Генеральний партнер проекту
Нова ера
Будинки майбутнього створюють уже сьогодні
За масштабами викликів і трансформацій для ринку нерухомості настала нова епоха. Девелопери використовують нові технології та матеріали, щоб задовольнити потреби сучасного споживача
Вражаючі технології
Так, у Японії збудовано сотні «літаючих» будинків. Технологія, розроблена конструкторами компанії Air Danshin Systems Inc, передбачає наявність між будинком і його фундаментом повітряної подушки, яка наповнюється повітрям після фіксації початку сейсмічної активності. Після закінчення поштовхів будинок сідає на спеціальну раму по периметру фундаменту. Для нівелювання ризиків землетрусу італійський архітектор Ренато Відал розробив концепцію модульного будинку. Спеціальні шарніри з'єднують між собою стіни, дах і перекриття таким чином, що при сильних підземних поштовхах вони можуть складатися, як вироби орігамі.
Сучасне будівництво — та сфера, де нові технології та матеріали швидко знаходять застосування і дозволяють реалізувати об'єкти, які ще вчора вважались фантастикою.
Амбітними проєктами продовжує дивувати Китай. Чергове рукотворне диво — горизонтальний хмарочос Conservatory, який опирається на дахи 250-метрових висоток. Конструкцію прозвати «небесним мостом» — об'єкт став одним із наймасштабніших оглядових майданчиків в світі. Тут розміщені сади, кафе, ресторани, бари, басейн і виставкові зали. Увесь комплекс будівель Raffles City Chongqing, до якого належить Conservatory, зведено згідно зеленого стандарту LEED Gold.
У Канаді, у Ванкувері, збудовано 18-поверховий дерев'яний хмарочос із поперечно-клеєного бруса, який за міцністю перевершує сталь і досить стійкий до вогню. Будівлю спроектувала і побудувала архітектурна фірма Acton Ostry. Поперечно-клеєний брус CLT не є новинкою на ринку будматеріалів. Інновація у тому, що з CLT й інших продуктів переробки деревини зводять висотки у всьому світі — для їх позначення навіть з'явилося спеціальне слово plyscraper.
Активно розвиваються технології створення будинків на 3D-принтерах — такі будівлі зводяться швидко, з мінімальними витратами на матеріали. Так, американскі компанії ICON і New Story будуть їх на місці та використовують місцеві будівельні матеріали. Такі будинки довговічні й стійкі, а теплові втрати у них зведені до мінімуму завдяки монолітним стінам. Технологія каліфорнійської компанії Mighty Buildings передбачає 3D-друк невеликих панелей на фабриці та збір будинку безпосередньо за адресою розташування. На створенні за допомогою 3D-друку енергонезалежних «розумних» модульних будинків з енергозберігаючими характеристиками спеціалізується український стартап PassivDom. Каркас будинку — це одна суцільна деталь, яку виготовляють роботи-маніпулятори. На відміну від типових 3D-принтерів, що використовують однорідні компоненти, у цьому випадку для друку стін, підлоги, стелі й даху використовуються різні матеріали. Каркас утеплюється вакуумними панелями, облицьовується оздоблювальними матеріалами всередині й зовні, в нього встановлюються енергозберігаючі вікна, двері, меблі, побутова техніка, автоматика, всі інженерні системи і засоби управління. Усі енергетичні системи живляться електрикою, що виробляється сонячними панелями.
Безперечно, швидке зведення будівель — одна з вимог часу. Архітектурна студія Cutwork представила концепт бетонного будинку для таборів біженців, на зведення якого потрібно менше доби. Будинки поставляються на місце призначення у вигляді комплектів текстильного матеріалу зі спеціальним покриттям — для установки бетонного намету в матеріал треба додати води.
