Як бізнесу зменшити витрати на енергоресурси
Оплата за енергоресурси – це невід'ємна складова операційних витрат будь-якого бізнесу. Кожен підприємець з часом замислюється над тим, як сплачувати менше, аби спрямувати зекономлені кошти на розвиток компанії. Досягти бажаного результату та заощаджувати енерговитрати на виробництві чи в офісі допоможе комплексний підхід, а також співпраця з надійними постачальниками послуг.
Якщо підприємство прагне зменшити витрати на електроенергію, в першу чергу, варто розглянути питання вибору постачальника. Приватні фірми, заклади обслуговування та громадського харчування, офісні центри, фермерські господарства та інші компанії можуть вільно обирати, в кого купувати електроенергію.
Оберіть надійного електропостачальника
На що звертати увагу в процесі вибору? Звичайно, один з головних факторів – це ціна. Проте важливо уважно вивчати комерційну пропозицію, усі її складові та переконатися у відсутності прихованих комісій та штрафів. Крім того, потрібно всебічно оцінювати діяльність постачальника – його сервіс, додаткові послуги, досвід на ринку, прозорість, ділову активність.

За цими показниками аналітичний центр DiXi Group у рамках проєкту USAID «Прозорість енергетичного сектору» склав рейтинг електропостачальників, який покликаний допомогти юридичним особам у прийнятті рішення. За оцінкою незалежних експертів, другий рік поспіль його очолюють постачальні компанії, що працюють під брендом YASNO та постачають електроенергію для 3,5 млн домогосподарств та 80 тисяч бізнес-клієнтів.
YASNO гарантує своїм бізнес-клієнтам чесні умови співпраці та прозоре ціноутворення без прихованих нарахувань. А усім новим клієнтам ми пропонуємо спеціальні ціни на перші три місяці співпраці*. Щоб наші клієнти могли комфортно вирішити питання, ми робимо акцент на розвитку дистанційних каналів обслуговування. Наразі вони включають Особистий кабінет на сайті, окрему лінію контакт-центру, електронний документообіг, консультації персональним менеджером онлайн чи за телефоном.
Євген Бушма, директор з продажів та обслуговування клієнтів YASNO
Завдяки чіткому обліку споживання енергоресурсів можна отримати достовірну інформацію – коли та на які цілі їх витрачаються найбільше. Це, у свою чергу, допомагає планувати роботу підприємства та завантаження обладнання.

Взяти під контроль енерговитрати дозволяють системи енергомоніторингу, які окрім лічильного обладнання також включають у себе датчики руху, температури, тиску, вібрації. Об'єднавши ці прилади в єдину енергомоніторингову систему, можна у режимі реального часу відслідковувати споживання ресурсів, статус обладнання та отримувати сигнали сповіщення. Наприклад, коли якась техніка вийшла з ладу та спостерігається стрімкий ріст споживання. Дані енергомоніторингових систем можна використовувати при плануванні, бюджетуванні та прийнятті рішень щодо необхідних енергоефективних заходів.
Контролюйте споживання енергоресурсів
Навіть у невеликих компаніях рекомендується призначити відповідальну особу для постійного контролю енергоспоживання. В цілому, врегулювання питань з обліком енергоресурсів дозволяє бізнесу економити від 10 до 20% витрат на їх оплату.
Щоб визначити, як зменшити витрати на електроенергію, опалення та газ, спочатку необхідно провести енергоаудит підприємства або його окремих підрозділів. Енергоаудит допоможе виявити джерела втрат енергії та причини неефективного використання енергоресурсів. Виконує таке дослідження сертифікований спеціаліст – енергоаудитор, послуги якого можна також замовити в YASNO.

Енергоаудитор аналізує технічну інформацію, документацію, розрахунки та порівнює нормативне та фактичне споживання усіх видів енергоресурсів. За результатами енергоаудиту підприємство отримує звіт у форматі чіткого бізнес-плану. У ньому детально зазначаються заходи, які необхідно виконати для економії ресурсів, їх вартість, строк окупності, план впровадження та можливий ефект економії.
Проведіть енергоаудит
Енергосервіс – це комплексна послуга, що дозволяє модернізувати підприємство за рахунок інвестора та майбутньої економії енергоресурсів. Енергосервісна компанія (ЕСКО) фінансує та впроваджує для своїх клієнтів енергоефективні заходи «під ключ», а також гарантує суттєве зменшення витрат на енергоресурси. Оплата за послугу енергосервісу відбувається виключно з частини зекономлених на енергоресурсах коштів.
Залучіть енергосервісні інвестиції
YASNO інвестував 550 млн грн у 90 енергосервісних проєктів.
Вони реалізовані на промислових підприємствах, у закладах бюджетної та соціальної сфери. За рахунок модернізації систем освітлення та опалення, заміни та вдосконалення обладнання, а також комплексних організаційних заходів досягнута економія на кожному з цих проєктів складає від 25 до 90%. Завдяки цьому клієнти YASNO щорічно економлять до 350 млн грн витрат на енергоресурси.
Оновлюйте обладнання
Суттєво зменшити витрати на електроенергію допоможе заміна старого електрообладнання на сучасну техніку. Для облаштування офісних, торгівельних та інших приміщень віддавайте перевагу енергоефективним приладам класу А/А+ та вище, які дозволять скоротити споживання електроенергії на 30-40%.

