла рослинність?

О. В. Поки що ми займаємося підрахунками, конкретні цифри можна буде назвати  десь за тиждень. Експерти організації "Екологія-Право-Людина" розпочали роботу над тим, щоб оцінити збитки, нанесені довкіллю внаслідок пожеж, спричинених військовими діями на сході України. Серед рослин, поширених на території зони АТО, до Червоної книги України занесені 124 види. До Європейського червоного списку занесені 36 видів рослин. Чимало з них ми можемо втратити.

"ДС". Чи можна буде відновити довкілля?

О. В. Степ не сильно боїться вогню, а ось ліс... Всі ліси степової зони переважно штучні і посаджені давно. З часів, коли саджали там дерева, клімат достатньо змінився, і наразі ніхто не може гарантувати, що тепер взагалі хтось зможе відновити ліс на територіях, де він сьогодні згорів. Молодий ліс на Донбасі, ймовірно, не зможе в нинішньому кліматі піднятись до віку, коли крони змикаються і утворюють мікроклімат, що їх самих надалі підтримує. Тому, можливо, надалі Донбас стане зоною природного відновлення степу. Це природна справедливість і благо для корінних видів рослин.

"ДС". А для людей?

О. В. А от для людей це означає, що жити там буде значно важче. Ліси саджали для створення мікроклімату - дерева збільшують вологість повітря, знижують швидкість вітру. Без лісів там буде справжній степовий клімат, а це значно суворіше ніж те, що було на Донбасі до цього року.