• USD 36.6
  • EUR 40
  • GBP 44.8
Спецпроєкти

Премії на $46 млн. За що в "Нафтогазі" заплатили Коболєву і компанії

У 2018 р. в НАК "Нафтогаз України" вирішили преміювати керівництво на $46 млн і частину суми роздали відразу. Приводом став виграш однієї справи проти "Газпрому", хоча на той час він не сплатив ані копійки 

Андрій Коболєв
Андрій Коболєв
Реклама на dsnews.ua

Пояснимо ситуацію* через передісторію. З кінця 2013 р. у "Нафтогазу" починає формуватися заборгованість за газ перед "Газпромом". З квітня 2014 р. "Нафтогаз" та "Газпром" сперечаються, яка сума заборгованості є справедливою. При цьому "Нафтогаз" продовжує отримувати газ від "Газпрому".

Станом на середину червня 2014 р. така заборгованість, за заявами "Газпрому", становить $5,3 млрд, а за даними "Нафтогазу" — $3,1 млрд. При цьому "Газпром" заявляє, що готовий до перегляду боргу "Нафтогазу" у бік зменшення — до $4,5 млрд (питання ціни на газ).

"Газовий" арбітраж

16 червня 2014 р. "Газпром" і "Нафтогаз" практично одночасно звертаються до Стокгольмського арбітражу. "Газпром" вимагає стягнути з "Нафтогазу" $5,3 млрд, а "Нафтогаз" — встановити справедливу і ринкову ціну на газ, який "Газпром" постачає в Україну. Також "Нафтогаз" вимагає стягнути з "Газпрому" кошти, які довелося переплатити за газ, починаючи з 2010 р.

У жовтні 2014 р. Кабмін дозволив "Нафтогазу" розрахуватися з "Газпромом" за вищезазначений борг на загальну суму $3,1 млрд.

Після сплати вказаної суми керівництво "Нафтогазу" вважало, що компанія повністю розрахувалось за всіма зобов’язаннями перед "Газпромом" за поставлений природний газ і вимагало від нього через арбітраж компенсації за надмірно сплачені суми у розмірі понад $14 млрд.

У свою чергу "Газпром" після отриманих $3,1 млрд вважав, що "Нафтогаз" боргує йому ще $2,2 млрд ($5,3 млрд — $3,1 млрд).

Реклама на dsnews.ua

У 2017 р. Стокгольмський арбітраж ухвалив рішення, згідно з яким зобов'язав "Нафтогаз" сплатити на користь "Газпрому" $2 млрд.

Отже, замість очікуваної компенсації від "Газпрому" в розмірі $14 млрд Стокгольмський арбітраж зобов'язав "Нафтогаз" сплатити на користь "Газпрому" понад $2 млрд.

За підсумками 2017 р. "Нафтогаз" був вимушений відобразити ці $2 млрд як збитки у своїй фінансовій звітності.

Слід констатувати, що "Нафтогаз" вимушений був сплатити "Газпрому" суму на $0,6 млрд більшу, ніж "Газпром" погоджувався отримати перед подачею в арбітраж у червні 2014 р. ($4,5 — $3,1 — $2).

"Нафтогаз", отримавши рішення арбітражу, не поспішає сплачувати $2 млрд на користь "Газпрому" та очікує рішення за іншим арбітражем — щодо транзиту газу.

"Транзитний" арбітраж

Цей "транзитний" арбітраж було ініційовано у жовтні 2014 р. У ньому "Нафтогаз" вимагав зміни транзитного тарифу починаючи з 2010 р. та компенсації за недопоставку транзитних обсягів. Загальна сума вимог до "Газпрому" становила приблизно $12 млрд.

У лютому 2018 р. з цього питання Стокгольмський арбітраж ухвалює рішення на користь "Нафтогазу" та зобов'язує "Газпром" сплатити йому $4,6 млрд.

Отже, із заявлених $12 млрд арбітраж задовільняє вимоги "Нафтогазу" на $4,6 млрд (за недопоставку контрактних обсягів транзиту).

Залік на мільярди

"Нафтогаз" просить арбітраж за рахунок цих $4,6 млрд сплатити $2 млрд боргу, який був програний "Газпрому" за "газовим" арбітражем.

Арбітраж погоджується та зменшує зобов'язання "Газпрому" перед "Нафтогазом" на $2 млрд (шляхом заліку).

"Газпром" до кінця 2019 р. відмовлявся сплатити "Нафтогазу" решту $2,6 млрд.

Розрахунок премії

У 2018 р. в "Нафтогазі" ухвалюють рішення виплатити менеджменту премії в розмірі 1% від виграшу $4,6 млрд за "транзитним" арбітражем . При цьому той факт, що за іншим ("газовим") арбітражем було сформовано збитки на $2 млрд, чомусь не враховується під час встановлення розміру премій.

Чому 1% і чому саме від $4,6 млрд, а не, скажімо, від $2,6 млрд (після покриття збитків за "газовим" арбітражем), невідомо.

До того ж, ще не отримавши від "Газпрому" ані копійки*, в "Нафтогазі" вирішують виплатити у 2018 р. першу (основну) частину премії.

Так у 2018 р. за неоотримані гроші від "Газпрому" та замість відповідальності за збитки в сумі $2 млрд за "газовим" арбітражем в "Нафтогазі" отримали першу частину премії за результатами Стокгольмського арбітражу.

Публікується з дозволу автора: оригінал

* Правомірність нарахування у 2018 р. премій керівникам НАК "Нафтогаз України" за виграш у "Газпрому" так званої "транзитної" справи тривалий час викликала публічні сумніви як у громадськості, так і в правоохоронних органів. А днями, 19 січня 2022 р., НАБУ і САП повідомили про підозру екс-голові правління "Нафтогазу" Андрію Коболєву у заволодінні понад 229 млн грн у вигляді нарахованої йому частини премії — різниці між нормативно дозволеним (37,48 млн грн) і реальним рівнем виплати. Топ-менеджмент "Нафтогазу", серед яких і тодішній виконавчий директор Юрій Вітренко, преміювали тоді на загальну суму $46,3 млн, тобто 1% від виграшу у згаданій справі. 2018 р. була виплачена перша частина премій. Сам Андрій Коболєв отримав 261 млн грн — еквівалент $9,5 млн на той час. — "ДС"

** "Газпром" таки сплатив "Нафтогазу" $3 млрд ($2,56 млрд за програш у "транзитній" справі плюс відсотки за невчасний розрахунок), але тільки наприкінці 2019 р. і після виснажливих переговорів. — "ДС"

 

    Реклама на dsnews.ua