Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Навіщо Европі операція «антиміграція»

Понедельник, 22 Июня 2015, 18:18
ЕС почав військову операцію проти нелегальної міграції на Середземному морі

Фото: lameziaoggi.it

Перша фаза "антимігранської війни" передбачає проведення розвідки. Але вже на другому етапі має початися, власне, "війна на морі" - судна перевізників будуть топити, а самих перевізників арештовувати. Третій етап має відбуватися у територіальних водах Лівії та у самій Лівії. Друга і третя фази "антимігрантської війни" ще має бути узгоджена з Радою безпеки ЄС та урядом Лівії.

Здається, серед усіх поганих варіантів відповіді на проблему нелегальної міграції Європа вирішила обрати найгірший. Операція відверто названа "військовою", а на війні як на війні - є супротивник, який має бути або зупинений, або знищений. "Супротивник", щоправда, виглядає дещо непереконливо - під прицілом сучасної військової потуги Європи, хай і опосередковано, опиняються знедолені люди, що вимушені тікати з власної батьківщини. Тікати через те, що життя там стало зовсім нестерпним або й взагалі неможливим.

Аби картинка не виглядала геть бридкою, щоправда, європейські уряди не визнають, що ідуть війною, власне, на мігрантів. В їхніх документах йдеться про "торгівлю людьми". А протистояти такому злочину, погодьтеся, варто. Але дотепер торгівля людьми в її найогидніших формах - торгівля жінками, дітьми та органами - була об'єктом виключно поліцейських, а не військових операцій. Отже якщо у даному випадку йдеться саме про торгівлю людьми, операція мала бути поліцейською, а не військовою. Тобто "торгівля людьми", - яка, швидше за все є частиною бізнесу перевізників, - стала лише приводом, а зовсім не головною причиною новітньої війни у Середземномор'ї.

Цілком очевидно, що Європа збирається топити нелегальних перевізників, аби убезпечитися від напливу мігрантів. І те, що вона до цих заходів вдається, не зважаючи на неуникні репутаійні втрати - найкраще свідоцтво відчаю. Європа все більше перетворюється на маленький острівець затишку і благополуччя, що намагається з усіх сил відгородитися від хаосу, котрий стискається навколо все тіснішим кільцем. Але все, що вона може протиставити світові, який нахабно лізе до її передпокою своїми брудними ногами, зі своїми проблемами та хворобами - це старий, хоч і не надто гуманний аргумент. "У нас є гармати".

Обравши силовий варіант, Європа, здається, зробила найгірший вибір. Він є водночас безперспективним у стратегічному плані та неефективним у плані тактичному.
Безперспективним, тому що неможливо довго ховатися за мурами і покладатися лише на багнети, коли ти протистоїш цілому світові

Можна довго філософствувати щодо того, в який спосіб Захід власною політикою спричинився до становища людей на Сході чи в Африці, на якому етапі, в який історичний момент якої помилки припустився той чи інший уряд. Чи взагалі тут справа не в політиці чи економіці, а у більш фундаметанльних фізичних законах, згідно з якими якщо в одній кишені збирається багато-багато, то в іншій лишається зовсім нічого, і це справедливо для будь-якого масштабу - від окремого пальто до окремої планети. Причин того, що Європа перетворилася на фортецю в облозі, можна знайти безліч. І цим охоче займаються наразі усі апологети "занепаду Європи" та критики "західного способу життя". Цілком ймовірно, що "Європа сама винна" і західний спосіб життя нікуди не годиться - але кращого рецепту життя ніхто з критиків допоки не запропонував. Так само і дієвого рецепту виходу з ситуації, що склалася.

Обравши силовий варіант, Європа, здається, зробила найгірший вибір. Не лише тому, що це є боротьбою з наслідками, яка жодним чином не усуває причину. Чи тому, що засновується на підміні понять, виводячи на передній край дещо надуману проблему "торгівлі людьми". І вже напевно не тому, що є цілком негуманний, тобто вступає у протиріччя з основними моральними імперативами самого Заходу. Він є водночас безперспективним у стратегічному плані та неефективним у плані тактичному.

Безперспективним, тому що неможливо довго ховатися за мурами і покладатися лише на багнети, коли ти протистоїш цілому світові. Рано чи пізно чергова хвиля варварів-мігрантів знесе твої мури - як це неодноразово траплялося в історії. До речі, сюжет дуже добре опрацьований у голівудських блокбастерах про всілякі "елізіуми" - кіно б подивилися, чи що...

Неефективність використання військової потуги проти "джентельменів удачі" - теж частина історії і, відповідно, сінематографу. Взагалі, ця ідея могла спасти на думку хіба після того, як перед лицем нової загрози зі Сходу" уряди Європи передлянули свої війська і з'ясували, що більшість з них знаходяться у поганому стані. І от аби реабілітувати і заодно трохи підбадьорити людей в мундирах, конче потрібна якась маленька і цілком безпечна для європейської сторони військова операція. Відлов контрабандистів у Середземному морі підійде.

Дарма що ідея "топити плавзасоби, які використовуються для провезення мігрантів" може налякати хіба що власників круїзних лайнерів. А якщо вдатися до менш шикраних способів перевезення мігрантів - приміром, плотами, причепленими до катерів - "потопленням плавзасобу" вже не налякаєш. Бо варто у критичний момент перерубати кінець - і "плавзасобом для перевезення мігрантів" виявиться кілька дошок на бочках. Можете топити, скільки влізе. Попередньо знявши з плотів людей - відповідно до норм міжнародного морського права. А тим часом сам катер ховатиметься за лінію горизонту.

Фото: rts.ch

Лишається, щоправда, невеличка ймовірність того, що вся ця "військова операція" є лише психологічною атакою, спрямованою на залякування контрабандистів. Останнім часом Європа полюбляє епічні рухи - як ми можемо бачити на власному прикладі. Також цілком ймовірно, що ніякого відлову і потоплень у Середземному морі не буде - хіба що у територіальних водах Лівії. Тобто від першого - розвідувального етапу - перейдуть відразу до третього і спробують завдати удару по опорних базах контрабандистів на африканському березі. Це принаймні допоможе зберегти руки на перший погляд чистими, бо виглядатиме, власне, на боротьбу з контарбандистами, а не з мігрантами.

Взагалі ця велика війна з мігрантами представляє певний інтерес не лише для перевізників - які під цим оглядом зможуть ще трохи задерти ціни за свої послуги. Вона має привернути увагу українців. Бо за наших непевних політичних обставин доволі легко уявити себе на місці яких-небудь обездолених сирійців, що намагаються втекти від війни і зберегти життя своїх сімей в такий спосіб. От цікаво, якщо в якийсь момент нам доведеться вивозити своїх дітей через найближчі кордони - а це, нагадаю, кордони країн ЄС - наші автобуси та машини теж будуть вишукувати і спалювати на польських та угорських ґрунтовках?