• USD 36.6
  • EUR 39.3
  • GBP 45.6
Спецпроєкти

СТО замість митниці. Несподівані перспективи розмитнення авто через "Дію"

Картинка з прекрасного майбутнього: купуєте авто за кордоном, вносите дані у смартфон, з нього ж перераховуєте усі необхідні платежі, отримуєте поштою номерні знаки. Що ж тут знову не так?

Ремонт авто
Ремонт авто. Фото: toyota.kharkov.ua
Реклама на dsnews.ua

Спокійно, все так. Принаймні, у запропонованому Кабміном варіанті. Детально з ним можна ознайомитися на сайті Верховної Ради України — шукайте законопроект №7468, зареєстрований у Раді 15 червня 2022 року. Він нерозривно пов’язаний з проектом №7466, про який ми вам вже розповідали – обидва документи стосуються нової схеми розмитнення автомобілів, що ввозяться на територію України. В одному йдеться про зміни до Податкового кодексу, а в другому, про який сьогоднішній текст, – про Митний кодекс. І саме в ньому запропоноване розмитнення на підставі електронної митної декларації, що подається через Єдиний державний вебпортал електронних послуг, тобто те, що ми називаємо "розмитненням через "Дію".

Отже, про суть нововведень коротко. Купуєте в будь-якій країні світу автомобіль, вносите в "Дію" свої дані та відомості про авто (тип, марка, модель, рік виготовлення, ідентифікаційний номер ТС, об’єм двигуна, тип палива), а також інші документи на автомобіль – експортну митну декларацію до прикладу. Потім через ту ж "Дію" або будь-яку платіжну систему сплачуєте необхідні кошти, і вуаля – можна ставити авто на номери. І - що найцікавіше – це теж відбувається через "Дію"! Подаєте заявку і сплачуєте за допомогою, наприклад, банківського додатку. Обіцяють навіть надати можливість обрати номери. Тож залишиться тільки забрати техпаспорт та номерні знаки. Можна буде замовити все навіть з доставкою додому.

Втім, у тексті закону зазначено: "реєстрація та перереєстрація автомобілів, ввезених на територію України для вільного обігу… здійснюється в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг". Тобто навіть перереєструвати таку машину можна буде через "Дію", а як бути з іншими авто на вторинному ринку? Ті, що були новими продані в Україні або продаються зараз – вони теж вважаються ввезеними для вільного обігу? Сподіваємось, що законотворці саме це мали на увазі.

Розмитнення в "Дії" має стати максимально зручним для того, хто бажає придбати авто, а новий порядок розмитнення загалом добряче вдарить по корупційним схемам. Сьогодні найбільше махінацій здійснюється навколо митної вартості автомобіля – йдеться про дописування неіснуючих проблем з авто (пошкодження та несправності), зміну модифікації авто, підробку договорів купівлі-продажу (інвойсів), накрутку одометру. Якщо із схеми викреслять вартість авто – ці операції більше не матимуть сенсу. А перехід у "цифру" унеможливить будь-який вплив людського фактору.

Однак без кількох ложок дьогтю туж теж не обійшлось. По-перше, сама по собі чомусь згадується історія з введенням в Україні штрафних балів. Пам’ятаєте, коли уряд в 2015 році збирався ввести автофіксацію порушень ПДД? З подачі Хатії Деканоідзе, яка на той час керувала поліцією, були введені бали, якими водії начебто могли б розрахуватися за порушення. Таким чином влада намагалася пом’якшити суворі нововведення, які водії тоді сприйняли вкрай вороже. Згодом автофіксацію таки ввели, а дурнуваті бали змогли виколупати з законів лише в 2020. Сьогоднішній пряник від влади набагато смачніший та схожій на справжній, однак дуже не хочеться, аби він знову став таким собі блискавичником. Річ у тім, що цифрове розмитнення пропонують запровадити разом із новою системою оподаткування автоімпорту. На думку Кабміну, це принесе в бюджет грошей більше, ніж у 2019-му, коли було розмитнено 544 044 авто і державний бюджет отримав 45 млрд грн. Якось це насторожує.

По-друге, кожний автомобіль, що ввозиться в Україну, має пройти обов’язкову сертифікацію. На жаль, це ще одне болюче місце нашої корупційної спадщини, однак конструкція та технічний стан кожного автомобіля повинні пройти перевірку на відповідність "обов’язковим вимогам правил, нормативів та стандартів України, що підтверджується сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката". Так от, цю сертифікацію пропонується зробити добровільною. Хочеш – робиш, не хочеш – ну, нема питань. А як тоді бути з тим, що саме під час сертифікації перевіряється вся світлотехніка автомобіля, і якщо це авто, наприклад, з США, то вона має бути приведена у відповідний до українських правил стан? А контроль за наявністю розмітки на спідометрі у км/год, світлопропусканням вікон, екологічними нормами? Мало того — під час сертифікації перевіряється технічний стан авто, рульове управління, гальма, трансмісія тощо. Сьогодні така сертифікація коштує в середньому від 2400 до 5000 тис грн. Звісно, її можна пройти, навіть якщо авто має якісь невідповідності, просто це буде трохи дорожче. Проте взагалі відмовитися від сертифікації і випустити на дороги авто без будь якої перевірки – не вихід. Катайтесь, хто на чому хоче?

У вересні 2014 року Україна підписала угоду про асоціацію з ЄС. В 45-й та 50-й директивах ЄС міститься вимога до повернення в Україні обов’язкового технічного огляду всіх без виключення автомобілів. Ці зобов’язання ми повинні виконати не пізніше, ніж через 5 років після набуття угоди чинності у повному вигляді, тобто – увага! – до вересня 2022 року. І отримання статусу кандидата у члени ЄС не скасовує цих вимог, навпаки – ще наполегливіше вимагає їх повного та своєчасного виконання. Швидше за все зараз, під час повномасштабної війни, ніхто не буде активізувати тему повернення техогляду, однак рано чи пізно це станеться. В Україні вже було чотири спроби повернути техогляд, остання – у квітні 2021 року. Однак досі жодна із запропонованих схем не змогла задовольнити більшість у парламенті та забезпечити прозорість і відсутність корупційних лазівок. Втім, саме відмова від обов’язкової сертифікації натякає: п’ята спроба буде останньою. Не зробив добровільно сертифікат? То покатаєшся рівно до першого ТО, а ще невідомо, коли воно буде рекомендоване для ввезених авто. Можливо, не пізніше, аніж через місяць після реєстрації. І якщо депутати так і не зможуть винайти схему більш-менш захищеної від корупції системи техогляду, то осередки корупції просто переїдуть з митниці-сертифікації до пунктів технічного огляду. 

Реклама на dsnews.ua
    Реклама на dsnews.ua