• USD 29.3
  • EUR 30.7
  • GBP 35.8
Спецпроєкти

Про надзвичайний стан в Угорщині: пояснення тезово

Перше, це надзвичайний стан, а не воєнний стан. Окремі видання некоректно перекладають з угорської, і тому в них виходить воєнний стан, а насправді це надзвичайний стан в Угорщині через війну в сусідній країні.

Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Друге, хоч проголошений Орбаном сьогодні надзвичайний стан через війну в сусідній країні почне діяти в ніч на цю середу, тобто від завтра, АЛЕ, і це схоже є новиною в тому числі для багатьох угорців, зараз, у ці хвилини, власне як і з березня 2020 року, тобто вже понад 2 роки, в Угорщині вже діє надзвичайний стан. Його було запроваджено в 2 спроби з певними змінами якраз у першій половині 2020 року через пандемію коронавірусу. В останнє цей надзвичайний стан було продовжено в Угорщині у грудні 2021 року і він мав діяти до 31 травня цього 2022 року включно.

Важлива деталь: нинішній надзвичайний стан через ковід в Угорщині діє навіть в умовах, що фактично всі карантинні обмеження (носіння масок у приміщення, великі мітинги, тощо) скасовані ще з початку березня. Зараз виходить, що один надзвичайний стан змінює інший.

Третє, запровадження нового надзвичайного стану через війну в Україні не є екстраординарною новиною для всіх, хто слідкує за діями команди Орбана. Чому? Тому що про саме такий надзвичайний стан і такі його підстави заговорили ще в другій половині квітня цього року, через 2 тижні після виборів (3 квітня). Тоді керівник адміністрації Віктора Орбана Гергей Гуйяш анонсував поправку до Конституції (№10), згідно з якою було запропоновано, що надзвичайний стан може бути введений через війну, військовий конфлікт чи гуманітарну катастрофу в сусідній країні. Досі таких підстав угорське законодавство не передбачало. Ну не міг же Віктор Орбан далі продовжувати надзвичайний стан на підставі коронавірусу… Відтак, сьогодні угорський парламент конституційною більшістю (136 голосів з 199), яку має правляча команда Фідес-КДНП, проголосувала цю поправку до Конституції, і Віктор Орбан з чистою совістю та стурбованим обличчям запровадив ще один надзвичайний стан.

Четверте, чому саме зараз — питають в мене. У попередньому пункті описаний юридичний момент, чому зараз, а не скажімо 24, 25 чи 26 лютого, коли для багатьох в Європі почалася війна в Україні (а не в 2014 році). Або не 31 травня чи 1 червня, коли мав вийти термін попереднього надзвичайного стану. Утім є й інший момент, чому саме сьогодні, а не скажімо тиждень тому, коли Віктора Орбана вже обрали прем'єром. Справа у тім, що саме сьогодні було затверджено новий уряд. І ключова "легенда", "місія" цього уряду Орбана — рятувати Угорщину від війни в Україні, її наслідків, щоб раптом хтось не замислив "втягнути Угорщину у війну в Україні", чи не змусив Угорщину "платити ціну війни в Україні". Усі ці фрази в кавичках є цитатами слоганів команди Орбана, з якими та отримала шокуючу 4-ту поспіль перемогу на парламентських виборах в Угорщині 3 квітня. Show must go on!

П'яте, звісно виникають запитання, для чого тобі надзвичайний стан в ситуації, коли ти й так контролюєш всю країну за принципом "captured state", маєш конституційну більшість у парламенті й все таке. Насправді, є ще один важливий момент, крім описаного в пункті 4. І цей момент — особистий владний комфорт Віктора Орбана, його фірмовий, я би сказав, волюнтаризм. Адже надзвичайний стан дає можливість уряду випускати декрети та корегувати окремі закони, підміняти собою владу в ситуації, коли ця підміна не обов'язково, бо ти вже і так є всією владою в Угорщині. Звісно, в угорського прем'єра все це опишуть критичною необхідністю бути оперативними, стрімкими в порятунку країни. І рятувати цю країну має Віктор Орбан особисто, і ніхто інший. SuperOrban чи SuperViktor якщо хочете.

Ще, звісно, надзвичайний стан дозволяє владі практично обмежити себе від надокучливих інформаційних запитів журналістів та купи іншого демократичного антуражу. Але це, звісно, дрібниці. Ніхто давно уже в сучасній Угорщині на це не зважає, навіть опозиція. Хіба що нечисленні журналісти та громадянське суспільство.

Дмитро Тужанський, політолог, директор Інституту Центральноєвропейської стратегії, експерт з українсько-угорських стосунків.

Реклама на dsnews.ua
    Реклама на dsnews.ua