Генеральний партнер проекту
LEVEL-UP ДЛЯ УКРАЇНСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ – РІШЕННЯ FREE OWN GENERATION (FOG)
З якими проблемами в енергетичному секторі стикається бізнес в Україні?

Головний біль для кожного підприємця — це тенденція зростання ціни на електроенергію. Власник бізнесу взагалі не може розрахувати наперед свої витрати на електроенергію, а це надважливо — чітко бачити своє «майбутнє», це відповідає концепції сталого розвитку.

За останні дев'ять років щорічно ціна закупівлі електроенергії на ринку в середньому зростає на 15%. І така тенденція зберігається.
Тариф на передачу НЕК «Укренерго» показує темпи зростання майже у шість разів. Для розуміння: у 2017 р. ціна була 5 коп. за кВт·год, зараз же — 29,4 коп./кВт·год. Щодо тарифу на послуги з розподілу, то в середньому він зростає щороку на 10%.
Відповідно, кінцевий тариф на лічильнику промислового споживача постійно зростає, оскільки він формується з ціни закупівлі електроенергії на оптовому ринку, націнки постачальника, тарифів на послуги з передачі та розподілу електроенергії.

Як це виглядає:
Ще одне болюче питання для українських виробників товарів та послуг — це доступ до електроенергетичних ресурсів. На ринку електричної енергії підтримується постійний режим перехресного субсидіювання виключно на користь побутових споживачів. Доступ до електричної енергії монополізований суб'єктами природних монополій — власників електричних мереж та жорстко керується державним регулюванням. Відсутність енергонезалежності впливає і на розвиток самого підприємства. Коли з часом постає потреба розширення виробництва, одразу виникає проблема збільшення приєднаної потужності підприємства.

Усе це спонукає українські підприємства шукати шляхи до енергонезалежності й енергоефективності та наполегливо відшуковувати інструменти для оптимізації витрат на електроенергію. А для цього необхідно розширювати джерела енергопостачання.
Що ще важливо для підприємств — відповідати вимогам часу. Екологічне ставлення до світу — це вимога, яка спонукає кожного щодня робити внесок у чисте та незалежне майбутнє. Планета «задихається» від СО2, і, як наслідок, прораховується всім відомий малопозитивний сценарій. Проте, на щастя, світ задумався та схаменувся, і вже зараз лідери країн реалізовують різні ініціативи та плани з декарбонізації. Приклад — у країнах ЄС діють високі податки на викиди вуглецю. Важка промисловість стоїть перед жорсткою умовою: платити високі податки за викиди СО2 або модернізувати виробництво. І країни ЄС це роблять.
Важливо, що зараз активно обговорюють намір ЄС запровадити податок на імпорт товарів з вуглецевим слідом, або прикордонне вуглецеве коригування (Carbon border adjustment mechanism). Єврокомісія пропонує запровадити CBAM не пізніше 2023 р. Це означає, що вже за кілька років товари, виготовлені на українських підприємствах із застосуванням викопного палива, під час експорту до ЄС будуть додатково оподатковуватися і стануть менш конкурентними на ринку. Відповідно, українським підприємствам-експортерам потрібно вже зараз розпочинати екомодернізацію, для того щоб у майбутньому бути конкурентоздатними на міжнародних ринках.

Навіть у таких умовах кожне українське підприємство може бути енергонезалежним, енергоефективним, конкурентоздатним на ринку, економічним та екологічним. Рішення вже є. І що важливо — власнику підприємства не потрібно інвестувати значні кошти, щоб здійснити цю трансформацію.
Йдеться про заміщення електроспоживання підприємства власною генерацією з сонячної станції, яка приєднана до внутрішніх електричних мереж. Споживання власної чистої енергії доповнюється можливістю докупити додаткову енергію з ринку.
Ці проблемні питання в комплексі вирішує бізнес-модель FOG (Free Own Generation) by KNESS. Це рішення під ключ з ефективного управління електроенергією підприємств за допомогою відновлюваних джерел енергії.
Free Own Generation це level-up для підприємств, оскільки дає можливість:

– економити на споживанні електроенергії за рахунок власного джерела генерації;
– сплачувати фіксовану ціну за електроенергію, яка нижча за ринкову;
– зробити крок до енергонезалежності від природних монополій;
– виробляти продукцію на чистій енергії;
– знизити собівартість продукції;
– підвищувати ESG бізнесу;
– збільшити капіталізацію бізнесу, оскільки власна сонячна станція — це й актив;
– економити без «зеленого» тарифу;
– уникнути плати carbon tax для виробників-експортерів;
– скоротити свій вуглецевий слід та вплив на екологію;
– слідувати концепції сталого розвитку — Sustainability.
Давайте розберемося, як це працює.

