Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Володимир Паніотто: За 15 років Зеленський в телевізорі був більше, ніж будь-який президент (ВІДЕО)

Вторник, 23 Апреля 2019, 07:58
Соціолог Володимир Паніотто розповідає про те, чому в суспільстві виник запит на президента-коміка Володимира Зеленського

"ДС": Чим можна пояснити феномен Зеленського?

В. П.: У нас уже давно така традиція - перед виборами ті чи інші політичні сили залучають популярних людей. Колись Королевська запрошувала до себе в партію Андрія Шевченка, в 2014-му майже в усі партії входили волонтери й комбати, тому що вони тоді були популярні.

Цього разу політичні сили теж перебирали різних зірок шоу-бізнесу. Спершу - Вакарчук. Він поїхав у Стенфорд вивчати політичні науки, й думали, що він буде одним із претендентів на посаду президента. Люди, яким це не подобалося, шукали інших зірок. Був серед них, наприклад, Винник. Але виявилося, що жоден із представників шоу-бомонду не виявився таким популярним, як Зеленський.

"ДС": Чим Зеленський радикально відрізняється від інших зірок?

В. П.: По-перше, його підтримує один із суттєвих медіа-ресурсів. По-друге, Зеленський, як би не говорили про голосування по приколу, все ж таки 15 років глузував із українських політиків. У фільмі "Слуга народу" теж можна спостерігати різні комбінації, схеми державного управління. Тобто він виглядає як людина, яка дуже добре розуміє ці механізми політичних домовленостей.

"ДС": Виходить, що за нього проголосували ті, хто надивився фільми й гумористичні шоу про політику?

В. П.: Ми напряму запитували, чому люди голосують за Зеленського, і пропонували на вибір усе, що вичитали в пресі. Тобто як це пояснюють експерти. І лише 5% сказали, що голосують за нього через те, що він схожий на Голобородька із "Слуги народу". Це було останнє, що вибирали.

"ДС": А що перше?

В. П.: Перше - це те, що він людина не з цієї системи. Він начебто стоїть над політиками.
Ці вибори безпрецедентні тим, що довіра до всіх політичних сил дуже низька. У нас ніколи так не було, щоб за три місяці до виборів ми не знали, хто увійде в другий тур. І щоб людина, яка цілий рік була лідером зі всіма рейтингами, в першому турі набрала 13%.

"ДС": До речі, чим можна пояснити падіння рейтингу Тимошенко, який вона так дбайливо плекала весь рік?

У Тимошенко немає медіа-ресурсу, вона не є власником, і це весь час заважає їй на всіх виборах. У нас телевізор - джерело політичної інформації №1. Навіть люди, які дивляться інтернет, все одно потім перевіряють по телевізору - правда чи ні. Чомусь телевізору більше довіряють.

Тому спершу маємо одні рейтинги, а чим ближче до виборів, тим більше вони розподіляються пропорційно медіа-ресурсам. На всіх виборах - наскільки я пам'ятаю - Гриценко завжди починав як лідер. Потім ближче до виборів починалися кампанії, з'являлися інші претенденти. Ці люди були набагато більше часу на екрані, ніж Гриценко. І поступово перед виборами він сповзав, і партія не потрапляла до парламенту, та й сам він у другий тур не потрапив.

Хтось підраховував, скільки часу за 15 років на екрані був Зеленський. Більше, ніж будь-яка інша популярна особа. Навіть більше чи приблизно стільки ж, як і президент.

 

Больше новостей об общественных событиях и социальных проблемах Украины читайте в рубрике Общество