Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Чи варто Україні реагувати на законодавчі ініціативи Держдуми по Криму

Вторник, 23 Декабря 2014, 14:00
Експерти-міжнародники називають «клоунадою» спробу російських депутатів визнати недійсним рішення влади СРСР про передачу півострова Україні

Фото: inforesist.org

Рада Федерації Росії займається підготовкою законопроекту, який повинен визнати недійсним передачу Криму Україні в 1954 році. Про це заявила спікер верхньої палати парламенту Валентина Матвієнко. "Проведений нами аналіз рішень, ухвалених у 1954 році про передачу Кримської області зі складу РРФСР до складу Української РСР, говорить про незаконність цього волюнтаристського акту, який був ухвалений з порушенням діючих конституцій і законодавчих процедур", - вважає депутатка. Саме тому, за її словами, її колеги почали писати законопроект, "в якому передача Криму визнається такою, що не має юридичної сили і правових наслідків з моменту прийняття". "ДС" вирішили розпитати експертів стосовно того, чи варто офіційному Києву якось реагувати на такі законодавчі ініціативи сусідів і які загалом юридичні наслідки матиме таке рішення, у випадку його прийняття?

Олексій Мельник, співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова:

 

Фото: razumkov.org.ua"Найкращою реакцією з боку України на таку ініціативу буде відсутність будь-якої реакції. Принаймні на рівні перших державних осіб. Тим більше, що є вже доволі критичні зауваження щодо законопроекту по Криму авторитетних російських юристів. Звичайно, ще не відомо, чи буде прийняте рішення про визнання передачі автономії в склад України. Але навіть поява самої ідеї свідчить про високий рівень деградації російського законодавчого органу. Крім того, важко шукати якусь чітку логіку в діях влади РФ загалом, зважаючи на те, що навіть у своїх висловлювання перші особи цієї держави, в тому числі і Владімір Путін, заплуталися в безкінечній брехні. Перекручуються хронології подій чи причинно-наслідкові зв"язки. Тому і аналізувати справжні наміри в цьому випадку (проект про визнання передачі Криму недійсним – ред..) дуже важко. Можна тільки порадити російським депутатам не зупинятися на цьому рішенні, а йти далі, наприклад, підняти договори часів Монголо-татарського іга і якесь з них визнати недійсним". 

Анатолій Баронін, директор аналітичної групи "Da Vinci AG":

Фото: radioporusski.pl "В першу чергу потрібно розібратися, наскільки адекватною є ця ініціатива. Якщо законодавчий орган однієї держави намагається скасувати рішення держави, якої вже не існує, то це, м"яко кажучи, не відповідає жодній практиці міжнародного права. З таким же успіхом ми могли б очікувати відміни певних рішень Римської імперії з боку діючого уряду Італії. Важко прогнозувати подальші дії РФ в цьому напрямку, але якщо таке рішення все ж буде прийнято, то ми отримаємо непоганий прецедент для можливих адекватних дій. Дехто може апелювати в цьому контексті до того, що Росія є правонаступницею СРСР, але цей зв"язок поширюється лише на розподіл економічних зобов"язань. Що ж стосується права відміняти рішення, які приймалися 60 років тому, то жодних підстав для цього немає. Хоча б тому, що РФ і СРСР не є тотожними організаціями. Тому, інакше, як "клоунада" такі ініціативи я назвати не можу".