Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

У Ватикані розпочинається процес беатифікації Шептицького

Среда, 22 Июля 2015, 13:19
Папа римський Франциск оголосив спеціальний декрет про героїчні чесноти очільника Української греко-католицької церкви митрополита Андрея Шептицького

Фото: vatican.va

Це перший крок до беатифікації найвідомішого лідера українських греко-католиків.

Почати цей процес у Ватикані намагаються вже не вперше. Попередні рази - у 50- та 60-х роках минулого століття - ця ініціатива блокувалася польськими католиками. З одного боку, примас Польщі знаходився під скаженим тиском Москви, з іншого - його негативне ставлення до лідера українських греко-католиків могло бути і цілком щирим. Надто вже непросто складалися стосунки українців та поляків на Галичині у період двох світових війн. Ставлення польських католиків до греко-католиків і особисто митрополита Шептицького дуже специфічне і споріднює польську католицьку церкву з РПЦ. До речі, щодо "питання уніатів" з боку Москви саме до поляків зазвичай лунають більш-менш завуальовані пропозиції "єднатися". Вважається, що Берестейська унія завадила Москві та Польщі поділити західну Україну між собою. Але дума про те, що "нехай католики будуть католиками, а вірні східному обрядові - православними", популярна дотепер.

Ставлення до унії як до суто політичного компромісу, тимчасового рішення, яке в якийсь момент втратить актуальність та розчиниться сам собою, як щось штучне, розбивається саме об особу митрополита Андрея Шептицького. Його праця як організатора, богослова і просто особиста харизма утвердили УГКЦ як самостійний і повноцінний церковний проект.

Він не може відверто підтримати Україну в її протистоянні Росії Але він може прославити греко-католицького владику, який, фактично, "зробив" УГКЦ - і в такий спосіб дати українцям зрозуміти, що він на нашому боці

Не дивно, що митрополита Шептицького намагалася дискредитувати радянська влада. Дотепер не втратили актуальності сфальсифіковані історії про те, що митрополит Шептицький був ідеологом створення дивізії СС Галичина (все, що він дійсно зробив - благословив капеланів цієї дивізії), підтримував нацизм (через що праведником миру його вважають тільки українські євреї). Зрозуміло, що для влади, яка нищила УГКЦ і продовжує дотепер настоювати на тому, що ця церква є історичним непорозумінням (як і сама Україна), така постать як Андрей Шептицький є дуже незручною.

Втім, нажаль, масштаб особистості митрополита Андрея ще не усвідомлений і в Україні. Поки що вся "актуальність" Шептицького в нас зводиться до потворного скандалу з реконструкцією парку "під пам'ятник Шептицькому" - скандал, до речі, дуже нагадує московські скандали з забудовою парків "типовими церквами". Є надія, що перспектива беатифіації митрополита Шептицького змусить нас звернути увагу на його духовний і творчий спадок.

Те, що папа Франциск знову підняв питання про можливу беатифікацію митрополита Шептицького, не є випадковістю. По-перше, митрополит Андрей був послідовником "доброго папи" Лева XIII, що обстоював ідеї соціальної справедливості, близькі і Папі Франциску. По-друге, папі, який має вести складну дипломатичну гру з Москвою, мабуть, хочеться зробити щось приємне українським греко-католикам. Він не може відверто підтримати Україну в її протистоянні Росії - бо забагато інтересів, не лише українських, поставлено на карту в цій грі. Але він може прославити греко-католицького владику, який, фактично, "зробив" УГКЦ - і в такий спосіб дати українцям зрозуміти, що він на нашому боці.