Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Чому Тимошенко і Ляшко програли битву проти децентралізації

Понедельник, 31 Августа 2015, 15:10
"Радикальні" популісти з провладної коаліції не змогли зашкодити прийняттю змін до Конституції, оскільки пішли проти того, що підтримує і водночас не розуміє більшість громадян
фото: twitter.com/HromadskeTV

фото: twitter.com/HromadskeTV

Влаштоване сьогодні фракціями "Батьківщини", "радикалів", "Самопомочі" в Раді та "Свободою" під стінами парламенту шоу проти децентралізації може створити їм серйозні репутаційні проблеми. Адже всі ці політичні сили виступили проти того, що підтримує більшість населення України – "децентралізації". Водночас, основна маса громадян досі не зовсім добре розуміє, що державні мужі розуміють під цим поняттям, що суттєво ускладнює Ляшку, Тимошенко і ко маневри проти своїх союзників по коаліції на цьому напрямку. Натомість Банковій простіше маніпулювати громадською думкою з допомогою банальної смислової конструкції – хто провокує внутрішній бунт – той працює на Путіна. 

Перед тим, як організовувати чергове силове шоу в Раді та під її стінами противникам децентралізації варто було б зробити просту річ - ознайомитись з результатами недавніх соціологічних досліджень на тему підтримки громадянами процесу децентралізації влади. Звичайно, про реальну системну передачу влади на місця зараз не йдеться, що в умовах війни цілком закономірно. Тим не менше, наприклад, за даними центру "Рейтинг", 67% наших співвітчизників переконані, що зараз центральна влада має передати більше прав місцевим громадам. А 58% громадян вважає, що місцеве самоврядування вже зараз готове взяти на себе більший обсяг прав і повноважень. Тобто підтримка самого поняття децентралізація в Україні очевидна. Інша справа, що основна маса тих, хто відповідав позитивно на ці запитання достеменно не розуміє про що йдеться. Що й не дивно, адже ніхто їм детально цього і не пояснював. 

Основний фактор, який негативно вплине на авторитет тих, хто сьогодні виступав проти прийняття в першому читанні змін до Конституції в частині децентралізації – це близько 50 поранених (за іншими даними - близько 100), серед яких є два "важкі", що постраждали від вибухових пакетів та бойової гранати, кинутої з протестуючого натовпу

З іншого боку, в рейтингу проблем, які особисто хвилюють кожного українці, нема і натяку на децентралізацію. Наприклад, в топ-5 таких проблема зараз входять контроль за ростом цін, війна на Донбасі, падіння курсу гривні, безробіття та соціальний захист бідних. Тобто для більшості децентралізація є приємним та надихаючим поняттям, але не більше, оскільки мало хто розуміє, які реальні наслідки матимуть прийняті сьогодні зміни до Конституції і як вони вплинуть на життя кожного конкретного громадянина, якщо вплинуть взагалі. Адже, за великим рахунком, прийнятий сьогодні в першому читанні законопроект є данню зовнішньополітичним зобов"язанням України перед Заходом в питанні припинення вогню на Донбасі.

В той же час, "Батьківщина", "Радикальна партія", "Самопоміч" та "Свобода" подають цей законопроект, як чергову "зраду", мовляв сепаратисти з зони АТО отримають особливий статус. Прекрасно знаючи, що це не так. При цьому, союзники Банкової по коаліції забувають нагадати своїм виборцям, що вони також брали на себе зобов"язання щодо підтримки відповідних законодавчих ініціатив. Якщо ж їх не влаштовує президентський варіант, то виникає питання, чому за стільки часу, ні "радикали", ні "біло-червоні", ні соратники Андрія Садового не запропонували власний проект децентралізації? Принаймні на сайті Верховної Ради відповідних документів наразі не зареєстровано. Пропозиція ж, наприклад, Юлії Тимошенко про те, що зараз потрібно всім учасникам коаліції зібратися за столом переговорів та виробити єдиний проект не рахується. Тим більше, що це банальний прийом по затягуванню часу. 

І нарешті, основний фактор, який негативно вплине на авторитет тих, хто сьогодні виступав проти прийняття в першому читанні змін до Конституції в частині децентралізації – це близько 50 поранених (за іншими даними - близько 100), серед яких є два "важкі", які постраждали від вибухових пакетів та бойової гранати, кинутої з протестуючого натовпу. І як би більшість громадян негативно не ставилась до центральної влади через не виконані обіцянки та корумпцію, але всі чудово розуміють, кому насправді зараз потрібні такі силові акції під парламентом.