KNESS пропонує комплексну послугу, яка включає: будівництво сонячної станції (СЕС), що інтегрується у внутрішню мережу, сервісне обслуговування СЕС, управління енергобалансом підприємства, допомогу із залученням фінансування проєкту. Розраховано все так, щоб електроенергія з сонячної станції максимально забезпечувала графік споживання підприємства. Це дає змогу зменшити витрати на закупівлю електроенергії із зовнішніх мереж.
Формування ціни на електроенергію на лічильнику підприємства
Обсяг заощаджень на електроенергії залежить від обсягу генерації сонячної станції. Щоб забезпечити 100%-ну віддачу від ФЕС, після реалізації проєкту за «серцебиттям» станції слідкує сервісна компанія.
Роль організатора енергобалансу виконує KNESS Energy, яка постачає необхідний обсяг електроенергії з ринку для формування оптимального міксу. Це забезпечує мінімум витрат підприємства на закупівлю та врегулювання небалансів електроенергії. Все влаштовано так, щоб будь-яке підприємство мало можливість споживати чисту електроенергію за ціною, нижчою за ринкову.

Що ще важливо, якщо сонячний дах підприємства згенерував надлишок електроенергії (приміром, коли генерування СЕС більше за власне споживання), тоді постачальник — KNESS Energy — викуповує цю різницю і продає на організованому сегменті ринку. І кошти перераховуються назад підприємству.
Щодо фінансового питання, то з FOG підприємство інвестує в будівництво СЕС не більше 20% від повної вартості проєкту. Все інше рефінансує партнерський банк.

Після завершення будівництва, яке триває три-чотири місяці, СЕС переходить у власність підприємства.

Упродовж окупності СЕС власник може бути спокійний, оскільки він не буде платити за електроенергію більше, ніж платив до встановлення власного джерела генерації.

Уже після погашення кредитної заборгованості підприємство «уповільнює» зростання кінцевого тарифу, а далі отримує умовно безкоштовну електроенергію з власної СЕС.

У перспективі це виглядатиме так:
Де брати кошти підприємству для влаштування сонячної станції?
Заощаджувати на електроенергії може кожен, хто подружиться з «сонцем»
FOG для підприємства

З 2019 р. рішення FOG успішно працює на підприємстві з виготовлення металоконструкцій і обладнання для сонячних станцій KNESS Product, що у Вінниці.

На даху виробничого цеху встановили сонячну електростанцію потужністю 293 кВт.

Вона генерує близько 283 078 кВтгод на рік, що дозволило на 25% забезпечити виробництво продукції на власній чистій електроенергії. За рік сонячний дах заощадив підприємству майже 990 тис. грн (з ПДВ).

Більш того, з погляду екологічної відповідальності завод щорічно зменшує свій вуглецевий слід на 278 т.
Як це працює на практиці?
FOG для промисловості

Справжніх лідерів вирізняють уміння діяти на випередження та готовність змінюватися. Лідери стають прикладом, задають тренди та ведуть за собою. Компаній, які дбають про свою репутацію та прагнуть зменшити вплив на навколишнє середовище, стає все більше.

Група Ferrexpo віднедавна є не лише лідером із виробництва та експорту залізорудних окатків, але й першою українською компанією у своїй галузі, чия електростанція не буде користуватися будь-якими державними програмами компенсацій, субсидій, дотацій чи «зеленого» тарифу. Ferrexpo свідомо відмовляється від використання будь-яких дотацій під час виробництва відновлюваної енергії відповідно до кращих світових практик. Сонячна електростанція, розташована на території Полтавського ГЗК, постачатиме чисту електроенергію для підприємств групи, допомагаючи компанії наближатися до низьковуглецевого виробництва.

