Генеральний партнер проекту
Городяни майбутнього:
з цифровим паспортом і «платіжними» авто
Технології майбутнього, описані фантастами, вже тут, і до деяких з них ми настільки звикли, що не зможемо згадати життя без них. Як же саме відбувається поліпшення життя городян за допомогою IT в Україні? Як технології впливають на управління містом?
Ви напевно вже не раз використовували безконтактну оплату смартфоном на касі супермаркету, запитували дорогу у голосового помічника або показували при купівлі алкоголю цифровий паспорт у додатку «Дія».

Це яскраві і близькі кожному приклади того, як технології здатні вже сьогодні полегшувати звичні нам процеси. Людина швидко звикає до хорошого, і тому в найближчому майбутньому нам варто очікувати ще більш швидкого розвитку інноваційних можливостей.

Навіть якщо це не так помітно, вже сьогодні в Україні впроваджуються технології майбутнього. Чого слід очікувати від інновацій найближчими роками?
«Дія» — цифрове держава у смартфоні
Електронне посвідчення особи в додатку «Дія» прирівнюється до паперових оригіналів документів. Україна стала першою країною у світі, яка на законодавчому рівні впровадила таку інновацію. Крім того, за допомогою програми «Дія» українці можуть оплачувати штрафи, міняти місце прописки, відмовитися від паперових довідок завдяки режиму paperless і багато іншого. Тільки уявіть, скільки часу можна заощадити завдяки додатку? Це ефективний інструмент міста майбутнього, доступний нам уже зараз.

Нещодавно в додаток додалася функція електронного підпису «Дія.Підпіс», яка дозволяє зберігати всі підписані документи, а підпис одного документа займає кілька секунд.

Безконтактна оплата
Технологія безконтактної оплати Mastercard (раніше відома як PayPass) кардинально змінила процес розрахунків практично у всіх сферах життя українців. Вона зробила процес оплати не просто феноменально швидким, але і більш безпечним. Завдяки цьому безконтакт з самого першого дня і до сьогодні є абсолютним фаворитом в оплатах серед українців: 8 з 10 оплат по картках Mastercard в країні — безконтактні.

У цілому ж, з точки зору платіжних технологій, українці дуже сприйнятливі до інновацій, що дозволяє Україні займати гідне місце не тільки на європейській, а й на глобальній карті. Україна стабільно входить у топ-10 країн світу за кількістю безконтактних оплат за допомогою смартфонів або інших пристроїв з NFC по картках Mastercard, а недавно ми увійшли в трійку європейських країн-лідерів за кількістю оплат і пристроїв, що носять (годинниками, браслетами і т. д.). Сьогодні, маючи гаджет з оцифрованими в ньому картами, можна в принципі не брати гаманець з собою. Оплатити проїзд телефоном або годинником можна всюди — у транспорті, супермаркетах, торгових центрах і т. д.

Можливо, в недалекому майбутньому в Україні технологія NFC стане ще більш поширеною завдяки масштабній «гаджетизаціі» населення: платити можна буде все більшою і більшою кількістю пристроїв або аксесуарів. Вже зараз ви можете зустріти досить несподівані місця для впровадження NFC-чипа, що говорить про його великий потенціал.
inCarcommerce: швидкі автомобільні оплати
Продаючи клієнту автомобіль, раніше власники салонів і автоконструктори зовсім не замислювалися про додаткові можливості монетизації транспортного засобу. А що, якби в автомобілі існувала система, яка дозволить оплачувати штрафи, профілактичне обслуговування, заправку палива і парковку? Або якщо піти далі і дати водіям можливість оплачувати що завгодно за допомогою автомобіля?

Платежі в авто є потенційною можливістю для бізнесу на суму $230 млрд. З огляду на те, як багато часу водії проводять у своїх машинах по дорозі на роботу, а також скільки вони стоять у пробках, легко можна уявити, наскільки корисною була б функція оплати прямо з авто.

Ще в 2017 р. Jaguar і Shell запустили першу в світі систему оплати з автомобіля. Такі кейси є і у Mastercard: так, наприклад, водій може оплачувати покупки, розрахуватися на заправках або паркінгах через бортовий комп'ютер, не відволікаючись від управління авто. Як показано у звіті TNS, в США, Великобританії та Австралії 57% респондентів заявили, що вони були б готові здійснити оплату через підключений автомобіль, якби він у них був. Іншим автовиробникам варто зробити розвиток оплат в один дотик пріоритетним для найближчого майбутнього, оскільки авто може стати цифровим гаманцем, що відкриє перед автовиробниками і водіями захоплюючі можливості.
Україна не відстає від світових трендів, і у нас вже можна зустріти деякі приклади на державному рівні. Наприклад, Центр організації дорожнього руху в Києві до мобільного інтернету підключив 478 світлофорів. Завдяки даним, які надають мобільні оператори, можна коригувати трафік у найважчих ділянках міста. Інформація оновлюється в реальному часі і дозволяє налаштовувати роботу світлофорів так, як буде краще для трафіку.
Усі ці розумні технології не тільки роблять життя комфортнішим і допомагають економити час. Вони націлені ще й на питання екологічності та сталого розвитку: від розумного споживання енергії до скорочення викидів і управління відходами. Увага і готовність до інновацій зараз стають не просто модою — це вимога, продиктована часом.


Генеральний партнер проекту Mastercard