• USD 36.6
  • EUR 37
  • GBP 44
Спецпроєкти

Богдан Данилишин про те, чи є підстави для валютної паніки

21 липня 2022 року Національний банк скорегував офіційний курс гривні до долара США на 25% з 29,25 до 36,6 грн

Богдан Данилишин
Богдан Данилишин
Реклама на dsnews.ua

Богдан Данилишин — голова Ради Національного банку України

Корекція обмінного курсу, що відбулась, — цілком виправданий крок, який дозволить зміцнити фінансову стабільність економіки.

Протягом 5 місяців воєнного стану кардинально змінилися фундаментальні економічні умови, а саме — зросли внутрішні ціни та потреби економіки в імпорті. 

Економіка поступово адаптується до функціонування в умовах війни, що вимагає встановлення обґрунтованого статус-кво на ринку валютообмінних операцій. 

З 1 липня було відновлено податки на імпорт, що були скасовані в перші дні війни. Це вже позитивно вплинуло на валютний ринок. 

Проведене корегування обмінного курсу покращить конкурентоспроможність експортерів, а також вплине на підвищення вартості гривневих фінансових активів. Це пом’якшить ризики для міжнародних резервів та платіжного балансу. 

Вже перший тиждень після проведеної корекції показав позитивні ефекти. Якщо за січень- травень валютні резерви країни скоротилися на $6 млрд, то лише протягом останнього тижня чистий викуп іноземної валюти Національним банком склав $650 млн.

Реклама на dsnews.ua

Корегування валютного курсу під умови, що змінилися, не означає нестабільність. 

В нинішньому дизайні монетарного режиму фіксований обмінний курс – це номінальний якір економіки, який формує очікування суб’єктів ринку. Монетарний регулятор зацікавлений в стабільності цього номінального якоря для забезпечення можливості проведення керованої монетарної політики. 

Фіксований обмінний курс — оптимальний варіант для нинішніх умов України оскільки сприяє:

  • передбачуваності бізнес-процесів;
  • зменшенню вразливості до змін потоків капіталів;
  • ефективності інтеграційних процесів;
  • розвитку економіки з високим рівнем доларизації боргу та залежній від зовнішньої допомоги. 

Фіксований курс є сумісним з незалежною процентною політикою, якщо зберігаються обмеження на рух капіталів, а певні такі обмеження для України (як країни ЕМ) є доцільними навіть в умовах мирного часу.

Крім того, монетарний регулятор в умовах війни зацікавлений в дисципліні на валютному ринку, дотриманні норм валютного законодавства та регуляторних актів НБУ. Національний банк вважає, що розхитування ситуації з готівковим курсом під час війни задля отримання додаткової маржі в сегменті, де купує валюту населення, є неприпустимим.

Зважаючи на це, з метою мінімізації спекуляцій та створення дійсно конкурентного середовища НБУ посилює вимоги до небанківських установ щодо організації торгівлі готівковою валютою.

В даних умовах це виправданий крок. 

Отже, жодних підстав для валютної паніки нині немає. Ситуація поступово нормалізується, баланси вирівнюються. 

Економіка отримала фундаментально адекватний рівень обмінного курсу, який посилить стійкість фінансових ринків. 

Відновлення експортних поставок зернових через морські порти та посилення зовнішньої фінансової підтримки України будуть додатковими факторами зміцнення фінансової стабільності країни.

Фінансовий фронт у умовах війни є важливою ланкою нашої державної стабільності. Її дотримання — це фінансова дисципліна, контроль, а також свідомість та совість всіх, хто причетний до фінансово — валютних операцій.

    Реклама на dsnews.ua