Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Зважте мені кіло книжок, або чому книги йдуть у небуття

Вторник, 7 Октября 2014, 20:18
У китайському мегаполісі Чунцин книги стали продавати не поштучно, а на вагу

Фото: Getty Images

Таким чином власники книгарень намагаються підвищити популярність друкованих видань серед молоді. За словами продавців, тиражі скорочуються рік за роком, продажі падають навіть швидше. Паперові книги витісняються електронними. Аби не втратити бізнес взагалі, власникам книгарень доводиться вигадувати якісь ноу-хау, аби залишатися на плаву.

Книги на вагу виявилися дешевшими, і зіграв фактор новизни - продажі, принаймні, на якийсь час підросли. Втім, чи надовго вистачить нової розваги? Адже здешевлювати книги продавці зможуть не безконечно - і все одно вартість паперової книги навіть не наблизиться до вартості електронної.

Тому цікава та весела маркетингова ідея видається швидше симптомом наближення смерті паперового книговидавництва. Принаймні, масового. Звісно, паперова книга навряд чи зникне зовсім - але має всі шанси перетворитися на нішевий продукт. Як не крути, а електронний текст має багато переваг порівняно з паперовим - значно дешевший у виготовленні, значно простіший у розповсюдженні, особливо в тих частинах світу, де є розвинена система електронних платежів. Врешті, електронна книга ще й екологічніша.

Що може цьому протиставити "паперовий формат"? Окрім невловимої магії паперу, зрозуміло, і суто чуттєвих задоволень від шелестіння сторінок та гармонії ароматів

Що може цьому протиставити "паперовий формат"? Окрім невловимої магії паперу, зрозуміло, і суто чуттєвих задоволень від шелестіння сторінок та гармонії ароматів. Які у наступного покоління читачів, зрощених перед екранами планшетів та рідерів, не викликатимуть практично ніяких почуттів.

Індустрія паперового книговидання якийсь час буде опиратися. Але якщо вже зараз видавництва почнуть переорієнтовуватися на нові формати - вони не прогадають. Поки що, принаймні, вітчизняні видавці, хоч і потерпають від зруйнованої системи дистрибуції, у більшості своїй не поспішають пропонувати читачеві електронні варіанти своїх книжок. Звісно, в Україні це ускладнено проблемами з електронними платежами і доволі високим рівнем піратства. Але схожа тенденція поки що зберігається і у світі, де паперове видання - розвинена індустрія, яка воліє радше експлуатувати вже відпрацьовані, налагоджені схеми роботи, аніж експериментувати з новими формами.

До того ж у паперової книги є переваги. Вона, при бажанні, може виглядати краще, ніж найкраща електронна версія. Ще якийсь час тому важливим було те, що вона є матеріальним об'єктом, за який людина, суто психологічно, швидше налаштована віддати гроші, ніж за кілька кілобайтів інформації, які і не помацаєш.

Втім, потроху це упередження відходить в історію - люди вже давно купують багато нематеріального, то чому б до цього списку не додати ще й книги? Безперечно, залишаться ніші - наприклад, дитячих, подарункових, альбомних видань - з яких електронна книга навряд чи витіснить паперову. Але масова книга майже приречена на зміну формату.