Сонячна електростанція потужністю 5 МВт була реалізована KNESS за два місяці у рамках проєкту Free Own Generation (FOG). Розрахункове річне виробництво електроенергії — 6,5–7 млн кВт·год. Впровадження СЕС дозволяє підприємству зменшити свій вуглецевий слід.

FOG для харчової промисловості

Візьмемо до прикладу будь-яке підприємство з виробництва молочної продукції.

Орієнтований обсяг споживання електроенергії для такого підприємства в середньому за рік може становити 360 тис. кВт·год. Якщо на дахах господарства побудувати СЕС загальною піковою потужністю 100 кВт, яка генеруватиме в середньому 92 тис. кВт·год, ця СЕС на 22% забезпечуватиме підприємство власною генерацією. І економитиме власнику за рік майже 270 тис. грн (з ПДВ). І щорічно господарство скорочуватиме на 98 тис. т СО2.
FOG для інфраструктури міста
Якщо говорити не про підприємство чи промисловість, а про інфраструктуру міста, наприклад торговельні центри, то чи вигідною є для них така бізнес-модель?

Для розрахунку візьмемо середнє ТРЦ у місті Вінниці, яке споживає приблизно 1 млн кВт·год електроенергії. Якщо на даху будівлі улаштувати сонячну станцію піковою потужністю 1000 кВт, вона забезпечуватиме торговельний центр власною генерацією на 20% і вже після встановлення економитиме власнику приблизно 4 млн грн з ПДВ щорічно. Така будівля за рік скорочуватиме свій вуглецевий слід на 904 т, відповідно, місто буде чистішим й здоровішим. Розвиток «зеленої» енергії в містах — це концепція smart city (розумних міст), яка активно впроваджується за кордоном. І досвід таких міст показує, що найлегше в місто можна імплементувати саме сонячну генерацію.

Щоб наближатися до стійкого й безпечного майбутнього і відповідати запитам сучасних інвесторів, бізнесу потрібно бути екологічним, соціально відповідальним, прозорим і відкритим. І FOG дає можливість кожному підприємству здійснити цю трансформацію.
Для підприємств, у яких собівартість продукції залежить від цін на енергоресурси, така економія позитивно позначиться на конкурентоспроможності в ринку. Тож будівництво джерел генерування на об'єктах промисловості вже є економічно обґрунтованим. Наступний крок – встановлення власних засобів накопичення енергії. Акумулювання енергії також наближається до межі економічно обґрунтованих цифр. Коли воно перетне цю межу, можна буде вирішити проблему узгодження графіків споживання з графіками генерації ВДЕ та перейти на автономне забезпечення себе чистою енергією. Кроки і в цьому напрямку є - група компаній KNESS збудувала Energy Storage System - першу промислову система накопичення енергії, що повністю розроблена, спроектована та виготовлена в Україні, потужностями KNESS. Наразі ця установка переходить у режим тестування та пусконалагодження. Це інвестиція у формування та подальший розвиток українських систем накопичення енергії.

Впевнений, що невдовзі зелений перехід дійде і до територіальних громад, районів й навіть цілих міст. Адже чим "зеленіше" місто, тим воно "розумніше" - це співзвучно з концепцією smart city" - розповів Сергій Кравчук, директор KNESS Energy.
Децентралізація енергетики – рух в сторону зменшення залежності від природних монополій, що дозволить серед іншого підвищити надійність та безперебійність постачання електроенергії. Безперебійність електропостачання - основа для роботи промислових підприємств, що виробляють товарну продукцію.

Стан електричних мереж, з однієї сторони характеризується значним ступенем зношення, а з іншої - високим тарифом на розподіл. Це спонукає виробників товарної продукції, шукати нові рішення, що будуть доступними та здатними підвищувати енергонезалежність виробництва. Якщо раніше підприємства тільки замислювалися над ідеєю власної генерації, то зараз, коли вже є для цього рішення та ефективні інструменти, як наприклад - бізнес-модель "FOG" by KNESS, власники бізнесів активно починають реалізовувати на своїх дахах сонячні станції саме для економії та отримання зеленої електроенергії у власні електромережі.