• USD 29.3
  • EUR 30.7
  • GBP 35.8
Спецпроєкти

Пільгове розмитнення авто скасоване. Що буде далі?

Вже з 1 липня 2022 року повертаються всі митні платежі при ввезенні автомобілів на територію України. Однак це ще не остаточні зміни — чекаємо на нову систему розмитнення авто

Під час дії пільг в Україну ввезли  від 120 до 150 тисяч вживаних автомобілів
Під час дії пільг в Україну ввезли від 120 до 150 тисяч вживаних автомобілів. Фото: mmr.net.ua
Реклама на dsnews.ua

Пільгове розмитнення автомобілів в Україні вводилось з 1 квітня 2022 року "на період воєнного стану". Але вже в травні Кабінет міністрів України здав назад, подавши до Верховної Ради законопроект 7418 про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо перегляду окремих пільг оподаткування. Мотивація очевидна: під час дії пільг в Україну ввезли від 120 до 150 тисяч вживаних автомобілів, у Мінфіні нарахували як мінімум 1,3 млрд недоотриманих податків. Особливі почуття викликали у чиновників випадки розмитнення авто преміум класу митною вартістю понад мільйон гривень. Звісно, ми теж категорично проти ввезення собі під час війни таких цікавих іграшок, однак навіть у Кабміні такі випадки назвали лише "непоодинокими", але аж ніяк не масовими. Між тим більшість ввезених авто вкладаються в діапазон вартості $5-10 тис з явним перегином у бік п’яти.

Водночас внаслідок російської агресії за різним оцінкам вже сьогодні в Україні знищено від 200 до 500 тис автомобілів. Більш реалістичною вдається перша цифра, однак навіть у цьому випадку наміри дати людям можливість придбати щось замість пошкодженого майна видаються виправданими. Тому відразу після реєстрації законопроекту Кабміна, якій просто скасовував усі пільги, в Раді з’явилося ще п’ять законопроектів з тією ж назвою, але з альтернативними пропозиціями. Наразі вони неактуальні, однак слід відзначити, що більшість з ним викликала запитання. Наприклад, один з проектів пропонував залишити безкоштовне розмитнення тільки для автомобілів вартістю до $8000, інший — залишити вільними від сплати мита машини віком від п’яти років та вартістю до 10 тис євро, а в одному взагалі містилась норма, що звільнювала від оподаткування виключно пікапи та універсали вартістю до 5 тисяч євро.

Однак 21 червня 2022 року Верховна Рада України більшістю у 234 голоси одразу у двох читаннях проголосувала саме за "оригінальний" проект Кабміну, який просто повертає податки, що діяли до повномасштабного вторгнення військ РФ. Тобто з 1 липня все повернеться до старої схеми. Чому тоді це ще не кінець?

Законопроекти, про які згадувалось вище, вносилися як альтернатива пропозиції Кабміна. А сам Кабмін ще 30 травня 2022 року виніс на розгляд ВР ще три законопроекти, які є логічним продовженням проекту 7418 і вносять зміни до митного, податкового та бюджетного кодексів.

Саме в цих змінах з’явилася абсолютна нова формула розмитнення автомобілів. Не найпростіша, але й не така складна, як раніше. Схема наступна. Є базова ставка — від 1,54 до 0,53 залежно від віку авто. Чим старіша машина, тим ця ставка менша, однак для авто віком до 10 років, оскільки для десятирічного авто вона складе мінімум 0,53, а з 11 років та старше – вже 0,7. Далі базова ставка множиться на коефіцієнт, який складається з трьох чинників: об’єм двигуна, коефіцієнт типу двигуна (бензин – одиниця, дизель – 1,2, гібрид – 0,5), та так званого коефіцієнту ексклюзивності – це стосується тільки тих славнозвісних авто, що визнані розкішшю. Це все множимо і отримаємо ставку податку. А далі ПДВ нараховується за формулою

базова ставка х 3,5 х 20%

а акциз

Реклама на dsnews.ua

базова ставка/2.

Мало того, що це дуже дивний спосіб нарахування ПДВ, який в цьому випадку від класичного ПДВ залишив тільки назву, в новому варіанті нарахуванні податків взагалі не береться до уваги вартість авто. Тобто для авто вартістю 5000 євро та 20 000 євро при однакових двигунах та року випуску і ставка, і акциз будуть однаковими. У попередньому варіанті законопроекту ще містився коефіцієнт потужності двигуна, тобто чим більше конячок – тим більше мито, і відмова від цього постулату – це вкрай прогресивно. На додачу базову ставку пропонується зменшувати щорічно до 2026 року, але при цьому для авто, старших за 10 років, вона все одно залишиться не менше 0,7. Електромобілі тим самим законопроектом пропонується розмитнювати з нульовою ставкою.

Чи стане таке розмитнення більш привабливим? Порівняно з тим, що знову діятиме з 1 липня 2022 року, – безперечно. Однак залишається ще дуже багато питань – наприклад, щодо коефіцієнту ексклюзивності, або з тим, як нова система позначиться на імпортерах нових авто, або чому "пропагують" придбання саме 10-річних авто.

Коли варто очікувати на введення нової системи оподаткування? Статися це може в будь-який момент, тож розмитнювати зараз авто за старою системою немає жодного сенсу. Вочевидь, з 1 липня на митницях настане повна тиша, оскільки охочих розмитнити авто за старою схемою буде вкрай мало. Тож держава все одно не отримає тих коштів, про які вона так шкодувала, оцінюючи результати пільгового періоду, водночас автомобілі, які справді потрібні ЗСУ, ввозити буде дуже важко. Тож, швидше за все, період повернення до старої схеми буде недовгим.

Чи варто прив’язувати введення нової системи до анонсованого розмитнення через застосунок "Дія"? Прямої кореляції тут немає, але усунення зі ставки такого чинника, як вартість автомобіля, прямий доказ того, що система намагається бути максимально прозорою. Адже саме через заниження вартості авто найчастіше були пов’язані випадки корупції на кордонах. Переведення всіх операцій з розмитнення в цифру – це лише у другу чергу зручність для громадян, а в першу – саме боротьба з корупцією на митницях. Усі ці зміни логічно запроваджувати послідовно та взаємопов’язано. Щоправда, відповідного програмного забезпечення для "Дії" поки ще немає, його можуть впровадити тільки восени, хоча більш ймовірно – наприкінці року. Тож, швидше за все, за нову систему оподаткування проголосують без прив’язки до готовності "Дії", адже стара схема на сьогодні не влаштовує майже нікого.  

    Реклама на dsnews.ua