Генеральний партнер проекту
Майбутнє з випередженням
Як технології змінюють наші міста на краще вже сьогодні
Концепція такого міста не новина.
Під загальною назвою Smart City
(розумне місто) криється безліч технологій, в основі яких інтернет речей (IoT).
Підключені до мережі міські організації або пристрої (від компаній до ліхтарів або світлофорів) накопичують і обмінюються даними. Інформація зберігається в хмарі і доступна для оперативного аналізу, який служить поліпшенню всіх сфер міського життя.
Наприклад, завдяки таким даним влада міста може швидко вирішувати проблеми, що виникли. Інформація про трафік може допомогти оптимізувати транспортні потоки і роботу світлофорів, а за допомогою телемедицини доступ до послуг лікарів отримають маломобільні групи городян.
Як це може
виглядати?
Це головний урбаністичний тренд останнього часу, до якого вдаються все більше населених пунктів у всьому світі. Інакше кажучи, розумне місто — це ефективна взаємодія між городянами і технологіями.

І це майбутнє, яке вже вривається в сьогодення
До 2050 р. близько 68% людей житимуть у містах, в результаті чого міське населення збільшиться на 2,5 млрд осіб протягом наступних трьох десятиліть. А значить, грамотно управляти екологічними, соціальними та економічними ресурсами стає все важливіше. З ростом числа міських жителів концепція Smart City вже не просто актуальна, а необхідна.

Уявіть собі місто, системи якого діють спільно, обмінюючись даними в реальному часі. Цифрова взаємодія різних сфер життя населеного пункту спрощує життя городян, покращує репутацію міста, а також прискорює його розвиток. Комфорт для жителів, турбота про екологію, оперативне вирішення проблем — з усім цим смарт-рішення допомагають вже сьогодні.
Концепція Smart City зародилася ще в 1960-х роках, коли Бюро аналізу спільнот США почало використовувати бази даних і кластерний аналіз для збору даних, пом'якшення наслідків стихійних лих і скорочення бідності. Це привело до створення першого покоління розумних міст.
Smart City:
За минулі з того часу десятиліття можливості людства значно зросли. Не менш бурхливе зростання і в технологічному секторі, який стоїть за цим прогресом.
Вражаюча цифра, чи не так?
Але важливіше те, як ці досягнення можуть змінити життя городян на краще.
майбутнє, яке вже настало
Дослідження
Navigant Research
показує, що дохід ринку
технологій для розумних міст
збільшиться до $263 млрд
уже до 2028 р., а сукупний дохід становитиме
$1,7 трлн.
1
2
Розумне місто можна визначити за допомогою наступних характеристик:
Iнфраструктура, заснована на інноваційних технологіях
Екологічні ініціативи і скорочення відході
Функціональний і доступний громадський транспорт
Городяни, здатні жити і працювати, використовуючи ресурси міста для свого блага
4
3
Поєднання автоматизації процесів, машинного навчання, а також інтернету речей дозволяє застосовувати технології розумного міста для різних мобільних додатків, які спрощуватимуть життя. З огляду на те, що більшість міських жителів мають смартфони, додатки стануть основним, «призначеним для користувача інтерфейсом» для взаємодії з розумним містом.
Інноваційні технології допомагають містам оптимізувати інфраструктуру для комфортного життя, роботи і відпочинку людей. Крім того, вони позитивно впливають на розвиток економіки і промисловості. Ось лише кілька прикладів того, як впровадження цієї концепції впливає на життя городян по всьому світу.
Smart City:
змінює міста по всьому світу
Амстердам став одним з перших міст, які прийняли концепцію розумного міста в Європі. Амстердам Smart City, запущений в 2009 р. місцевою владою, — це онлайн-платформа, на якій громадяни і бізнес можуть створювати і тестувати проєкти, спрямовані на забезпечення сталого розвитку міста. Відмінний приклад того, як спільні зусилля і координація дій можуть привести до поліпшення життя городян.
У Барселоні створили інтелектуальну автобусну мережу з використанням інформації про те, як пасажири користуються громадським транспортом. Мережа більш ефективна і дає для 95% жителів міста доступ до ефективного автобусного сполучення.
А ось Токіо став першим містом у світі, що заснувало міську програму обмеження викидів і торгівлі з метою контролю забруднень. Як найбільший економічний центр Японії Токіо відповідальний за 62 млн т викидів парникових газів щороку. Програма обмежує викиди певних забруднювачів, і вже до кінця 2019 р. 80% підприємств досягли мети щодо скорочення викидів.
В Україні Smart City реалізується в форматі окремих проєктів від держави чи бізнесу. Сюди можна віднести карту і додаток для відстеження громадського транспорту, безконтактну оплату проїзду банківськими картами, програми з сортування сміття, електронні черги і відкритий міський бюджет. Утім, українські міста тільки стали на шлях цифрової трансформації, тому про повноцінне Smart City говорити ще не доводиться.
Як Smart City представлений в Україні?
Проте активне впровадження нехай і одиничних проєктів показує, наскільки країна діджиталізується. Наприклад, Україна першою в світі прирівняла електронні паспорти і водійські посвідчення до паперових оригіналів. Проєкт Smart Ukraine створений з метою побудувати в країні розумну і розвинену інфраструктуру завдяки об'єднанню прогресивних компаній, представників громадських організацій та наукових співтовариств.

За останні роки все більше українських міст працюють в бік технологічного розвитку, надаючи свої дані у відкритий доступ. Уже дев'ять українських міст приєдналися до Міжнародної хартії відкритих даних. Україна тримає курс на діджиталізацію, і вже зовсім скоро багато технологічних проєктів будуть впроваджені в міську інфраструктуру.

Генеральний партнер проекту Mastercard
Також платіжна інфраструктура з'явилася і на популярних фестивалях, які збирають десятки, а іноді і сотні тисяч людей. Це забезпечило швидкі розрахунки в ситуації, коли особливо багато людей здійснюють покупки в один момент. Перший кешлес-фестиваль в Україні відбувся в 2013 р. — це був Leopolis Jazz Fest: розрахуватися на території головної сцени можна було тільки картою. З того моменту Mastercard забезпечила безготівкові розрахунки більш ніж на 40 заходах в Україні.
Серед транспортних інновацій стартовою точкою в Україні стала поява в 2015 р. жовтих турнікетів Mastercard для розрахунку безконтактними картами і гаджетами з NFC в столичному метрополітені. Примітно, що Київ став п'ятим містом у світі, де розрахуватися за проїзд можна було банківською картою безпосередньо на турнікеті. Після цього безготівкова оплата проїзду в транспорті почала поширюватися по всій Україні: сьогодні технологічні рішення від Mastercard вже працюють в транспорті Києва, Одеси, Львова, Дніпра, Мукачевого, Івано-Франківська, Чернівців та в інших містах.
Але не транспортом єдиним. Безготівкова оплата активно впроваджується там, де особливо важливі швидкість і зручність, — наприклад в місцях дозвілля. Так, впізнавані жовті турнікети працюють у столичному ботанічному саду ім. М. М. Гришка, Київському зоопарку, в дендрологічному парку «Софіївка» в Умані та ін.