Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Як жадібність „золотого відсотку" стає глобальною загрозою Землі

Вторник, 20 Января 2015, 18:50
За інформацією організації „Лікарі без кордонів" протягом останніх десяти років ціна повного пакету імунізації дитини підвищилася у 68 разів

Фото: el-lorquino.blogspot.com

Без будь-яких обґрунтувань щодо ціноутворення з боку фармацевтичних корпорацій. Найбільшу тривогу в лікарів викликало зростання ціни на пневмококову вакцину. Вони навіть звернулися до її виробників - GlaxoSmithKline та Pfizer - проханням переглянути цінову політику. Проте фармацевтичні кампанії відповіли, що "вакцина дуже складна", "розробники працювали над нею два роки", і що вони і так віддають свою вакцину на потреби бідних країн "значно дешевше" за собівартість. Чому саме собівартість за десять років так підвищилася, поважні компанії не пояснили.

В ЛБК кажуть, що чимдалі, тим частіше стикаються з труднощами у виконанні програм вакцинації. Цілком можливо, якщо тенденція збережеться, повний пакет вакцин стане розкішшю, яку далеко не кожен зможе собі дозволити. Загалом, лікарям, які працюють в Африці, приміром, не звикати до того, що батьки відмовляються не лише від вакцин - навіть від лікування своїх дітей лише тому, що не мають кількох десятків доларів на ліки. Що вже казати про вакцинацію. Дотепер ситуацію з вакцинацією у найбідніших країнах рятували благодійні організації - але зростання цін на препарати можуть внести корективи і в їхню діяльність, адже і вони отримують вакцини від фармацевтичних фірм не безкоштовно.

Але поки що від зростання цін, на думку представників ЛБК, більше страждають не найбідніші країни, яких забезпечують благодійники, а країни "середнього рівня бідності" - бо їм доводиться самостійно вирішувати проблему придбання дорогих препаратів для вакцинації своїх дітей.

Та сама пневмококова вакцина, що викликала обурення "Лікарів без кордонів", виявилася дорожчою у країнах Африки, ніж у Європі. Тобто бідним доводиться платити за здоров'я своїх дітей більше, ніж багатим

Загалом подорожчання вакцин представники ЛБК пов'язують з тим, що споживачі у розвинених, багатих країнах погоджуються купувати вакцини для своїх дітей за будь-якими цінами - особливо враховуючи те, що в більшості розвинених країн вакцинація покривається за рахунок медичного страхування чи державних програм. До того ж постійні "антивакцинаторські" інформаційні кампанії, що сіють у душах батьків сумніви, стимулюють страх не стільки перед вакцинами загалом, скільки перед "ненадійними" вакцинами "невідомих" фірм і сприяють популярності і, відповідно зростанню цін дорогих брендових продуктів - як більш безпечних.

Але і тут на нас чекають справжні курйози. Наприклад, та сама пневмококова вакцина, що викликала обурення "Лікарів без кордонів", виявилася дорожчою у країнах Африки, ніж у Європі. Тобто бідним доводиться платити за здоров'я своїх дітей більше, ніж багатим.

За інформацією Лікарів без кордонів, за рахунок дуже високої популярності ідеї вакцинації у світі фірми-виробники вакцин отримують мільярди доларів лише у багатих країнах. Тому і орієнтуватися воліють на платоспроможність саме цієї частини свого ринку. Гіганти фармацевтичного ринку як ніхто інший знають, що життя коштує грошей. А вакцинація від певних хвороб у деяких частинах світу через особливості клімату, соціальні та економічні проблеми направду є питанням життя і смерті для тисяч дітей.

Якраз напередодні економічного форуму у Давосі ще одна доброчинна організація - британська Oxfam - повідомила, що статки найбагатшого 1% населення планети наступного року перевищать сукупне майно решти 99% людей. З решти загальносвітового багатства, що наразі не належить 1% найбагатших людей, майже 46% є власністю заможних верств населення, що становить одну п'яту частину населення Землі. Решті людства (80%) належить лише 5,5% глобального добробуту.

Фото: tuid.org.uaДо цього проценту багатих, які зосереджують у власних руках майже всі багатства світу і при тому не бажають мати до справи з проблемами світу, за рахунок якого живуть, напевно, входять і очільники фармацевтичних корпорацій. Як і всі нинішні багаті, вони знають, що "володіють світом" - але при тому, як і будь-які інші сучасні "глобальні володарі", не збираються пов'язувати цей статус хоча б з мінімальною відповідальністю за долю власного "володіння". І йдеться не лише про катастрофічно низький рівень життя більшої частини населення планети - про це хоча б побіжно, у загальних фразах "глибокого занепокоєння" згадають на форумі у Давосі. Йдеться про життя як таке, у якому багата частини світу (один відсоток!) може відмовити іншій частині світу. Просто підвищивши в черговий раз ціну на медичний препарат.

Але того, що жадібність окремих представників "золотого відсотку" стає глобальною загрозою населенню Земної кулі на форму в Давосі, звісно, ніхто не скаже. Як можна - у такому чарівному товаристві?