Енергоефективні проєкти, реалізовані YASNO, демонструють економію від 35 до 60% електроенергії завдяки заміні насосів, кліматичної техніки, встановленню перетворювачів частоти. Оновлення та автоматизація систем опалення у будівлях дозволяє клієнтам економити від 25 до 55% витрат на теплову енергію. Окремого ефекту можна досягти завдяки використанню сучасних електроопалювальних установок. Модернізація газового обладнання на виробництві може давати економію від 35 до 45%.
Одне з найпростіших рішень для економії електроенергії – це відмовитись від ламп розжарювання на користь світлодіодних (LED), які споживають до 10 разів менше енергії. Існує декілька видів світлодіодних світильників, в тому числі призначені для виробничих цілей, офісів, потреб ЖКГ тощо.

Досягти ще більшої економії можна за рахунок автоматизації управління освітленням. Наприклад, у коридорах, вбиральнях, підсобних приміщеннях доцільно встановити датчики руху. Тоді світло вмикатиметься лише тоді, коли хтось буде входити до кімнати. Також можна використовувати димери, що дозволяють регулювати інтенсивність світла. Якщо яскраве освітлення не потрібно, достатньо повернути перемикач та приглушити світло.
Перейдіть на LED-освітлення
Досвід енергосервісних проєктів, профінансованих та реалізованих YASNO на промислових об'єктах і в офісних приміщеннях, свідчить, що економія від 70 до 90% витрат електроенергії в результаті перепроектування та оновлення системи освітлення – цілком реально.

Крім того, таке LED-освітлення дозволяє створити більш комфортні та безпечні умови роботи для персоналу, що у свою чергу зменшує травматизм та підвищує працездатність трудового колективу.
Для компенсації власних потреб в електроенергії сьогодні все більшу популярність набуває таке рішення як встановлення сонячних панелей на дахах торгівельних, складських, виробничих будівель. Навіть без приєднання малих сонячних електростанцій до електромереж операторів системи розподілу (ОСР) та без оформлення «зеленого» тарифу, це дозволяє компенсувати від 10% до 30% власних потреб в електроенергії, замість того, щоб купувати її з енергомережі.

У поєднанні із системами накопичення електроенергії (акумуляторами) можна забезпечити більшу надійність та автономність виробництва. Терміни окупності такого обладнання становлять близько 5 років в залежності від специфіки бізнесу. YASNO вже реалізував 50 проєктів зі встановлення сонячних електростанцій для своїх клієнтів та може виконати такі послуги за власні інвестиції на умовах енергосервісу.

Для опалення та гарячого водопостачання також можна використовувати геліоколектори та теплові насоси. Енергії від них може бути цілком достатньо для певних виробничих процесів, забезпечення тепла у приміщеннях протягом усього опалювального періоду.
Використовуйте відновлювальні джерела енергії
Впроваджуйте енергоменеджмент та інструктуйте персонал щодо правильного та ефективного використання техніки. Наприклад, в офісі працівникам варто переводити комп'ютер у «сплячий режим» під час відсутності на робочому місці та повністю вимикати усю оргтехніку у кінці робочого дня.

Подібні організаційні заходи без додаткових інвестицій сприяють підвищенню енергоефективної культури та дозволяють знизити енерговитрати до 20%. Допомогти запровадити систему енергоменедженту за міжнародними стандартами, навчити персонал енергоощадливості також допоможуть спеціалісти YASNO.
Навчайте персонал
Щоб досягти найбільших результатів економії, бізнесу важливо розпочати роботу одразу в декількох напрямках. Звичайно, вони можуть відрізнятися в залежності сфери діяльності компанії, проте головні принципи залишаються незмінними. Завдяки їх впровадженню кожне підприємство може заощаджувати ресурси та кошти, що дозволить знизити собівартість продукції та позитивно впливатиме на продуктивність бізнесу.
*В період перших трьох календарних місяців постачання, включаючи місяць приєднання, маржа постачальника складає 0,1% від ринкової вартості електроенергії.