Генеральний партнер проекту
Сучасний транспорт: альтернативи особистому автомобілю
Складно переоцінити роль транспорту в сучасному житті городян. Автомобіль дає повну свободу і вже давно є засобом пересування, а не предметом розкоші. Однак, незважаючи на всі переваги, які ми отримуємо від машин, існує безліч ризиків і негативних наслідків.
Забруднення повітря, підвищений рівень шуму, проблеми з громадським транспортом — далеко не повний перелік негативних наслідків від збільшення кількості машин в містах.
Щорічно близько 4,2 млн людей у світі помирають від проблем зі здоров'ям, викликаних забрудненням повітря. Жителі густонаселених міст витрачають сотні годин на рік на пробки. Про сумний стан київського трафіка і говорити не доводиться. До речі, до 90% викидів шкідливих речовин у Києві були викликані автомобілями з двигуном внутрішнього згоряння.
Чи існують способи вирішення цих проблем?
Як можна поліпшити ситуацію з екологією і пробками в мегаполісах?
Зменшити шкоду від автомобілів без глобальних зусиль цілком можливо.
Майбутнє електромобілів
Очевидною перевагою електромобіля є те, що він не забруднює навколишнє середовище. Здавалося б, ну ось воно — рішення головної проблеми транспорту. Але не все так просто. Електромобілі, незважаючи на свою екологічність, досі не набрали очікуваної популярності в світі. Це пов'язано насамперед з високою вартістю, а також з тим, що інфраструктура зарядних станцій в містах ще недостатньо розвинена.

Однак позитивна тенденція зростання популярності електрокарів у світі вже помітна. В Audi заявили, що з 2026 р. вироблятимуть тільки електромобілі. Нещодавно в Києві представили дві нові моделі авто з акумуляторною батареєю, створені в Україні. До того ж планується, що до 2030 р. 3% автомобілів в Україні будуть саме електричними.

Очікується, що продажі електромобілів перевищать продажі авто з двигуном внутрішнього згоряння вже до 2033 р. — на п'ять років раніше, ніж прогнозували фахівці. Каталізатором переходу виступили такі причини, як посилення нормативних вимог і зростання споживчого попиту. Ну що ж, нам залишається тільки чекати, що популярність альтернативних автомобілів дійсно зросте серед водіїв і це дозволить зменшити кількість викидів вихлопних газів в атмосферу.
Каршеринг: більше, ніж просто прокат
Сучасні технології щодня спрощують наше життя. Каршеринг — ще один яскравий приклад того, як зручно добиратися до місця призначення, не маючи власного автомобіля. Хоча водії ставляться до цього виду транспорту поки що з невеликою довірою, з кожним роком його використання у світі тільки зростає. Сама ідея каршерингу покликана повністю змінити наше ставлення до автомобілів загалом. Тепер ви не прив'язані до особистого авто або просто навіть можете його не купувати.
Переваг безліч: економія на обслуговуванні, паливі, користуєтеся тільки тоді, коли є потреба в автомобілі. Ця послуга, правда, дуже зручна і стає популярною і в Україні. Цілком імовірно, що в недалекому майбутньому каршеринг складе хорошу конкуренцію службам таксі або принаймні стане гідною альтернативою. Вважається, що розвиток каршерингу може вплинути на трафік, адже одним автомобілем можуть користуватися відразу кілька людей. Цим обумовлені і пільги на парковку в центрах міст для машин каршерингу.
Коли в Україні рівень якості обслуговування в муніципальному транспорті досягне показника європейських країн, тоді все більше городян почнуть відмовлятися від власних автомобілів на користь трамваїв, тролейбусів і автобусів.
І хоча ще багато що належить модернізувати і змінити, але вже сьогодні є ніші, в яких Україна не поступається європейцям. Так, завдяки зусиллям Mastercard і партнерів процес автоматизації оплати проїзду в громадському транспорті значно прискорився. Першим показовим проєктом був запуск безконтактної оплати в київському метрополітені. У червні 2015 р. Київ став п'ятим містом у світі, де з'явилася можливість оплачувати проїзд безготівково безпосередньо на турнікеті. З того часу кияни і гості вже здійснили понад 150 млн безконтактних транзакцій в київському метро, з них 50% — за допомогою пристрою з NFC.
Розвиток інфраструктури міського транспорту
З метро почалася революція платежів у транспорті, а сьогодні оплата проїзду без готівки — це вже новий стандарт. Крім Києва, де Mastercard також запустив безготівкову оплату в швидкісному трамваї, фунікулері, міській електричці і приватних автобусах, оплатити проїзд карткою можна в Дніпрі, Івано-Франківську, Мукачеві, Одесі та інших містах України.

Інноваційні рішення завжди активно і з інтересом сприймаються українцями, тому зусилля влади і бізнесу з кожним новим проєктом роблять життя в містах більш безпечним і комфортним.
Автономний транспорт майбутнього
Безпілотні автомобілі ще 20 років тому здавалися нам чимось фантастичним і можливим тільки в далекому майбутньому. Однак зараз це вже частина реальності. Безпілотний режим керування автомобілем дозволяє транспортувати вантажі і пасажирів. Усе більшої популярності набирає безпілотне таксі. Наприклад, в Естонії незабаром курсуватиме безпілотний шатл на водневому паливі. А в Британії були запущені перші маршрутки без водіїв.
Вважається, що людський фактор — це основна причина більшості ДТП. Автономний транспорт повинен знизити їх кількість на дорогах. Однак з поширенням безпілотних транспортних рішень в новинах все ж таки з'являється інформація про нещасні випадки за участю таких автомобілів. Час покаже, наскільки це хороша ідея і які ще підводні камені вона в собі приховує. Однак при грамотній реалізації та обліку відповідних правил дорожнього руху це повинно значно убезпечити рух на дорогах, а також допомогти вирішити проблеми з пробками.

Генеральний партнер проекту Mastercard