Поряд зі розвитком тренду будівель, що швидко зводяться, підвищується попит на розбірні будівлі, які можна перевозити з місця на місце та використовувати кілька разів. Так, у Катарі до футбольного чемпіонату, 2022 р. заплановано будівництво до 1 млн кв. м житла, яке після проведення заходу розберуть і продадуть країнам з невисоким рівнем життя. Теж саме очікує стадіони. Переваги застосування технології очевидні — це і економія ресурсів, і раціональне використання простору.
Інноваційні матеріали
У світі вже розробили кілька «рецептів» самовідновлюваного бетону. У США творці продукту, який здатен латати тріщини, запозичили ідею у морської мушлі, яка містить комплекс мінералів, що впливають на її ріст. Схожий за властивостями продукт був використаний у будівництві 60-поверхового хмарочосу в японському місті Осака. Учені із Дельфтського технічного університету (Нідерланди) створили три продукти — самовідновлюваний бетон, будівельний розчин для ремонту пошкоджень і спрей для незначних тріщин, використавши для цього бактерії, які здатні створювати вапняк. Наразі працюють над розробкою бетону, який здатний відфільтровувати пил з повітря та сприяти наростанню моху та рослин — таким чином перетворювати похмурі міські ландшафти на зелені оазиси.
Такі вимоги до будівництва, як швидкість зведення будівлі, його міцність, тепло- і звукоізоляційні властивості, екологічність тощо, вимагають створення інноваційних матеріалів.
Ізраїльська компанія KiteBricks запатентувала технологію з виробництва будівельних блоків SmartBrick з високоміцного бетону. Повітряні порожнини, які утворюються при з'єднанні, служать тепло- і звукоізоляцією, можуть бути використані для прокладки елементів інфраструктури. Цей метод дозволяє повністю відмовитися від цементно-піщаного розчину, тому що їх з'єднання відбувається через пази і додатково скріплюються суперстійкою двосторонньою липкою стрічкою типу 3M VHB. У Нідерландах розробили екологічну технологію виробництва блоків з морської солі — це оптимальне рішення для країн з посушливим кліматом.

Більшість інновацій спрямовані на полегшення проектування та зведення споруд. Але низка з них слугують для економії енергії, екологічної безпеки, підтримки природного балансу.
Правила сучасного будівельника
Власне, ключові тенденції відомі всім. Але важливо розуміти, що деякі з них незворотні.
Перша
Цифровізація будівництва і експлуатації будівлі. У проектуванні та будівництві — це розвиток ВІМ-технологій, що дозволяють підвищити якість забудівлі і знизити її собівартість. В експлуатації — це економія ресурсів, підвищення рівня безпеки та якості життя.
Друга
Впровадження екологічних стандартів, таких як BREEAM, LEED та інші. Вони є індикатором певного рівня інвестиційної надійності нерухомості. «Зелені» сертифікати стали свого роду гарантією того, що будівля відповідає найвищим стандартам і потребам. Якщо фокус BREEAM і LEED стандартів — це будівлі, то стандарти WELL і FitWel орієнтовані на здоров'я і благополуччя людей, що знаходяться в будівлі.
1
2
Українські компанії дотримуються загальних тенденцій. Кілька комерційних об'єктів у Києві та Львові уже отримали сертифікати системи BREEAM. Першим та на сьогодні єдиним в Україні об'єктом житлової нерухомості, який отримав попередній сертифікат BREEAM, став житловий комплекс DIADANS від девелопера ENSO (отримано в 2020 р.). Стати однією з перших в Україні офісних будівель, сертифікованих за стандартами BREEAM, має намір HILLFORT Business Mansion, реалізований компанією «НЕСТ».
Компанія Standard Development встановила у квартирах ЖК «Кампус» обладнання для подрібнення побутового сміття, а у дворі будинку — контейнери для сортування сміття.

