Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Як "одностатеві смайлики" можуть розлучити Фейсбук з Росією

Пятница, 26 Июня 2015, 13:28
Депутати російської Ради Федерації звернулися до Роспотребнадзору з вимогою "розповісти керівництву Фейсбуку, як слід працювати в Росії". Обурення сенаторів викликали "смайлики", що позначають одностатеві відносини

Фото: ura.ru

Це не смішно, "коли на малюночку дівчина з дівчиною, хлопець з хлопцем, а потім між них ще й дитина з'являється" - вважають сенатори. За цими "смішками" стоїть справжня проблема - формування в молоді й дітей, які переважно використовують ФБ, позитивного ставлення до одностатевих стосунків. Вони починають вважати, що "це - нормально".

Отже сенатори вирішили звернутися до Роспотребнадзору, аби ті "роз'яснили" керівництву ФБ "політику партії": в Росії "це - ненормально"! В Росії пропаганда гомосексуалізму неприпустима. І дарма, що в Росії, здається, будь-яка згадка про одностатеві стосунки, окрім неприховано гомофобських (це - нормально!), вважаться "пропагандою".

Якщо Роспотребнадзор дослухається до думки сенаторів і надішле відповідний запит до керівництва ФБ, це поставить компанію у складне становище. Бо якщо компанія не "прогнеться" під чергові вимоги російської влади, її може очікувати повне чи, принаймні, часткове блокування на території Росії. Принаймні, попередження про таку можливість ФБ - так само як інші західні інтернет-компанії, що працюють в Росії - отримує регулярно.

А якщо керівництво ФБ, в інтересах свого бізнесу в Росії погодиться прибрати ЛГБТ-символіку, в нього можуть виникнути великі проблеми у Європі та США, де ставлення до будь-яких проявів гомофобії є дуже жорстким.

Якщо компанія не "прогнеться" під чергові вимоги російської влади, її може очікувати повне або часткове блокування на території Росії. А якщо керівництво ФБ, в інтересах свого бізнесу в Росії погодиться прибрати ЛГБТ-символіку, в нього можуть виникнути великі проблеми у Європі та США, де ставлення до будь-яких проявів гомофобії є дуже жорстким

Але швидше за все до прямих вимог з боку Роспотребнадзору не дійде. Можливо, обмежаться "рекомендаціями", які будуть "частково виконані". Просто ФБ зайвий раз нагадають про лояльність і про те, як легко в Росії можна втратити все, якщо не рахуватися з певними правилами гри.

Росії вигідно мати свій сегмент ФБ - хоча би в якості напрацьованого каналу для пропаганди та дезинформації. Звісно, навіть якщо ФБ заблокують для більшості росіян, "ольгінські" все одно не лишаться без роботи - для них напевно залишать можливість користуватися цим ресурсом. Але вони будуть працювати вже тільки "назовні", лишаючи власне російський мережевий простір "ВКонтактам" та "Однокласникам".

От хто виграє, якщо ФБ буде змушений піти з російського ринку. І такий розвиток подій насправді не є цілком неймовірним. Після того, як ЄС оголосила про початок програми протистояння російській пропаганді у пострадянському медіапросторі, у Кремлі мають впритул розглянути можливість перекрити інфопотік всередину країни.

"Розлучення" з ФБ під благовидним приводом "невідповідності російським законам" може бути частиною "запобіжних заходів". Наразі ФБ натякають на перспективу вибору між бізнесом в Росії та клієнтами у США та Європі.

Вибір, здається, очевидний. Навіть попри фінансову складову, бізнес в Росії - особливо інформаційного штибу - стає все складнішим для західних компаній. ФБ, звісно, не звикати "виявляти гнучкість" до вимог політичного моменту - але будь-яка гнучкість має свої межі. Порушувати права ЛГБТ заради порятунку частини бізнесу - це вам не банити українських блогерів за слово "москаль". Пояснити такі дії партнерам і клієнтам на Заході буде значно складніше.