Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Як врятувати українську мову від вимирання
Воскресенье, 27 Марта 2016, 20:43
Нині немає підстав вважати, що загроза русифікації зникла або хоча б зменшилася

Фото: Shuyyerstock

П'ять років тому в одній із газет було опубліковано жорстокий прогноз: "Українська мова зникне в 2060 році". Тоді, на початку правління Януковича, це було попередженням про те, чим загрожує повзуча русифікація при попусканні влади. Темпи витискання української мови будуть пришвидчуватися, стверджувалося в дослідженні, оскільки "кожен новий русифікований регіон підключатиметься до русифікації тих, що залишилися".

Нині немає підстав вважати, що ця загроза зникла або хоча б зменшилася. За два роки після революції не зроблено практично нічого для захисту української мови. Можна почути пояснення, що влада категорично проти будь-яких заборонних чи дискримінаційних заходів щодо російської мови, оскільки побоюється створити зайве напруження в суспільстві. Однак це не виправдовує відсутності державної політики, спрямованої на підтримку української мови і стимулювання її використання.

Особливо необхідні такі стимули для молодих українців, чия роль у долі української мови буде, без перебільшення, вирішальною. Від їхнього вибору залежить, якою мовою вони спілкуються у своєму колі, заводять знайомства, створюють сім'ї, а потім і виховують дітей. Зараз, в умовах російської агресії, популярність і престижність російської мови в молодіжному середовищі зменшилася, а української - зросла. Та з іншого боку, коли молоді люди шукають інформацію в інтернеті чи хочуть знайти що-небудь почитати, послухати, подивитись, то швидше за все вони натрапляють саме на російськомовні сайти, книги, радіо- та телепередачі, а не на україномовні.

На весну цього року заплановані парламентські слухання про розвиток української мови. Хотілося б, щоб там прозвучали не лише констатації існуючих проблем, а й конкретні (до того ж які реально здійснити) кроки для порятунку української мови, які повинна зробити держава в розрахунку насамперед на молодь.

Можна виокремити п'ять найважливіших напрямків: Вікіпедія і словники; книги та популяризація читання; радіо і телебачення; популяризація спілкування українською мовою серед школярів; загальнодоступні курси української мови. При досить скромних затратах можна значно посилити позиції української мови в молодіжному середовищі, якщо, звичайно, прислухатися до того, що хоче сама молодь.

Чому необхідна дерусифікація
Міністру освіти необхідно призначити заступника з Вікіпедії
Російська мова в ефірі пахне грошима
Як заставити українців читати
Що робити з мовним законом

Больше статей на самые актуальные темы читайте в рубрике Спецтема

Loading...