Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Навіщо патріарх Кирил російській Держдумі

Четверг, 22 Января 2015, 17:55
Криза стала відчутною на усіх рівнях російського суспільства, і до роз'яснень від "авторитета №1" влада додала роз'яснення від "авторитета №2"

Фото: pravoslavie.ru

Патріарх Московський та всієї Русі виступив перед депутатами Держдуми. Виступ був лише запланований, а про нього вже казали як про "історичний" і навіть "безпрецедентний". Хоча прецеденти, звісно, були, практика виступів у парламенті представників громадських організацій - нормальна річ, а щодо голови РПЦ, то він ніколи і не приховував, що вважає співпрацю церкви та влади цілком природною.

Інше питання - чому саме зараз патріархові надали трибуну Думи для "історичного" виступу, в якому він не сказав жодного нового слова. Лише знайомі всім розмови про моральність і напучення політикам, як їм боронити "традиційну мораль" у їхній законотворчості. Але чому саме зараз? І кажучи примітивною мовою сучасного російського політикуму: "який сигнал?"

Питання "чому зараз" відносно легке. Бо криза стала відчутною на усіх рівнях російського суспільства, і до роз'яснень від "авторитета №1" Путіна треба додати роз'яснення від "авторитета №2" - патріарха. А було ж іще роз'яснення від "авторитета №Х" Лаврова. Тобто Кремль відчув, що народ потребує пояснень, чому саме стало так погано, і чому, ймовірно, буде ще гірше. Росія потребує згуртування нації. А тому в хід іде все, що може мати помітний ідеологічний вплив.

Виступ патріарха підкреслив, що РПЦ є союзником держави у протистоянні Заходу. І це, можливо, було найціннішим у цій промові. Бо патріарх недвозначно провів "лінію розлому" по "моралі"

Те, що для ідеологічного меседжу було обрано постать саме патріарха Кирила, каже про те, що будь-якого відруху у напрямок будь-якої лібералізації чи модернізації годі чекати. Навпаки, росіянам доведеться гуртуватися навколо консервативних ідей і цінностей. Те, що патріарха допустили до високої трибуни Держдуми означає, що на нього у цьому питанні покладена відповідальність. Саме він і його відомство покликані сформулювати ті ідеологічні меседжі, навколо яких гуртуватимуться маси. А Держдума "підтримає вогнем" - тобто відповідними законами.

Звісно, не варто очікувати, що Держдума на всі пропозиції глави РПЦ відповість "есть!" Але цікаво і симптоматично те, що патріарх не просто озвучив свої побажання щодо законів "морального" спектру - він продемонстрував готовність до певного компромісу. Наприклад, не йшлося про відмову від біометричних паспортів взагалі, а лише про можливість альтернативних документів "для тих, хто хоче". Не йшлося про заборону абортів - а лише про вилучення цієї позиції з пакету послуг, що покриваються державним страхуванням. Питання про "православний банкінг" та інші екстравагантні пропозиції від РПЦ не піднімалися взагалі.

Фото: kompravda.euПатріарх побудував свою промову навколо суто моральних проблем. Але цей суто моральний меседж цінний не сам по собі - у патріарха він прозвучав саме в контексті протистояння Заходу. Патріарх "виграв ідеологічний тендер" не тому, що "Православ'я - наше всьо" (якби так було - навряд чи виграв би, надто сильні союзники завдають зайвого клопоту). А тому, що вже деякий час послідовно виступав в якості опонента "західним цінностям". Точніше сказати - "міфу про західні цінності", але для російської медіа-свідомості міфи сильніші за реальність. Патріарх Кирил і його спікери вже доволі давно розробляють риторику "цивілізаційного протистояння" традиційних (вони ж - істинні) цінностей, на яких "стоїть" Росія і західних "антицінностей", які "роз'їдають" західну цивілізацію. Те, що міф про "Захід, який загниває" вийшов з моди ще на початку 90-х його не бентежить. Бо моди в країні встановлює Кремль, а патріарх про кремлівські моди знає краще за будь-кого.

Виступ патріарха підкреслив, що РПЦ є союзником держави у протистоянні Заходу. І це, можливо, було найціннішим у цій промові. Бо патріарх недвозначно провів "лінію розлому" по "моралі". І тепер кожен телеглядач має зрозуміти, що це протистояння виникло, загострилося, перетворилося для кожного росіянина на особисту проблему не через політику Кремля - в Криму, на Донбасі і взагалі у світі, а через те, що Захід аморальний, а Росія зберігає моральність і всі розтоптані на Заході цінності.