Девелопер SAGA development будує ЖК «O2 Residence» у передмісті Києва з екологічною фермою, що включатиме кілька теплиць. Кожен власник квартири може вибрати ділянку під вирощування продуктів і отримати безкоштовні консультації досвідченого агронома. Новобудова «Панська Вертикаль» в місті Стрий на Львівщині є яскравим представником нерухомості з вертикальним озелененням на балконах і великою лаунж-зоною на даху. Усе більше девелоперів у проектують наступне покоління будинків з урахуванням сучасних тенденцій в екосфері.
Третя
Енергоефективність. Найбільшу увагу приділяють індивідуальному опаленню, енергоефективним склопакетам з ефектом сонцезахисту, якісним матеріалам для утеплення фасаду та зовнішніх стін. Ці заходи сприяють встановленню оптимального мікроклімату, зменшенню споживання ресурсів і заощадженню на комунальних платежах. Так, системи теплоізоляції компанії Caparol дозволяють економити витрати на опалення до 40%, вони довговічні й надійні. Рішення впроваджується як у зведенні нових ЖК, так і щодо вдосконалення старих будівель і реставрації історичних будівель.

Існують різноманітні готові рішення для енергоефективного індивідуального житла. Компанія «Екопан» проектує енергоефективні будівлі за поширеною у світі панельно-каркасною технологією. Будинки пристосовані для проживання у регіонах з суворим кліматом. Компанія LifeHouseBuilding реалізувала десятки проєктів у різних регіонах за власною технологією виготовлення стінових панелей з соломи, яка пресується у дерев'яний каркас. У Вінниці реалізується перший у місті енергоефективний офісний будинок за принципами passive house. Приміщення має найвищий коефіцієнт використання первинної енергії, а основним джерелом палива є біологічна відновлювана сировина — отже, вплив на екологію буде мінімальним.
3
Четвертий
Запровадження смарт-технологій як у окремій квартирі, так і на рівні містобудування. «Розумний будинок» часто використовується девелоперами як одна з конкурентних переваг. Цікавим прикладом є «розумний будинок» проєкту BRON. Система має низку плюсів: вона безпровідна, що значно економить кошти на монтажі; надійна — працює на власному захищеному протоколі; "патріотична" — усі датчики сертифіковані та виготовляються в Україні; "розумна" — можна налаштувати управління під власника; професійна — сертифіковано за стандартом Grate2, що дає змогу виводити систему на професійний пульт охорони; універсальна — підходить для всіх типів житла, в тому числі орендованого, та автономна — при вимкненні струму центр управління працюватиме кілька годин на власній батареї. Високий запит з боку споживачів на недорогі, але високотехнологічні продукти сприяє розвитку технічних рішень у цій категорії.
4
Тож гравці вітчизняного будівельного ринку працюють з новими технологіями і матеріалами. Нові об'єкти здатні задовольнити вимоги жителів міст, які обирають життя з підвищеним рівнем комфортом і безпекою.
Наш світ змінюється на очах. І наші будинки теж — адже сучасна архітектура і будівництво є своєрідним відображенням соціальних тенденцій. Ставлення людей до місця проживання помітно змінилося. Якщо раніше головним було питання: «Де я буду жити?», то зараз дедалі частіше на передній план виступає: «Як я буду жити?». Екологічність і енергоефективність, свідоме споживання енергії та скорочення витрат, комфорт, естетика, багатофункціональність і безпека — це неповний перелік критеріїв, за яким оцінюють потенційне місце проживання. До того ж йдеться не просто про окрему квартиру чи будинок, а про створення екосфери на рівні жилого кварталу чи масиву.
Завдання сучасної будівлі — відповідати потребам людини. Завдання архітекторів і будівельників — концентруватися на задоволенні цих потреб. Подібні зміни — не данина моді, а переосмислення поняття «дім» і адаптація до вимог часу, у тому числі глобальних змін клімату. Здатність компаній втілити інновації, що відповідають сучасним реаліям, стає їх конкурентною перевагою.


Генеральний партнер проекту Mastercard